avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianaO

Activitate AdrianaO

Buna seara,
Vreau sa concediez o angajata pentru ca aceasta refuza categoric sa se prezinte la locul de munca in zilele de 31 Decembrie 2012 si urmatoarea zi lucratoare conform programului din spatiul comercial unde se afla punctul de lucru, 2 Ianuarie 2013. Precizez ca angajata a avut liber in perioada craciunului: 24-25-26 Decembrie, revelionul fiind pe tura dansei de lucru, liber doar in ziua de 1.
Ma intereseaza sa stiu care sunt procedurile pentru concediere, aceasta refuzand sa semneze demisia.
Multumesc anticipat si sarbatori fericite!
Buna ziua.
Am un card de credit descoperit in valoare de 10.000 ron la care expira termenul contractual de 2 ani pe 29 septembrie 2012 si momentan nu dispun de lichiditati pentru a-l achita. Nu am nici un imobil sau bun pe numele meu, insa sunt asociat 50% si unic administrator intr-o societate comerciala nou infiintata (5 luni) pe care s-a deschis un salon de coafura si care functioneaza.
Intrebarile sunt urmatoarele:
Ma poate executa banca luandu-mi partea din salon?
Exista posibilitati reale sa negociez cu banca si sa transforme datoria in rate lunare fixe sau sa prelungesc contractul cardului de credit in aceleasi conditii?

Multumesc anticipat,
Adriana Olar
In cazul in care tatal (deja casatorit si cu un copil) refuza recunoasterea paternitatii, care sunt procedurile pentru a duce acest caz in instanta?
Cum se calculeaza pensia alimentara si care sunt drepturile copilului asupra bunurilor paratului? ( ex: acesta detine 4 imobile ).
In urma cu 2 luni, impreuna cu alte 4 prietene am apelat la un individ pentru a ne realiza licentele pentru facultate.
Banii (500 ron/persoana) i-a vrut inainte, una din prietene trimitandu-i acestuia suma prin banca (exista chitanta doveditoare cum ca s-au trimis bani pe numele lui), toate am primit licentele foarte vechi, din 2005 iar noi avem nevoie de situatia actuala a crizei financiare, lucrarile sunt imposibil de prezentat cu ele in fata cadrelor. I-am trimis nenumarate mailuri, sms-uri si l-am apelat, ne-a spus ca le va edita, le-a editat insa nimic concret, a schimbat decat cateva fraze.
Intrebarea este urmatoarea, exista vreo lege care sa ne ajute sa recuperam banii de la individ? Una din prietene deja a picat examenul de licenta, din cate am inteles de la cineva, poate fi pus sub acuzare de abuz de incredere si inselaciune. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat, Adriana.


*Imi cer scuze daca am gresit categoria la care am pus intrebarea.
Buna seara, revin cu o problema mai veche la care m-ati mai ajutat in decursul procesului.
In data de 14.06.2011 am fost condamnata la 5 luni cu suspendare, 2 ani si jumatate termen de reabilitare si plata a 280 RON cheltuieli judiciare pentru conducere fara permis pe drumuri publice. Sentinta fiind definitiva la data de 28.06.2011.
Intrebarile sunt urmatoarele:
Cand voi fi apta legal pentru a da examenul de conducere si care sunt procedurile?
Pot incepe cursurile de conducere pana la data terminarii restrictiei?
Cazierul se reabiliteaza automat sau trebuie sa ma ocup personal de asta?
Multumesc anticipat, Adriana.
Buna ziua, in data de 3 august 2009 am fost oprita la filtru de catre politia rutiera, eu conducand fara a poseda permis de conducere. Au urmat declaratiile la politie, peste aproximativ un an la anchetator, apoi la cateva luni am fost chemata la procuror. In data de 14 luna curenta am fost si in fata domnului presedinte care mi-a dat o pedeapsa de 5 luni cu suspendare, cheltuieli de judecata in valoare de 280 RON si un termen de reabilitare de 2 ani si jumatate.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
-In tot acest termen de reabilitare, ma poate afecta si o amenda de la politia comunitara in caz ca mananc seminte pe strada(exemplu)? Sau care sunt actiunile ce ma pot compromite?
-Dupa cat timp voi putea da examenul de conducere?
-Cazierul meu se va sterge dupa acest termen de reabilitare?

Multumesc anticipat, Adriana.
Fiica mea avea 21 de ani cand a facut abonamentul respectiv si nu are nici o proprietate pe numele ei. Nu mai retin daca am semnat vreodata pentru primirea unei recomandate din partea acestora, insa multumesc pentru informatie, n-o sa semnez nimic de aici in colo.
Buna ziua. In anul 2009, fiica mea a facut un abonament Orange pe termen de 2 ani la care nu a platit decat primele 3 luni de facturare. Am primit acasa la 2 luni dupa ultima facturare o instiintare de plata de la o firma de recuperatori, a unei datorii aberante in valoare de 4700 RON.
Stiu ca in 3 ani se prescrie datoria, insa vreau sa stiu daca se prescrie in termenul respectiv de la data preluarii datoriei de catre firma de recuperatori de la Orange, sau dupa ce perioada contractuala cu compania de telefonie mobila a incetat (2 ani).
Multumesc anticipat, Adriana.
Am nevoie de putin ajutor inainte de a vizita bancile din oras. Vreau sa fac un credit de nevoi personale in valoare de 7000 RON fara ipoteca, in luna Martie acestui an voi implini cele 3 luni de munca cu toate actele in regula. Precizez ca este prima angajare, pana acum n-am mai avut carte de munca.
Deci, ce banci ma sfatuiti sa vizitez in prim plan?
Multumesc anticipat, Adriana.
Buna ziua, in urma cu cateva luni am facut un abonament la [EDITAT], televiziune si internet, in locuinta pe care o luasem in chirie.
Ulterior a trebuit sa plec de acolo pentru ca proprietarului i s-a scos locuinta la licitatie pentru o datorie la banca.
Acum, am ramas cu abonamentul, am fost la sediu sa-l opresc si mi s-a spus ca nu se poate pentru ca am semnat contractul pe o perioada de 2 ani.
Din cate am inteles a intrat o lege in vigoare care spune ca contractele se pot incheia si inainte de termen. Ce pot face sa nu mai platesc serviciul de care nu ma folosesc?
Multumesc anticipat, Adriana.