avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate ioan_popescu_1967

Activitate ioan_popescu_1967

Răspuns la discuția Infiintare PFA - Ghid practic
Buna ziua,
Vreau sa imi deschid un PFA in mediul rural cu obiectul stana, crestere ovine/caprine, vindere lapte si branza, si carne,
Vreau sa va intreb, chiar daca stau la tara, imi trebuiesc semnaturile vecinilor pentru deschiderea stanei? Daca da, unde trebuie sa le dea, la notar sau la primarie?

Va multumesc.
Buna ziua,
Am lin mediul rural intr-o comuna o stana in care vreau sa cresc capre si oi, pentru comercializare lapte, branza, carne. Am inteles ca trebuie sa deschid un PFA pentru a-mi desfasura activitatea. Va pun urmatoarele intrebari:
- imi trebuiesc semnaturile de la vecini, deoarece am vecini in jurul stanei si a locuintei mele?
- ce acte imi trebuiesc de la Primarie?
- am nevoie de avize de la Politia veterinara, sau de la medic veterinar?
- in cazul in care eu comercializez aceste produse, trebuie sa le dau si factura fsicala plus certificat medico-veterinar?
- ce dari la stat platesc? Adica sa contribui la pensii, la CAS, somaj, etc?
- unde arunc dejectiile animale si la cat timp? Imi trebuie o groapa facuta sau un contract cu o societate de acest gen?
In baza carei legi sau ordonante guvernamentale imi trebuiesc semnaturile vecinilor, pentru functionarea stanei si desfasurarea activitatii de comert cu lactate si carne?
- Primesc subventii de la stat pe cap de animal si cand? La deschiderea ei unde trebuie sa ma adresez pentru acetse subventii?
- imi trebuie evidenta contabila ca la SRL-uri? Cine o poate tine? Trebuie sa angajez un contabil autorizat, sau fac doar registrul casei?
- am voie sa angajez ciobani cu ziua? Ce contract trebuie sa le fac?
- Daca un vecin nu este de acord cu stana mea, am voie sa imi fac PFA, chiar si fara semnatura lui? In acest caz, mi se poate deschide dosar penal daca eu sar peste semnatura vecinului si imi fac stana cu oi si capre? In baza carui articol din Codul Penal?
Va cer scuze pentru multiplele intrebari, dar doresc sa fiu in regula si sa fiu bine informat inainte de a incepe activitatea, deoarece am un vecin care mi-a zis ca nu imi da voie sa deschid stana.
Cu respect.
Răspuns la discuția Contestatie decizie
Este vorba de o decizie in care i se adauga pe langa atributiile de paza poarta si inregistrare si atributia ca in tot cele 8 ore de munca sa faca si altceva, respectiv selectarea deseurilor normale si periculoase. Salariatii au contract colectiv de munca, nu individual. Nu a fost anuntata de aceasta sarcina in plus decat acum, dupa 5-6 luni d ela numirea ei cu aceasta atributie de serviciu prin aceasta decizie. Nu s-a incheiat nici un act aditional, sau nu stim daca exista, in fisa postului ei din ianuarie nu prevedea si aceasta noua atributie. Sora mea a semnat doar pentru primirea deciziei de atributia sortarii deseurilor din ianuarie incepand, dar a primit-o si semnat de ea abia pe 03.06.20111. Pe scurt, pe langa functia de referent cu locul de munca la poarta, i s-a adaugat si atribuita retroactiva ca din ianuarie sa selecteze deseurile, lucru imposibil, depoarece trebuie sa paraseasca poarta pentru vreo 4 ore cat dureaza sortarea, cantarirea si inregistrarea lor, deci nu isi face atributia d ebaza, si anume de a sta la poarta. Cred ca vor un tap isapsitor pentru controlul pe care l-au avut in ianuarie ca nu exista un om pentru asa ceva, urmand ca pana in 30.06.20011 sa aiba pe cineva pentru asa ceva. Dar aceste doua atributii se bat cap in cap, trebuie sa le faca in opt ore, dar fara a pleca din poarta. Curios lucru... Poate urma o alta decizie de desfacere a contractului d emunca pe motiv ca a parasit poarta.
Buna ziua, sora mea este angajata la un institut pe post de referent, locul ei de munca cf fisei postului fiind la poarta sa inregistreze persoanele si masinile care intra si ies din institut. Pe data de 03.06.2011 a fost chemata la personal sa semneze contrar vointei ei, ca a primit o decizie prin care i se adauga si sarcina de a selecta si depozita deseurile normale-hartie, plastic, sticla, precum si cele periculoase - adica seringi, substante medicale, tot ce tine de medicina. Sora mea nu are calificare in domeniul medical pentru a le identifica si scrie in registru, trebuie sa le sorteze, ca apoi s ale detaileze in fiecare zi in registrul de evidenta. Problema este ca decizia i-a fost inmanata retroactiv, adica era emisa din ianuarie 2011, avand numarul de inregistrare modificat, sters si scris un altul. A fost amenintata prin telefon sa nu depuna contestatie la acea decie inmanata foarte tardiv si neavand cum sa se afle in doua locuri de munca in acelasi timp-8 ore la poarta si in acelasi timp sa plece sa sorteze in alt loc de munca deseurile. A depus contestatia, dar nu i s-a dat numar de inregistrare pe data de 06.06.20111, decat a scris secretara ca a primit exemplarul cu dta si semnatura pe copie. Directoarea a amenintat-o de pe telefonul institutiei ca o da afara daca depune contestatia, facandu-o si "cretina| printre alte vorbe urate. Se poate cere o stenograma a convorbirii respective pentru a demonstra ca a fost calomniata, santajata, intimidata sa refuze decizia care se batea cap in cap cu locul ei de munca vechi? Daca nu i se da raspuns la contestatie in 30 de zile, putem da in judecatata Institutul? La calculul celor 30 de zile se includ si zilele nelucratoare? Pana la solutionarea contestatiei, au voie sa ii dea sanctiune administrativa pentru a se razbuna? Daca da, ce trebuie facut?
Va multumesc.
Buna ziua, sunt o persoana cu handicap grad accentuat (2) si am in proprietate o locuinta cu teren plus un pic de teren agricol anexat in contractul de vanzare-cumparare prin care mi-am procurat casa. As vrea sa aflu in baza carei legi beneficiez de scutire de impozit, deoarece de la Directia de la Asistenta a Persoanelor cu Handicap mi s-a spus ca sunt scutit de la plata impozitului. Va multumesc.
Buna seara,
Am pensie medicala, si am abonament la Orange si la Romtelecom Dolce. Nu imi convin serviciile primite de aceste firme si am renuntat la a mai plati, deoarece imi "umpleau" factura cu sume mari. va intreb daca stiti, daca imi pot pune poprire pe pensie si in ce cuantum si in ce ordine, intrucat mai am si un CAR neachitat, urmand sa imi puna poprire pe pensie luna aceasta. Va multumesc.
as dori sa deschid un pfa si nu stiu ce imi trebuieste pentru aceasta
Buna ziua,
Sunt proaspat absolvent al scolii postliceale de asistenti medicali balneofizioterapie si locuiesc in provincie. Acolo nu sunt cabinete de fizioterap[ie ca sa ma angajez, asa ca m-am gandit sa deschid un PFA. Am gasit spatiu dat de primarie, mi se ia chirie, dar nu am inca tot ce imi trebuie ca aparate. Mentionez ca sunt pensionat medical gradul III cu handicap gradul II. Ce acte trebuie sa intocmesc pentru a deschide o afacere? Am legatura cu o doamna doctor din alta localitate care vrea sa sa se asocieze cu mine, dar lucreaza la stat. Doamna ii trimite pacienti doar. Cum pot atrage fonduri europene de la primarie sau de unde? Asta pentru aparatele necesare. Ce contract sa imi fac? Ce trebuie sa platesc la stat daca sunt cu handicap gradul II? Va multumesc.