avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate Orieta

Activitate Orieta


Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati,cred ca am postat subiectul in sectiunea gresita.. Am 21 de ani si sunt studenta in Romania.Tatal meu lucreaza cu forme legale in Austria de 10 ani. Am inteles ca as putea sa primesc de acolo o alocatie,dar nu stiu exact ce demersuri implica asta pentru mine.Mentionez ca eu de cand am implinit varsta de 18 ani,nu am mai primit nici un fel de alocatie de la statul roman.
Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati. Am 21 de ani si sunt studenta in Romania.Tatal meu lucreaza cu forme legale in Austria de 10 ani. Am inteles ca as putea sa primesc de acolo o alocatie,dar nu stiu exact ce demersuri implica asta pentru mine.Mentionez ca eu de cand am implinit varsta de 18 ani,nu am mai primit nici un fel de alocatie de la statul roman.
Va multumesc frumos!
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie. In conditiile in care parintii sunt divortati, copilul major in ultimul an de liceu locuieste cu mama iar tatal lucreaza legal in strainatate,poate fi obligat sa plateasca o pensie alimentara? Si daca da...care este procedura si cat va dura? Mentionez ca in urma cu 8 ani s-a desfasurat si finalizat un proces pentru pensie alimentara castigat de mama (pentru suma stipulata in hotararea de divort),dar care nu s-a concretizat ,mizandu-se pe mica intelegere de care insa nu se mai tine cont,copilul primind cate o suma modica neregulat si dupa insistente maxime.
Multumesc
Răspuns la discuția violare de domiciliu?!
..sa inteleg ca oricine poate intra pe geam oricand in casa cuiva indiferent de motiv in absenta proprietarului?
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: in urma cu o luna am "angajat"prin intermediul unei emisiuni radio(de publicitate) un fantanar .A facut lucrarea respectiva, l-am platit cu pretul cerut de el,insa a plecat fara sa-si ia uneltele. A venit in schimb sa le recupereze in absenta mea,fara sa ma anunte,intrand in casa printr-un geam lasat deschis. In aceste conditii cum trebuie sa procedez? Mentionez ca in momentul in care am ajuns acasa, l-am gasit in propria-mi curte impreuna cu fiul sau.
Va rog sa ma ajutati. Am cumparat o casa recent de la cineva care isi avea sediul social al firmei acolo.In subsol se afla depozitate toate documentele acelei firme(care de ceva vreme este in faliment) Ca nou proprietar,am vreo obligatie sa le pastrez?
Va rog sa ma ajutati. Am cumparat o casa care anterior a fost si sediul social al firmei vechiului proprietar. In subsolul casei este depozitata toata arhiva firmei( firma intrata in faliment de ceva vreme) . Ce ar trebui sa fac eu in acest caz?Sunt obligat sa pastrez aceste documente care nu-mi apartin?
Care este riscul la care este supus proprieterul unui imobil care ia in spatiu pe cineva cu forme legale si e de acord sa fie trecuta adresa de domiciliu in buletinul definitiv al acestuia? Multumesc mult
Daca in timpul casatoriei am mostenit personal o avere pe care am valorificat-o in bunuri mobile si imobile,acestea vor face parte din procesul de partaj si se considera bunuri comune? Multumesc.
Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti intr-o problema neobisnuita...In ideea in care exista o situatie de concubinaj care e impiedicata de copiii uneia din parti data fiind averea familiei, se poate semna vreun tip de act notarial din care sa rezulte ca ei pot sta fara teama ca se va atenta la mostenirea lor?