avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate MoniMi

Activitate MoniMi

Exact acelasi lucru il spuneam si eu doar ca nu am specificat exact cum se formuleaza hotararea AGA ( retragerea asociatului ......, primirea unui nou asociat ......., revocarea din functia de administrator al ....., numirea unui nou administrator...etc.) Oricum actele sunt redactate la registrul comertului sau de catre o persoana cu studii juridice, deci nu cred ca ar trebui sa insistam foarte tare pe astfel de detalii. De altfel consider ca, scopul acestui forum nu este de a ne tine critici unul altuia ci de a-i ajuta si informa pe cei care au nelamuriri. Cu tot respectul..
Daca si celalalt asociat este de acord atunci e simplu, se face o hotarare AGA prin care se stabileste revocarea sa din functia de admistrator si asociat, urmand ca celalalt asociat sau eventual o alta persoana sa preia partile sale sociale, prin cesiune. Hotararea AGA se semneaza de catre ambii asociati si se intocmeste actul constitutiv reactualizat. Acestea se depun la Registrul Comertului si chiar pot fi redactate acolo.

Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale. In plus vedeti ce scrie si in actul constitutiv al societatii.
Va multumesc mult pentru raspuns.
As vrea sa-mi spuna cineva daca, in urma demararii procedurii de divort de catre sot din vina sotiei iar pe parcurs partile s-au razgandit si vor divort prin acordul partilor dar au un copil minor, este posibil sa se pronunte instanta in acest sens, fara a efectua ancheta sociala? Mentionez ca partile locuiesc in strainatate si s-au inteles cu privire la toate aspectele. Maine este termenul de judecata, vor fi prezenti amandoi dar nu cred ca s-a facut inca ancheta sociala. E posibil sa se finalizeze la acest termen?
Multumesc pentru raspuns. Eu am deja o hotarare care constata disparitia persoanei, emisa de catre judecatorie. Dilema mea este daca acum ajunge sa ma adresez instantei (judecatorie sau tribunal ?) sa solicit declararea mortii pe noul cod civil si sa atasez sentinta prin care a fost declarat disparut. Mai trebuie sa administrez si alte probe? Este procedura contencioasa sau necontencioasa?
Răspuns la discuția inmatriculare autoturism
Eu as zice sa-si puna din nou firma in functiune, sa va vanda masina si apoi sa-si suspende din nou activitatea sau sa inchida firma ...dupa caz.
Va multumesc mult. Asa m-am gandit si eu dar nu eram sigura.
As vrea daca se poate sa ma ajute cineva in legatura cu procedura declararii judecatoresti a mortii unei persoane disparute de mai bine de 4 ani. Noul cod civil prevede ca dupa 2 ani de disparitie se poate solicita decl. jud. a mortii, fara a fi nevoie ca acesta sa fie declarat disparut. M-ar interesa pe cine trebuie sa chem in judecata, care este instanta competenta material si daca este cazul sa depun in probatoriu si sentinta prin care a fost declarat disparut, deoarece am deja o astfel de sentinta pronuntata pe legea veche. Va multumesc anticipat.
Buna seara. Fiul unei cunostinte are un fiu care sufera de alienatie mintala, are 38 de ani iar tatal ar vrea sa-l numeasca ca si tutore pe fratele acestuia, pentru a-i reprezenta interesele. Din cate inteleg eu, procedura initiala ar fi cea de punere sub interdictie judecatoreasca si apoi numirea tutorelui. Intrebarea mea ar fi daca aceste doua proceduri se deruleaza in cadrul aceluiasi proces sau separat, intai punerea sub interd. si apoi numirea tutorelui. De asemenea as vrea sa stiu care sunt partile in proces si care instanta este competenta material. Va multumesc mult.