avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate iulia39

Activitate iulia39

Bună ziua. Sunt funcționar public la administratia sectorului 1 . Am voie sa fiu și cenzor la o asociație de proprietari din sectorul 4 ??
Sunt angajata la o firma particulara ca contabila, patronul este turc.Firma se ocupa cu vanzarea cu amanuntul de imbracaminte,are magazine deschise in Bucuresti si urmeaza sa deschida si in diverse orase.M-a imputerniceste pe mine sa merg in orasul unde se deschide magazin pt. a incheia contract cu salubritatea,deratizarea,protectie si paza,etc. si de depus actele pt. fiscalizarea casei de marcat.Peste tot trebuie sa depun copie dupa CI a mea si copie dupa contractul de munca al meu.Intrebarea mea este , daca el pleaca din tara sau nu plateste darile catre cei cu care am incheiat contract ,imi cauzeaza mie,sunt eu raspunzatoare de aceste datorii?Sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac?
Astept raspuns cat mai urgent.
Va multumesc din suflet.
Discuție succesiune
Buna seara.Va rog, daca se poate, sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o succesiune:bunica mea a murit,era singura,mostenitori sunt soacra mea si trei nepoate din partea soacrei(mama la nepoate era fiica bunicii,care si ea a murit),in urma succesiunii cum se imparte ? cat ii revine soacrei mele si cat le revine la nepoate?
va multumesc ,cu mult respect.
Buna dimineata.Am si eu o problema si nu stiu ce este de facut.Va relatez mai jos taota situatia: in anul 2008 am facut un imprumut de 5000euro la banca si am platit pana in 2010.Am ramas fara serviciu si nu am avut de unde sa mai platesc.Ieri am primit o instiintare de plata in valoare de 2564.21 euro,de la firma SC SA societate specializata in recuperarea de creante fiind imputernicita de banca,suma ce trebuie achitata in termen de 3 zile.Daca nu achit se recurge la executarea silita a bunurilor mobile,imobile,proprirea tuturor veniturilor prezente si viitoare,indiferent daca sunt gajate sau nu.Eu stau cu chirie si nu am nimic pe numele meu.Sunt angajat pe perioada determinata pana la sfarsitul anului pe un salariu de 800 ron.Ce poate sa imi faca? Va multumesc. Astept un raspuns urgent.

[editat numele sc si a bancii]
Buna ziua.Am lucrat casiera la un restaurant catering si acum optez pentru un post de contabila si imi cere o recomandare de la ultimul loc de munca. Seful restaurantului mi-a spus sa o scriu eu si el imi semneaza. Va rog sa imi dati si mie un exemplu pentru ca nu stiu cum sa o formulez. Va multumesc din suflet.
Discuție demisie
Buna ziua.Lucrez la o firma si vreau sa imi dau demisia pentru ca am gasit in alta parte .Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Cum trebuie sa formulez cererea si cu ce articol ,ca in cazul in care nu imi convine in partea cealalta sa pot beneficia de somaj.Va multumesc.
o cunostinya a fost la cumparaturi la un supermarket si a iesit pe la casa de marcar fara a achita toate produlele,o parte din ele erau sub sacosa in carut, la iesire a fost controlata de agentul de paza , agasit acele produse fara bon de casa ,a chemat politia,a fost dusa la sectie,s-a intocmit proces verbal de sustragere produse ,i-au facut poze,i-au luat amprentele,nr de telefon si i-au spus ca o vor suna sa i se comunice raspunsul.va rog sa imi spuneti care sunt consecintele,tinand cont ca are cazierul curat,nu a mai facut niciodata asa ceva.ii intocmeste dosar penal si cazierul nu o sa mai fie curat?
va multumesc din suflet
ea este foarte speriata,astept un raspuns urgent,ca sa o pot linisti.mii de multumiri
Discuție uzucapiune
un avocat mi-a cerut 1500 euro pentru a-mi rezolva un caz de uzucapiune.mi-a garantat suta la suta ca am sa obtin titlul de proprietar in baza acestei legi de uzucapiune ,dar sa am rabdare ca dureaza. ce parere aveti?este mare suma ceruta si are dreptate ?nu stiu ce sa fac. astept un sfat. va multumesc
Discuție costuri
cat costa o consultatie la un avocat?
Răspuns la discuția uzucapiune
Pe 23 aprilie anul acesta s-au implinit 30 de ani.In acest caz ce este de facut?Mai am sanse de castig?
Va multumesc.