avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate Sorinsen

Activitate Sorinsen

Răspuns la discuția Contestare examen post serviciu
Nu s-a anuntat sau afisat niciun rezultat ( sunt 50 de zile de atunci ), iar cei ce au cistigat au fost anuntati personal si privat de catre seful direct ( care a fost si seful comisei de examinare si implicit (!) cel ce a verificat si notat lucrarile, adica un fel de factotum subiectiv. Asta e, cind ti se pare ca esti undeva prea sus, evident cei de jos par prea marunti ca sa mai fi echidistant, nepartinitor si obiectiv fata de ei.
Răspuns la discuția Contestare examen post serviciu
Nu s-a afisat niciun rezultat, desi candidatii care au reusit au aflat asta, pe alte cai, altele decât cele transparente.
Acum o luna de zile am dat examen pentru un post intr-o Societate Comerciala de Stat ( fiind angajat al societatii respective de peste 25 ani, intr-o meserie inferioara celei pentru care am dat examen ). Am intrunit toate conditiile ( acte studii, depunere dosar la timp, lucrare scrisa fara repros ( examinatorii au spus asta si se poate verifica lucrarea-sper ca nu au ascuns-o pe "'undeva" ), si totusi din cele doua posturi pentru care s-a dat examen, am iesit pe locul 3. Seful comisiei de examinare a fost tocmai cel contestat inainte cu 3 luni fiindca facuse o alegere subiectiva numind fara examen doua persoane apropiate dinsului. Urmare a contestatiei s-a dat examen, dar de cistigat au cistigat ''intimplator'' tot cei alesi fara examen cu trei luni inainte. Mentionez ca am fost 7 candidati pe aceste doua posturi si va rog sa-mi zice-ti ce as putea face legal intru obictivitatea si corectitudinea, eventual reexaminrea in acest sens.Mai mentionez ca din comisia de examinare ca sef al comisiei a fost tocmai cel contestat, iar ceilalti membrii ( subordonati acestuia ) nu cred ca aveau atributii in acest sens, adica sa puna intrebari si sa aleaga subiectele de examen. De la Directia Personal a fost o singura persoana care a fost total neutra. Va multumesc.
In cazul cind sotii divorteaza si au doi copii de 15, respectiv 16 ani iar unul dintre soti doreste sa-i scoata din tara, poate sa o faca fara acordul celuilalt?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Asistentii maternali profesionisti, angajati ai DGASPC, care au in plasament un copil ( uneori 2 sau 3 copii ) pentru care au grija timp de 24 de ore/zi, 7 zile/saptamina, 365(6) zile/an, deci acesti angajati au si vreun drept sau au numai obligatii!? Astfel nu inteleg de ce directorul DGASPC V.......a (impreuna cu juristii institutiei ) pune presiune pe angajati in sensul ca sunt pusi sa semneze niste declaratii???? precum ca lucreaza numai 8 ore zilnic si cinci zile pe saptamana, ca pot sa ia in plasament 2 sau chiar 3 copii, chiar daca spatiul disponibil al locuintei angajatului nu permite acest lucru, sau amenintari ca daca nu semneaza aceste declaratii vor fi someri. Doresc sa stim, cu multumirile de rigoare, cui, unde si cum trebuie sa ne adresam intru edificarea asupra acestei situatii ( e clar ca se incalca mai multe legi in situatia data ).
Doresc sa cumpar o masina folosita de la o firma ( S.C.). Mi s-a zis ca daca o cumpar pe persoana fizica platesc pretul integral (inclusiv TVA-ul ) iar daca o cumpar pe firma, din pretul masinii mi se scade TVA-ul. Problema e ca eu nu am o firma insa am un club sportiv ( ONG -u ca forma juridica, neplatitor de TVA ). Vreau sa stiu daca aceasta situatie este valabila si in ce situatie: pe firma, pe ONG sau pe ambele. Va multumesc pentru raspuns.
Discuție Partaj
In eventualitatea unui divort si evident a unui partaj, procentual cit ai revine sotului care a avut in decursul casatoriei o contributie substantiala la ratele pentru apartament ( i se opreste rata direct din salariu ), asociatie ( i se opreste asociatia direct din salariu ), masina , etc. iar in general veniturile sotului sunt de 4-5 ori mai mari decit ale sotiei. Si ce masuri de precautie trebuiesc luate inainte de a inainta divort, la modul obiectiv. Va multumesc.
Răspuns la discuția Abonament telefonie
De la ultima factura primita in acest caz sunt 11 ani.
Discuție Sponsorizare
Am un club sportiv (Asociatie / ONG ca forma juridica de organizare ) si doresc sa stiu concret actele normative care confera posibilitatea acordarii unei sponsorizari
( de catre SC-uri sau orice/oricine altcineva). Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Abonament telefonie
Dar nu se prescrie dupa 3 ani de zile ( in cazul meu sunt deja 12 ani de atunci )