avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1276 soluții astăzi
Forum Activitate ambrosieoctavian

Activitate ambrosieoctavian

Se mai acorda al 13-lea salariu in 2015?
Exact cum am scris.Obliga parata la plata sumei de 6500. cu recurs in 15 zile de la comunicare .Recursul nu a fost facut.
Ea mia luat acesta suma in 2005. si actiunea am facut-o in 2012 si s-a finalizat in 2013la un an
Tot un an a durat motivarea.
Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu o problema.
Am deschid actiune in 2012 pentru partaj dupa divort , mai precis suma de 6500lei .aceasta suma mi-a fost luata din banca de fosta sotie in 2005.Sentinta spune ca trebuie sa-mi dea inapoi aceasta suma . Intrebarea si nelamurirea mea este ca aceasta suma trebuie actualizata din 2005, sau de la data cind am deschis actiunea adica2012.Ea sa folosit de acesti bani din 2005 . Cine actualizeaza suma ?executorul judecatoresc?
za de la data la care am deschis actiunea .Actualizarea sumei o face executorul judecatoresc? Ca sa o pun in executare cum trebuie s a procedez? precizez faptul ca sentinta nu a fost atacata cu recurs in termenul legalde 15 zile de la comunicare
Multumesc anticipat de ajutor.
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu o problema de drept.Functionarii publici pot chema in judecata in actiune in pretentii pe angajatorii, si daca da cum.?
In dreptul muncii este specificat ca drepturile neacordate se pot cere in instanta in termen de trei ani de la data nasterii acestui drept.Cum putem actiona in instanta angajatorul pe aceste considerente , avind in vedere faptul ca salariatii sint functionaro publici. Va multumesc anticipat de ajutor.
ART. 7
În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia local? are urm?toarele atribuţii:
a) asigur? fluenţa circulaţiei pe drumurile publice din raza teritorial? de competenţ?, având
dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conduc?torilor de autovehicul exclusiv
pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulaţiei pe drumurile
publice;
b) verific? integritatea mijloacelor de semnalizare rutier? şi sesizeaz? nereguli constatate
privind funcţionarea semafoarelor, starea indicatoarelor şi a marcajelor rutiere şi acord?
asistenţ? în zonele unde se aplic? marcaje rutiere;
c) particip? la acţiuni comune cu administratorul drumului pentru înl?turarea efectelor
fenomenelor naturale, cum sunt: ninsoare abundent?, viscol, vânt puternic, ploaie torenţial?,
grindin?, polei şi alte asemenea fenomene, pe drumurile publice;
d) particip?, împreun? cu unit?ţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române, la asigurarea
m?surilor de circulaţie ocazionate de adun?ri publice, mitinguri, marşuri, demonstraţii,
procesiuni, acţiuni de pichetare, acţiuni comerciale promoţionale, manifest?ri culturalartistice,
sportive, religioase sau comemorative, dup? caz, precum şi de alte activit?ţi care se
desf?şoar? pe drumul public şi implic? aglomer?ri de persoane;
e) sprijin? unit?ţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române în asigurarea m?surilor de
circulaţie în cazul transporturilor speciale şi al celor agabaritice pe raza teritorial? de
competenţ?;
f) acord? sprijin unit?ţilor/structurilor teritoriale ale Poliţiei Române în luarea m?surilor
pentru asigurarea fluenţei şi siguranţei traficului;
g) asigur?, în cazul accidentelor soldate cu victime, paza locului acestor accidente şi ia
primele m?suri ce se impun pentru conservarea urmelor, identificarea martorilor şi a
f?ptuitorilor şi, dac? se impune, transportul victimelor la cea mai apropiat? unitate sanitar?;
h) constat? contravenţii şi aplic? sancţiuni pentru înc?lcarea normelor legale privind
oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune
m?suri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;
i) constat? contravenţii şi aplic? sancţiuni pentru înc?lcarea normelor legale privind masa
maxim? admis? şi accesul pe anumite sectoare de drum, având dreptul de a efectua semnale
de oprire a conduc?torilor acestor vehicule;
j) constat? contravenţii şi aplic? sancţiuni pentru înc?lcarea normelor rutiere de c?tre
pietoni, biciclişti, conduc?tori de mopede şi vehicule cu tracţiune animal?;
k) constat? contravenţii şi aplic? sancţiuni pentru nerespectarea prevederilor legale
referitoare la circulaţia în zona pietonal?, în zona rezidenţial?, în parcuri şi zone de agrement,
precum şi pe locurile de parcare adaptate, rezervate şi semnalizate prin semnul internaţional
pentru persoanele cu handicap;
l) aplic? prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor f?r? st?pân sau abandonate
pe terenuri aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al unit?ţilor/ subdiviziunilor
administrativ-teritoriale;
m) coopereaz? cu unit?ţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române pentru identificarea
deţin?torului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a staţion?rii neregulamentare sau
al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.
CITITI SI INTELEGETI CA POLITIA LOCALA ARE ATRIBUTII ASA CUM SCRIE LEGEA NU CUM LE VREM NOI SA LE INTERPRETAM.

Se pare ca incapacitate de intelegere a Legii o aveti dumneavoastra si in plus sinteti si subiectiv.
Hotararile de consiliu local sint puse in aplicare de Politia Locala , si intradevar sint in tara numeroase hotarari care stabilesc anumite reguli cu privire la spatii verzi si parcarea pe trotuare .Dar prin Legea 155/2010 -Legea Politiei Locale sint implementate atributii pe linie de circulatie rutiera .Asa ca nu mai confundati marfa cu ambalajul.Stim ca nu convine multora acest lucru dar asa este realitatea .
Cu privire la blocarea cailor de acces v-am explicat mai sus ca este vorba de orice cale de acces , nu neaparat auto .Legea spune CLAR ,,Art. 143 ? Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:
d) în dreptul căilor de acces care deservesc proprietăţile alăturate drumurilor publice;


Ce doriti mai mult ?
H.G. nr.1391/2006
Art. 143 – Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:
d) în dreptul căilor de acces care deservesc proprietăţile alăturate drumurilor publice;
BLOCAREA căilor de acces nu neaparat auto, deci si pietonale.In plus cititi Legea 155/2010 art.7 lit.h, i,j.k,l,m.Stationarea este interzisa in aceste locuri evidend pentru ca in cazuri de urgenta s poata avea acces ambulanta , pompieri etc.
n Ca exemplu nu cred ca doamnei de mai sus iar convenii sa aiba pe cineva bolnav intr-o anumita cladire si din cauza cuiva care blocheaza o cala de acces , aceasta persoana sa nu poata beneficia de interventia medicilor .
Politia Locala poate si este obligata prin lege sa intervina.O zii buna .
Eu din pacate ma chinui de 7 ani asa.Singurul lucru pe care o intereseaza pe mama copilului meu este pensia alimentara .Si-a schimbat domiciliul de 4 ori fara sa ma anunte macar vreo data, si face tot ce poate ca sa nu am legaturi cu fica mea.Si acum are adresa de domicilul intr-o locatie unde trimit pensia alimentara ,dar efectiv traieste cu alt barbat in alta locatie . Unde este interesul superior al copilului ?Totul este un razboi surd intre femei si barbati , care din pacate are victime colaterale dar principale copii .subiectul este mult prea vast ca sa fie dezbatut aici , si care sa aiba si o cale de rezolvare.
Buna ziua,
Am deschis o actiune pentru partaj judiciar.Pe scurt la termenul urmator mi- a fost cerut sa propun un martor .Pot sa chem ca martor pe actuala ma sotie ? Faptele sint din anii 2002-2005 , si la acel moment actuala mea sotie era colega de servici si prieten de familie .Ne-am casatorit in 2011 la 5 ani dupa ce am divortat de fosta sotie cu care am partajul judiciar., actiune deschisa anul trecut. V -a multumesc anticipat .
.
Răspuns la discuția partaj bunuri comune
Multumesc de ajutor. Asa este la noi, tot pagubitul are de suferit.Adica dupa ce ca a luat acesti bani fara sa i se cuvina decit o parte din ei, ia folosit cum a vrut ,acum ce ar trebuii sa ai dau si un buchet de flori ca a fost desteapta nui asa?Adica ce se practica in Romania de atatia ani , iuteala de mina si nebagarea in seama.Oare cind se poate face dreptate in romania si pt oameni normali? Notiunea de drept se pare ca nu exista la noi., e ceva abstract.Eu am sa incerc sa-mi recuperez banii chiar daca spuneti ca nu am sanse. multumesc oricum .Eu cu cine am mai vorbit mi-a spus ca actiunea sa o fac la jjudecatoria unde am locuit impreuna ,plus ca tot aici sau petrecut faptele.daca ea a-si schimba domiciliul in continuare ca si pina acum , doar nu am sa umblu mereu dupa ea ca sa- mi fac dreptate