avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Activitate georgianagyo

Activitate georgianagyo

Buna dimineata ! Va multumesc pentru raspuns. Firma mea are toate autorizatiile necesare si face import din tarile membre UE. Acum doresc sa import cateva bijuterii din otel din USA. Nu stiu care sunt reglementarile si de unde le pot lua. De asemenea se platesc taxe la import - daca este in regim de consignatie ? Multumesc
Buna ziua
Care sunt conditiile pentru a importa bijuterii din USA? As dori sa primesc in consignatie de la o companie din USA bijuterii din otel pentru a le vinde in Romania. Care sunt conditiile si ce taxe trebuie platite?
Multumesc frumos !
Buna ziua
As dori sa stiu daca este valabil un contract (de prestari servicii) daca pentru una dintre parti persoana care a semnat contractul nu are nicio legatura cu firma pentru care si in numele careia a pretins ca semneaza. contractul are stampila dar repet, persoana care a semnat nu are nicio legatura cu firma, nici atat drept de semnatura.
Răspuns la discuția conturi plati
MULTUMESC AM REUSIT :)
Răspuns la discuția conturi plati
MULTUMESC PENTRU RASPUNS. AM DESCARCAT INSA NU POT MODIFICA IN NICI UN FEL DATA ASTFEL INCAT SA MEARGA PROGRAMUL. AM INCERCAT LA RAND TOATE VARIANTELE PENTRU FORMAT DATA SI DEGEABA ..
Discuție conturi plati
Buna ziua
De unde pot lua lista cu conturile aferente platilor catre stat care trebuie facute (pt impozit pe salarii, cas, as etc.)?
Va multumesc
Buna ziua
Sunt si eu interesata daca exista vreo scutire de la taxe sau vreo reducere in cazul in care firma mea achizitioneaza produse ale unei firme a carei angajati sunt persoane cu dizabilitati.
va multumesc
Răspuns la discuția Planul de conturi
Buna
Oricarei plata din casa (5311) ii este corespunzator un cont de furnizor. Acesta se inchide prin cont de cheltuieli. Care se inchide cu 121. Pe scurt ar fi asa:
401=5311
6__ =401 (scrii tu ce cheltuiala este aferenta furnizorului)
4426
121=6__

si TVA-ul se inchide cu 4423 sau 4424 (dupa caz).

Cam asta ar fi.
Discuție DATORIE STAT
Buna ziua
Va deranjez pentru un subiect nu tocmai placut, dar la care sper sa gasesc o rezolvare cat mai usoara (si posibila).
Sotul meu detine un SRL cu datorie la stat de 32.000 lei (iar cu penalizari de 50.000 lei). Am primit o citatie si am vb cu un inspector specializat pentru a ne spune ce este de facut. Raspunsul acestuia a fost ca in maxim 2 luni sa achitam datoria daca nu sotului meu i se va face dosar penal.
Vreau sa mentionez ca asa cum reiese si din situatiile financiare ale firmei, aceasta nu a fost pe profit decat incepand cu luna iunie 2011, pana atunci, respectiv 2006-2010 a fost in pierdere.
Obiectul de activitate il reprezinta "transport persoane in regim taxi", adica detinem de la primarie licente taxi-pe Bucuresti.
Intrebarea mea este daca nu se poate esalona acesta datorie, si daca da, care este procedura-deoarece vrem sa achitam insa este imposibil sa platim aceasta suma intr-un timp asa scurt, mai ales ca bancile nu ofera imprumuturi firmelor in situatia noastra(cu datorii catre stat).
Si daca nu putem achita in termenul dat , sotului meu i se poate face dosar penal?

Va multumesc frumos si astept sfatul dvs.
Răspuns la discuția abuz de incredere
multumesc pt raspunsul prompt. unde se face aceasta plangere? la sectia de politie? si ei trimit tatalui citatie sa vina la politie? daca refuza sa vina?