avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_86

Activitate mihaela_86

Buna ziua,

Am semnat un contract cu ADR- program POR. Avand in vedere ca trebuie sa tinem contabilitate distincta cu conturi analitice distincte, am urmatoarea intrebare:
- de exemplu la cheltuiala cu publicitatea, trebuie sa pun si la contul de cheltuiala 623.1 (cod smis) si la cheia furnizorului 401MEDIASUD (cod smis)? Adica sa se deosebeasca serviciile efectuate de Media Sud pentru proiect si pentru restul serviciilor prestate pentru noi in afara proiectului.

Va multumesc !
pai daca a radiat-o si la politie, eu cum o duc la rar sa o inregistrez? nu am voie sa circul o anumita perioada dupa radiere?
Buna ziua,

Am cumparat o masina pe 16.05, atunci am facut contractul de vanzare cumparare, pe 17.05 m-a anuntat vanzatorul ca a radiat masina, dar vanzatorul este din alt oras si inca nu am documentul radierii, intrebarea mea este pot sa circul cu masina daca a radiat-o vanzatorul, trebuie s-o duc la Rar...etc.

Va multumesc!
este stipulat in cazul in care se razgandeste vanzatorul va plati cumparatorului dublul sumei primite in avans, in cazul in care de buna voie nu vrea sa ne dea banii, putem sa o dam in judecata, contractul este facut de agentie, nu la notar.

Va multumesc!
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema: am platit un avans de 500 euro pe baza unui pre-contract facut de agentia imobiliara pentru un apartament, dupa care vanzatorul s-a razgandit, ce pot face in situatia asta?
trebuie sa ne dea dublul sumei platite in avans.

Va multumesc!
Buna ziua,

Am un contract de furnizare marfa cu un client in valoare de 7100 lei cu tva in care sunt prevazute penalitati de intarziere la plata de 0.01/ zi
Avand in vedere ca au depasit termenul de plata prevazut in contract am emis o fact.de penalitati (32 zile )dupa inca o luna am mai emis o fact de penalitati . Mentionez ca valoarea ambelor facturi de penalitati nu depaseste valoarea contractului, cu toate acestea ultima factura ne-a fost returnata prin posta insotita de o copie op ca dovada a platii partiale 1000 lei din 7100 cat ne datoreaza si datat ulterior emiterii si primirii facturii de penalit.emise de noi si o scrisoare de inaintare prin care suntem instiintati ca avand in vedere ca au facut acesta plata , ultima factura emisa de noi nu ii obliga la plata si nici nu mai avem voie sa emitem alte fact de penalitati. Exista temei legal in acest sens ???
Răspuns la discuția PENALITATI DE INTARZIERE
Am emis fact.de penalitati si pentru ca nu s-a facut nici o plata , am mai emis inca o factura de penalitati la sfarsitul lunii trecute. Mentionez ca valoarea ambelor facturi de penalitati nu depaseste valoarea contractului, cu toate acestea ultima factura ne-a fost returnata prin posta insotita de o copie op ca dovada a platii partiale 1000 lei din 7100 cat ne datoreaza si datat ulterior emiterii si primirii facturii de penalit.emise de noi si o scrisoare de inaintare prin care suntem instiintati ca avand in vedere ca au facut acesta plata , ultima factura emisa de noi nu ii obliga la plata si nici nu mai avem voie sa emitem alte fact de penalitati. Exista temei legal in acest sens ???
Buna ziua,

Am un contract de furnizare marfa cu un client in valoare de 7100 lei cu tva in care sunt prevazute penalitati de intarziere la plata de 0.01/ zi si nu 0.01% pe zi. Avand in vedere ca au depasit cu 32 zile de la data scadenta, cum calculez penalitatile : 7100*0.01*32 sau 7100*0.01%*32 ?
Va multumesc.
Discuție REVISAL 508
Buna ziua,

Am instalat ultima versiune de revisal, am incercat sa dau modificare la data intrarii in viguare contractului, dar nu-mi afisa niciunde ca a salvat data introdusa de mine. Am incercat de mai multe ori, constatand ca toate modificarile si corectiile facute au fost salvate in istoric contract. Problema este cum reusesc sa sterg toate modificarile, pentru ca nu am nici o optiune de stergere sau anulare.

Va multumesc!
Răspuns la discuția bilant sc infiintata 2011
nu si-a ridicat salariu, a platit doar contributiile prin aport personal.