avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1190 soluții astăzi
Forum Activitate nicolle25

Activitate nicolle25

Răspuns la discuția inregistrare punct de lucru
multumesc frumos
Buna ziua,
Am o nelamurire: intr-un Mall se deschide un magazin cu contract de inchiriere pe spatiul respectiv care se declara la Reg Comertului. Pentru al 2-lea magazin consider ca trebuia sa primesc un act aditional cu care urma sa merg sa inregistrez al 2-lea punct de lucru, nu? Ei au refacut contractul initial unde au marit suprafata inchiriata si au zis ca al 2-lea magazin nu mai trebuie declarat, deoarece este aceeasi adresa doar nr magazinului este altul. Este corect cum au procedat sau trebuie sa declar la Reg Comertului si al 2-lea magazin?
Multumesc
Buna ziua,

O Asociatie de Proprietari a dat in judecata un locatar pentru neplata intretinerii si a castigat procesul. Executorul ii cere firmei unde locatarul este angajat sa-i opreasca acestuia 1/3 din salariu lunar. Intrebarea mea este: angajatorul poate refuza sa se inplice intre cele 2 parti?
Buna ziua,

Daca administratorul este angajat pe functia de Manager de proiect poate deduce cheltuielile cu autoturismul? Firma se ocupa cu confectionarea de perdele, draperii. Managerul de proiect merge la client pentru a lua masuratorile si a-l indruma ce sa aleaga (material, culoare). Dupa ce sunt gata produsele merge pentru a realiza montajul. Dupa parerea mea, toate chelt cu auto sunt deductibile:combustibil, reparatii, deplasari. Astept si parerea vostra.
Multumesc
Buna ziua,
Stau cu chirie intr-un apartament. Am buletin pe adresa respectiva. Proprietarul vrea sa facem un contract de comodat. Intrebarea mea este: se inregistreaza undeva acest contract; trebuie mers cu el la notar sau este suficient sa-l semneze ambele parti?

Multumesc
Răspuns la discuția Magazin on line
As mai avea totusi o intrebare. Acest cod 4791 in am trecut in actul constitutiv la activitati secundare. Si asa, tot trebuie sa merg la Reg Comertului?
Răspuns la discuția Magazin on line
Multumesc

Raspunsul dvs imi este de ajutor
Discuție Magazin on line
Buna ziua,

Am o firma care nu a avut activitate de la infiintare, insa are toate declaratiile depuse la timp. Activiatea principala este 4711 comert cu amanuntul de produse alimentare. Am deschis un magazin on line cu vanzare produse cosmetice de baie si corp si m-as incadra la cod caen 4645 comert al produselor cosmetice si de parfumerie, cod pe care il am in actul constitutiv la activiati secundare. Intrebarea mea este: trebuie sa scot un act constitutiv sau sa fac altceva cu privire la aceasta problema?
Multumesc
Răspuns la discuția Bilant
Multumesc frumos

Sa inteleg ca se poate daca administratorul ma imputerniceste, nu ?
Discuție Bilant
Buna seara,

Sunt economist de meserie. O cunostinta m-a rugat sa-i intocmesc bilantul, desi nu eu ii tin contabilitatea. A avut un contabil dar.....nu stiu exact ce s-a intamplat. Cert este ca trebuie facut bilantul si mi-a sugerat mie acest lucru. Intrebarea mea este: pot trece la intocmit "13--ALTA PERSOANA IMPUTERNICITA, POTRIVIT LEGII" avand in vedere ca nu am un contract incheiat cu el? Si putem face o imputernicire conform careia eu ii intocmesc bilantul. Va rog sa ma indrumati cum este mai bine.

Multumesc