avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate ariana_2374

Activitate ariana_2374

Răspuns la discuția REVENDICARE SAU EVACUARE?
Va multumesc pentru raspuns si va doresc sa aveti o zi frumoasa!
Buna ziua,tuturor!
In urma cu 2 ani am deschis,tatalui meu,un proces de evacuare din apartamentul in care sunt propietar si in care tata se mutase pentru a dat un pic de condiment vietii sale,vreme in care eu eram plecat din tara.Mama locuieste singura in apartament cu 3 camere,tata in apartamentul meu de 2 camere,iar eu cu familia mea in chirie.Am pierdut procesul de evacuare pe motiv ca nu exista un contract de inchiriere intre mine si tatal meu si motivatia era ca singura actiune la indemana era REVENDICAREA. Imediat,tata a deschis ACTIUNE IN DECLARAREA SIMULATIEI,proces pe care l-a pierdut.Nu mai are nici o cale de atac,dar nu vrea sa-mi lase spre folosinta apartamentul.Spuneti-mi, va rog, ce urmeaza sa fac acum: EVACUARE sau REVENDICARE? Va multumesc anticipat!
Acum 3 zile am fost victima unui accident rutier,in urma caruia am 10 zile ingrijiri medicale si pagube materiale destul de serioase, comparativ cu salariul meu.Faptasul a fugit de la locul accidentului, iar masina implicata in accident avea numar de Anglia si dupa verificarile Politiei este radiata.Spuneti-mi,va rog, ma pot adresa Fondului Victimelor Strazii si in ce perioada de timp(dupa ce finalizeaza Politia cercetarile)?
Răspuns la discuția uzucapiune mincinoasa
Puteti depune oricand,oriunde,oricate cereri doriti.Este dreptul nostru al tuturor.........
Buna dimineata!
Subs. X(tatal meu),chem in judecata si personal la interogatoriu pe paratul Y(pe mine,fiul sau),pt ca prin hot.jud.sa se constate dreptul meu de proprietate asupra apartamentului...,achizitionat prin contract de vanzare-cumparare autentificat sub nr...09/2002,temeiul juridic fiind 1175 Cod civil,respectiv simulatie prin interpunere de persoane.
In fapt,prin procura autentificata sub nr...08/2002de BNP...,revocata prin declaratie autentificata sub nr...09/2010de acelasi BNP,am achizitionat in numele si pt fiul meu acest apartament,insa in realitate a fost achizitionat pt mine.Intelegerea intre mine si fiul meu a fost ca apart. sa fie cump. pe numele sau ,deoarece eu sunt separat in fapt de sotia mea decirca 4 ani, locuiesc in acest apartament si nu doresc sa intre la procesul de partaj.
Mentionez ca fiul meu nu avea cum sa economiseasca aceasta suma,deorece in anul 2002 avea un salariu foarte mic.Cam asa suna actiunea tatalui meu.
Realitatea este ca sunt singurul fiu al acestuia,ca apartam.este cump. cu banii mei,ca el la ora actuala este cu mama,nici vorba de divort,dar fiecare locuieste in cate un apartament,iar eu in chirie...
Va multumesc anticipat pt.orice sfat si incurajare!Va doresc o zi calduroasa!
Buna ziua, tuturor!
In urma cu 10 ani, prin procura notariala, l-am imputernicit pe tatal meu sa cumpere un apartament pentru si in numele meu. De la momentul achizitionarii apartamentului, tata s-a mutat in apartamentul meu. Anul trecut am anulat procura. Zilele trecute mi-a deschis actiune in declararea simulatiei. Poate folosi acea procura ca act secret in proces?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
buna ziua tuturor!
L-am tolerat pe tatal meu in apartamentul proprietate personala timp de 8 ani.Fiind necasatorit eu am ramas in casa cu mama, in apartamentul parintilor, iar tatal meu printr_o intelegere verbala cu mine si desi casatorit legal cu mama,pe fondul unor neantelegeri intre cei doi, s_a mutat in apartamentul meu.Din acel moment eu nu am avut nici macar cheie la casa mea. Intre timp m_am casatorit si consider ca e normal sa locuiesc impreuna cu sotia mea in apartamentul meu.Surpriza mare ,tata nu intelege acest lucru,dovada ca si in momentul de fata locuieste tot in casa mea ,iar eu cu sotia in chirie,convietuirea cu mama fiind imposibila.In urma actiunii de evacuare pe care am facut_o mi s_a spus ca actiunea la indemana sa intru in posesia apartamentului este actiunea in revendicare.Mama locuieste intr_un apartament cu 3 camere,ar tata in apartamentul meu cu doar doua camere.Mie imi ramane doar sa locuiesc in chirie?
Va multumesc tuturor ! revendicare sau evacuare?
Buna ziua, tuturor! Acum 10 ani printr-o procura notariala l-am delegat pe tatal meu sa cumpere un apartament in numele meu si pentru mine si sa faca ce considera de cuviinta, sa-l vanda chiar daca va gasi un pret convenabil mie. Dupa doi ani, tatal meu, pe fondul unor neintelegeri cu mama, a parasit domiciliul conjugal, mutandu-se in apartamentul meu. Necasatorit fiind la acea vreme nu m-am opus, eu ramanand cu mama in apartamentul parintilor. In 2010, din motive personale am revocat procura si i-am cerut sa-mi lase spre folosinta apartamentul. S-a opus si am deschis actiune de evacuare. Fiind o persoana cu functie de conducere, instanta a decis ca nu evacuarea rezolva situatia, ci revendicarea. Am facut apel si astept... Saptamana trecuta, tatal meu a deschis actiune in simulare, amenintandu-ma ca-mi va lua proprietatea si ca va demonstra ca in urma cu 10 ani nu aveam banii necesari achizitionarii acelui apartament. Spuneti-mi, va rog, care e modalitatea prin care pot intra in posesia apartamentului, avand in vedere ca toate taxele ce privesc intretinerea apartamentului au fost platite de el pe numele meu. Cum pot intra in casa, desi nu am nici macar cheie si el locuieste acolo? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția actiune in simulatie
va multumesc frumos pentru ajutor.tatal meu mizeaza pe faptul ca atunci cand a achitionat apartamentul,eu nu aveam banii necesari achizitionarii apartamentului si ca va demonstra cu martori de la care spune ca ar fi imprumutat bani pt acel apartament. toate taxele ce privesc apartamentul sunt pe numele meu dar platite de el.datorita relatiei tata-fiu nu am incheiat un contract de inchiriere cand s-a mutat in acel apartament. acum la 37 ani cand am nevoie de casa mea,desi el are unde sa locuiasca ,refuza sa-mi lase spre folosinta acel apartament si mai mult intenteaza actiune in simulatie. va multumesc pentru ajutor
buna seara tuturor,
in urma cu 10 ani am delegat pe tatal meu, prin procura notariala sa cumpere un apartament in numele meu si pentru mine si sa faca tot ce crede de cuviinta cu acel apartament. 2 ani mai tarziu, pe fondul unor neintelegeri cu mama mea, tata s-a mutat in apartamentul meu,eu ramanand in apartamentul parintilor,alaturi de mama mea. in 2010 am anulat procura notariala,din motive personale. acum tatal meu a intentat actiune in simulatie spunand ca ma lasa fara apartament. spuneti-mi,va rog, ce sanse are.................va multumesc si astept cu interes parerile voastre