avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate tzuku

Activitate tzuku

Răspuns la discuția Partaj
Inseamna ca daca sunt doi coproprietari,unul are 4/5 iar altul are 1/5(sa zicem),cel cu 1/5 face cerere de atribuire provizorie,plateste sultele si gata, se vede improprietarit cu tot bunul?
Nu cumva este o chestie care ar putea fi interpretata ca neconstitutionala, nerespectandu-se principiul majoritatii?
Unde este principiul ca la atrbuiri in natura,sa se procedeze ca sultele sa fie cat mai mici? Inseamna ca la data cumpararii,cel cu 1/5 nu a avut bani suficienti,ulterior a facut rost de bani si a umflat bunul,doar printr-o atribuire provizorie?
De ce ii mai zice provizorie?
Răspuns la discuția Partaj
Cred ca nu m-am facut bine inteles:
Coproprietarii A si B sunt majoritari cu 2/3 iar coproprietarul C a primit provizoriu bunul si a achitat repede,repede sultele pentru A si B(a constituit conturi).
Repet,nu exista criterii diferite cf.673,10.
Răspuns la discuția PFA - obligatii
# monimiron

Pct.5 - fara a merge la notariat?
Răspuns la discuția Expertiza tehnica judiciara
Nu am inteles bine care este "samantza" litigiului?
Chestiunea este incurcata,dar si foarte grava referitor la comportamentul avocatului dvs.
Cine a solicitat expertiza la fond?Cine a stabilit obiectivele?
In mod normal,obiectivul principal trebuia sa fie verificarea legalitatii executiei constructiei: certif. de urbanism,proiectul care a stat la baza eliberarii autorizatiei de construire,daca la intocmirea proiectului s-au respectat cerintele din certif.de urbanism,daca proiectul are mentiunea Primariei "Vizat spre neschimbare"(pe fiecare plansa trebuie sa aiba acesata mentiune), verificarea respectarii pe teren a autorizatiei de construire.
In cazul in care exista o fereastra(sau mai multe) la distanta sub 190cm,intr-un perete spre linia de hotar,expertul va propune solutii pentru intrarea in legalitate
( in nici un caz nu se va anula autorizatia)in functie de destinatia ferestrei:daca este de vedere,de iluminat sau de aerisire.
Legea face vorbire doar de ferestrele de vedere.
Expert consilier va puteti angaja din oricare judet doriti,cu conditia sa fie "judiciar" si activ,adica pe lista tribunalului respectiv.Costurile,din pacate, vor fi cam mari(deplasare,cazare,transport,etc).
Repet,importanta este stabilirea obiectivelor.
Succes.
Interesante "Noutatile...",dar de unde sunt extrase si ce sanse sunt sa se aplice parte din ele.
Răspuns la discuția Anulare recurs
Recursul s-a respins pe motiv de netimbrare.
Contestatia in anulare se sustine pe motiv ca in ziua cand se judeca cauza a avut loc un accident de masina si nu a mai putut prezenta dovada timbrarii.
La ora 13 s-a transmis prin fax dovada,dar sedinta s-a terminat,instanta ramanand in pronuntare.
Se invoca art.318 si se considera ca la baza anularii a stat o greseala materiala.
Sunt sanse sa se admita contestatia?
Multumesc.
De ce puneti problema "atunci cand el nu o mai fi"?De ce sunteti asa de sigura ca "el" va fi primul care " nu o mai fi"?
Ati pus problema exact ca in bancul cunoscut: "Draga,zice ea,cind unul dintre noi o sa moara,eu am sa ma mut la mama!".
Cititi articol in EvZ/28 dec.-pag.12
Daca (transparentul)Alistar Victor a fost numit in CSM,mai poate sa reprezinte in instante civile?