avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate roxana21

Activitate roxana21

Insa sa nu se uite si de taxa de timbru pe care tribunalul o cere de la cel care cere mai mult de 50%....:O
Răspuns la discuția partaj
Cita dreptate aveti in privinta avocatiilor din RomaniaX-(, eu sunt la al 2-lea apel, stat prin tribunale de 4 ani, am cota de 100% din toate punctele de vedere, insa considerind ca si fostul meu sot are drept de,, donator saminta'' am acceptat sa-i dau 20% din toate valorile mele personale acumulate din mosteniri, firme si munca. Stit cum am fost rasplatita? O minuta a fost PIERDUTA, deci inapoi in secctor, apoi prin decclaratii false si mincinoase s-au inversat rolurile, netinindu-se cont de catre judecator de nici o dovada finaciara depusa la dosar, de nici o declaratie a martorilor si nici de taxe pe venit platite tribunalului Roman de mii de $. In decursul acestor ani am schimbat 3 avocati, sperind ca macar unul v-a fi corect si cu constiinta, am angajat chiar si o femeie avocat care m-a mintit #-o(greseala mea ca nu am cautat-o in timp util la barou) care mi-a spus ca e avocat de 30 de ani, insa in realitate a trecut baroul acum 1.5 ani. Cu un sot care nu a muncit in 25 de ani decit 2 ani,( si aceia jumatate stind acasa pe somaj) care a baut, fumat si sporturi scumpe, acum , eu sunt cea care incerc sa-mi apar interesele mele si ale copiilor, sa le revina lor tot ceea ce am acumulat, nu unuia care toata viata a benchetuit (vina mea ca nu l-am lasat mai demult, insa tata la copii a fost necesar chiar si doar cu numele). Deci, alegeti-va un avocat numai prin concrete interviuri, nu va lasati intimidat si ginditi-va ca acel avocat este defapt un angajat al. dv, care raspunde direct pretentiilor si cererilor dv, nu viceversa, cine plateste este angajatorul,.:D Succes
Discuție momentum
ce inseamna exact un ,,momentum'' care ar trebui sa existe pe sentinta judecatoreasa? si daca a fost omis la redactat, care sunt repercursiunile? exista vreo lege impotriva judecatorului care a omis acest detalui voit? sau nevoit? asta inseamna ca procesul sa se reia de la 0 ??? va rog sa -mi explicati , mie nu-mi face sens.....am crezut ca legea e lege si cei care judeca sunt capabili 100%, in postul pe care si-l detin, sa onoreze .........ma rog, potate expectatiile mele sunt prea mari !:(
stie cineva sa-mi spuna cum pot intra in posesia unei copii de vinzare-cumparare care s-a facut in 93 la sect.2(p-ta galati-ioanid) care acum nu mai e? sau cum un bun avocat poate gasi aceasta dovada fara a avea nici o info, exceptind data aprox,.numele si adresa?????#-o
:(chiar nimeni nu stie/?? ce spune legea cu privire la taxa de timbru daca partajul nu este 50%? cit si de ce? sau cum? va rog sa ma lamuriti daca stiti ca timpul e scurt....
Sunt pusa in ceata total si nu-mi vine sa cred ca staul Roman poate cere 30% taxa de timbru din valoare pt. un partaj de 80-20%. Chiar asa sa fie legea? Si cine garanteaza cistigul? Iar la pierdere ce se intimpla cu suma enorma platita deja judecatoriei? Va rog sa ma lamuriti ca nu pot face o legatura intre logica si lege.multumiri.....:;)



intre anii 1983-1990 pensia alimentara a 4(patru) copii minori a fost oprita din motiv de lipsa din tara a tatalui. acum tatal a revenit in tara si as vrea sa stiu daca legal poate fi cumva urmarit penal sau civi pt. obstructurare de provizii financiare a minorilor, ceea ce a adus la o crestere,dezvoltare si educare inadecvata a copiilor,
intre anii 1983-1990 pensia alimentara a 4(patru) copii minori a fost oprita din motiv de lipsa din tara a tatalui. acum tatal a revenit in tara si as vrea sa stiu daca legal poate fi cumva urmarit penal sau civi pt. obstructurare de provizii financiare a minorilor, ceea ce a adus la o crestere,dezvoltare si educare inadecvata a copiilor,
Răspuns la discuția nelamuriri
imediat REVOCATI donatia, faceti un contract de coabilitare sau postmariaj si scrieti exact ce vreti si ce dati in caz de divort. puneti si problema copilului, oblogatoriu pina la majorat v-a fi ingrijit si crescut de catre mama, cu optiunea de parte intretinere50% de catre tata.
nu aveti incredere nici in umbra dv., oamenii se schimba radical cind nici nu te astepti. contractul trebuie facut la avocat, semnat de amindoi si depozitat in seif la banca .
Răspuns la discuția Partaj locuinta
nu neaparat totul se imparte 50/50, legal si cu un bun avocat, partajul se face conform venitului individual pe perioada casatoriei. sa nu se uite ca sotia de obicei are 2 servicii cel putin, unul cu carte de munca iar celalalt la domiciliu ca intretinatoare a locuintei si familiei.
este gresita ideea si conceptia de 50/50, de ce sa existe preconceptie cind legal nicaieri nu e scrisa?