avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Purple Girl

Activitate Purple Girl

Răspuns la discuția Examenul de admitere la SNG
Da, de obicei la instante se scot la concurs doar posturi pentru grefieri fara studii superioare juridice, deci poti candida indiferent de ce facultate ai terminat sau liceu....... Iar in privinta SNGului tin sa iti spun ca si acolo se organizeaza concurs ptr cei cu studii medii sau cei cu studii superioare de alta specialitate decat dreptul, mai rar ce-i drept, dar se organizeaza......
Răspuns la discuția examen pt postul de grefier
Depinde in ce zona a tarii dai examenul, mai exact la care curte de apel. De obicei la proba practica se da un exaem pe calculator in word, vei avea de redactat un text, este foarte important sa ai indemanare pe tastatura si sa fi obisnuit sa scri cu diacritice. Pe langa text se mai dau si alte tampenii de genu sa numerotezi pagina, sa pui antet....nu e foarte greu, trebuie doar sa stapanesti bine tastatura si sa fi rapida.....ptr ca de obieci ai 30 de minute la dispozitie....... Iar la proba scrisa in ultima vreme s-a dat grila.....dar am vazut ca mai dau si tip sinteza pe la Bucuresti si prin alte parti......daca sti materia nu ai de ce sa te ingrijorezi....nu e un examen fooarte greu...in comparatie cu INM sau SNG ....nu sunt intrebari de gandire, sau capcane......poate o intrebare doua sunt mai grele ....dar restul exact cum este scris in cod....deci daca sti codurile, iei examenul ...Bafta multa!!!
Răspuns la discuția salar grefier arhivar
nu te da afara neaparat, in timpul in care esti grefier pe perioada determinata poti sa ceri transferul pe un alt post de grefier la o alta instanta, sau inainte de expirarea perioadei poti sa faci cerere sa te definitiveze pe post
Răspuns la discuția INM 2O12 - Noul Cod Civil
As dori un raspuns al unei persoane avizate, adica in cunostiinta de cauza. Ma intereseaza daca au mai aparut ceva modificari la codul de procedura penala respectiv civila, odata cu aparitia noilor coduri?? Ma refer daca a mai fost modificat ceva dupa modificarile aduse de mica reforma. Repet ma intereseaza numai la proceduri....Ca ma pregatesc de un examen si sa nu mi pierd timpul invatand chestiuni abrogate...multumesc aniticipat.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
As dori un raspuns al unei persoane avizate, adica in cunostiinta de cauza. Ma intereseaza daca au mai aparut ceva modificari la codul de procedura penala respectiv civila, odata cu aparitia noilor coduri?? Ma refer daca a mai fost modificat ceva dupa modificarile aduse de mica reforma. Repet ma intereseaza numai la proceduri....Ca ma pregatesc de un examen si sa nu mi pierd timpul invatand chestiuni abrogate...multumesc aniticipat.
As dori un raspuns al unei persoane avizate, adica in cunostiinta de cauza. Ma intereseaza daca au mai aparut ceva modificari la codul de procedura penala respectiv civila, odata cu aparitia noilor coduri?? Ma refer daca a mai fost modificat ceva dupa modificarile aduse de mica reforma. Repet ma intereseaza numai la proceduri....Ca ma pregatesc de un examen si sa nu mi pierd timpul invatand chestiuni abrogate...multumesc aniticipat.
As dori un raspuns al unei persoane avizate, adica in cunostiinta de cauza. Ma intereseaza daca au mai aparut ceva modificari la codul de procedura penala respectiv civila, odata cu aparitia noilor coduri?? Ma refer daca a mai fost modificat ceva dupa modificarile aduse de mica reforma. Repet ma intereseaza numai la proceduri....Ca ma pregatesc de un examen si sa nu mi pierd timpul invatand chestiuni abrogate...multumesc aniticipat.
Răspuns la discuția SNG 2011
rya78 a scris:

Buna.
O sa iti trimit eu legea cu ultima forma actualizata. Lucrez cu Eurolex.

Daca mai ai nevoie in viitor de alte reglementari si te pot ajuta, te rog sa imi spui.


Multumesc frumos pentru ajutor!!!!Astept emailul tau!!!:hugall:
Răspuns la discuția SNG 2011

Regulamentul de ordine interioara a instantelor judecatoresti aprobat prin HOT. NR. 387 DIN 22.09.2005. Am vazut ca ultima modificare este prin HOT CSM din 21iulie 2011, dar nu gasesc toata legea modificata integral numai modificarile partiale ce i s-au adus si am nevoie neaparat de tot textul integral!!!! Va rog cine ma poate ajuta. Adresa mea de email este manichiurap@yahoo.com
Va multumesc anticipat!!



Răspuns la discuția Regulament modificat
Daca are cineva legea 304/2004 textul integral cu ultimile modificari . Va rog mult mult de tot!!!

Va multumesc!