avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate kaz

Activitate kaz

Buna ziua
Am un srl cu activitate principala transport cu taxiul, in activitatile secundare este cuprins si codul caen "4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet". Vreau sa desfasor si activitatea de webshop de jucarii. Ce trebuie sa fac? Trebuie activat su autorizat codul caen? Si care sunt demersurile?
Iar referitor la webshop ce trebuie sa afisez pe site (ex. link catre opc)?

Multumesc
Buna ziua

Am o firma de taxi, sunt asociat unic si administrator al firmei. Am un angajat cu 8 ore pe zi. Daca vreau sa lucrez si eu ca taximetrist in firma mea, trebuie sa ma angajez? Mentionez ca sunt angajat la alta firma cu norma intreaga unde platesc contributiile la stat. Activitvez ca taximatrist doar in timpul liber, cateva ore pe zi.
Va rog sa ma ajutati cu baza legala pentru aceasta situatie, fiindca uni zic ca trebuie sa ma angajez cu minim 2 ore (pentru taximetrist se poate face CM pe minim 4 ore?), sau nu trebuie sa ma angajez dar trebuie sa platesc 5,5% din dividende la contributii sociale?

Multumesc
Buna ziua

Sunt asociat unic si administrator al unei microintreprinderi, care se ocupa cu transport persoane in regim de taxi. Am un angajat pe firma pe post de sofer taxi.
Daca vreau sa lucrez si eu pe masina trebuie sa ma angajez si eu? Pe minim cate ore? Mentionez ca mai lucrez si in alta parte in regim full time.

Multumesc
Buna ziua
Revin cu intrebarea pe ce perioda pot sa cer despagubire pentru nefolosirea autovehicolului (taxi) in caz de accident rutier in care eu sunt pagubitul. Ordinului nr. 8 CSA scrie ca pe perioada normata necesara reparatiei care este 58 de ore si masina a stat 45 de zile in servis de la constatare pana la receptia autovehicolului reparat.
De la cine pot sa recuperez prejudiciul de la asigurator sau de la beneficiarul rca?
In caz de judecata, in aproximativ cat timp pot recupera prejudiciul si ce sanse am?

Multumesc
Buna ziua

vreau sa montez un sistem de supraveghere audio video intr-o retea de case de schimb valutar. Este lege care reglementeaza inregistrarea audio. (dreptul la intimitate etc.) Trebuie sa avertizez angajatii si clientii ca sunt supravegheati audio video?

Multumesc
Discuție rca
Buna ziua
Detin o firma taxi, am avut un accident rutier in care eu sunt pagubitul.
Ce demersuri trebuie sa fac pentru solicitare despagubire pentru zilele in care nu m-am putut folosi de masina? Trebuie sa actionez in instanta asiguratorul RCA?
Răspuns la discuția info tva
buna

si daca in acest an in fiecare luna am prestat servicii in ue si nu m-am inregistrat inca (nu stiam) ce amenda pot primi?
Răspuns la discuția info tva
Multumesc.

Trebuie sa platesc tva sau doar sa fiu inregistrat?
Declaratia 390 trebuie depus in fiecare luna daca lunar se factureaza in ue prestari servicii?
Discuție info tva
buna

sunt pfa cu norma de venit si neplatitor de tva caen 7410, facturez in ue prestari servicii.
1- ce trebuie sa fac cu tva?
2- trebuie sa ma inregistrez pentru operatiunile intracomunitare in scopuri de tva? 3- pentru facturare prestari servicii este nevoie de comanda sau contract?
4- ce inseamna autofacturare?

multumesc