avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate careva

Activitate careva

Buna seara, scriu pentru un prieten.
A condus un atv pe malul raului, pajiste, dar apoi a intrat cu atv-ul pe sosea, distanta mai mica de 100m de la pajiste pana la el acasa. A fost oprit de politie, el nu are permis de conducere, atv-ul nu este inmatriculat sau inregistrat la primarie si mai era si beat (50 mg in aerul expirat) a fost dus la recoltare a doua probe de sange. Politia i-a somat sa faca macar rost de orice act de la atv, ca sa vada macar de capacitate cilindrica are atv-ul, ce greutate, etc, dar nu le detine.
El a recunoscut ce a baut, si ca a condus pe malul raului, pajiste, dar a intrat pe sosea, drum public cu atv-ul, unde a fost si oprit.
De la politie nu are nici o informatie, dar a fost dat la ziar iar in articol scrie ca are 3 dosare penale, condus sub influenta alcoolului, condus fara permis si punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat.
Prietenul meu are 41 de ani, este la prima abatere, nu are nici macar o amenda, locuieste intr-o rulota la marginea raului unde a fost prins, este casatorit si are o fata de 12 ani, el fiind singura sursa de venit, lucreaza fara forme legale, ”la negru si cu ziua” si el intretine familia. Este si de etnie. ATV-ul este un atv micut sub 250 cm3 sau 400 kg.

Nu are bani sa angajeze avocat, stie gravitatea lucrurilor, dar oare exista sanse sa nu primeasca cu executare avand in vedere ca totusi sunt 3 dosare penale, dar este la prima abatere si el este singurul care aduce bani acasa pt intretinerea familiei ?
Vroiam sa zic, ca astept o oferta aici pe forum cu un numar de telefon :)
Răspuns la discuția Droguri
Sifonule :)))
Buna ziua, nu vreau sa lungesc povestea pe forum aici, dar caut un avocat specializat in traficul de droguri.
Un mic rezumat: Un prieten care sta la mine, a fost prins ca fuma ceva mai exotic prin 2015, a facut 2 luni de arest preventiv. Acuma in 2019 a fost prins dealerul lui care a declarat ca i-a vandut lui o mare parte din marfa. Au fost ceva audieri, prietenul meu a scapat, a plecat in strainatate la lucru (avea contract inainte sa il prinda) iar de atunci au tot fost politistii la mine acasa sa il caute, iar azi a primit o scrisoare de la tribunal. Am cautat pe internet nr. de dosar si se pare ca l-au condamnat la arest preventiv pe 30 de zile in data de 31. ianuarie. El este inca liber prin strainatate, noi am aflat doar azi in 07.02.2020 de aceasta sentinta, si cu toate ca organele compentente au nr. lui de telefon si adresa unde se afla dar nu au anuntat nimic. Prietenul meu nu se ascunde de nimeni si stie ca nu prea are scapare din chestia asta dar vrea sa fie pregatit.

Asa ca cauta un avocat care e specializat pe traficul de droguri, ar dorii sa fie din Sibiu sau din apropiere, deoarece acolo e judecat. Astept o oferta pe cine as putea sa contactez aici pe forum, va multumesc.
Buna ziua, ma numesc logy, is betiv de meserie, si acuma va intreb cum as putea sa inchid un bar legal. Barul se afla in vecinatatea mea, este un bar de 3 lei o bere, 2 lei o bautura adio mama. Pentru ca se aduna betivii si zbiara si ma trezeste din somn, nu am nici o problema, ca poate la fel fac si eu. Dar am eu ceva probleme personale cu ei. Am depus cateva plangeri in legatura cu galagia, dar degeaba. Oricum barul nu ofera niciodata bon pe bautura, dar m-am gandit sa fac un flagrant cand vinde tigari la bucata sau rachiu la 2 lei direct din butoi.

Chiar imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, si cu toate ca is client fidel, nu mai pot suporta... daca nu o rezolv pe cale amiabila, o sa ma duc sa ii dau foc.
Buna ziua, imi cer scuze daca nu am postat in categoria potrivita.

Detin o firma mica, doi administratori si un angajat. Firma este aproape inactiva. Am fost contactat de contabilul nostru, cum ca avem o datorie de 4800 lei catre stat. Eu i-am banii contabilului sa se ocupe de datorie. El a luat banii si nu a platit datoria. Chestia este ca am avut incredere in el si am fost grabit si nu am facut nici un act cum ca i-am dat banii. Exista vreo modalitate sa recuperez banii inapoi? Va multumesc.
Buna ziua, am mai intrebat odata, acuma aproape un an, nu am primit nici un raspuns. dar sunt in cateva grupuri pe facebook unde se desfasoara un fel de tombola, de ex, se vinde un produs la 100 lei , participa 10 oameni cu 10 lei fiecare si 1 din ei il castiga. Pana la urma asta e joc de noroc, si mai grav ca pot sa participe si minori. Le-am atras atentia la admini ca nu e legal cea ce fac, legea in Romania nu permite jocurile de noroc mai ales fara licenta, si mi-au raspuns ca atata timp cat e un grup privat, e perfect legal.

ok, prima chestie eu m-am saturat de ei, vreau sa ii dau in gât, sa dispara specimenele astea de pe facebook ce au castiguri de pe pielea fraierilor.

2. Daca e tot asa de legal, ce ma opreste pe mine sa imi deschid acasa o sala cu pacaele / poker cum e in filmul molly„s game, pana la urma e totul privat.
In primul rand, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar nu stiam unde sa postez. Stim cu totii ca in Romania, jocurile de noroc si derivatele sunt ilegale fara licenta. Problema este, unde as putea sa sesizez o problema ca aceasta pe internet, unde se desfasoara jocuri de noroc, si mai ales unde au si minorii posibilitatea de a juca. Acuma stiu ca intr-un bar jucau cativa remi pe 1-2 lei partida si a intrat politia peste ei si le-a confiscat banii si cel mai grav si tablele de remi. Dar eu vreau sa denunt o pagina de facebook, unde se desfasoara jocuri de noroc, fara licenta. Crede-ti ca as avea vreo sansa ? Se uita politia pe facebook dupa aceste fapte ?
Discuție Datorie.
Buna ziua, anul trecut aproximativ azi-vara, am luat o lucrare (fara nici un fel de act, de bunul acord) in valoare de 6500 ron toata lucrarea. Am luat un avans de 1750 ron. Am fost la lucru, 3 zile, 4 insi. Dupa care omul a spus ca nu mai are materiale si nici bani sa cumpere, am ramas de comun acord ca sa revenim cand o sa cumpere materiale. Nu ne-a mai chemat la lucru iar acuma de cateva zile a facut plangere la politie si cere sa ii returnam 1000 ron. Din pacate eu nu am aceasta suma, i-am oferit 600ron dar nu este de acord. In plangerea spusa la politie ma acuza si de furt, care este o minciuna, si a spus ca daca ii dau 1000ron renunta la plangeri.

Scuze daca nu am postat unde trebuie.
Pot dovedi ca mi-au spus de antalcol numai dupa ce am baut (se scrie cu un singur o) este cutia acolo cu amprente, eu nu m-am atins de ea. Oricum as putea sa ii inregistrez. nu se pune problema. Am citit prospectul antalcolului:
Cea mai interesanta parte e asta:
[quote]După ingestia de alcool sunt posibile reacţii grave: deprimare respiratorie, colaps, aritmii cardiace, comă, convulsii, moarte[/quote]
[url][ link extern ] ]