avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate lili77

Activitate lili77

Discuție Filiala ONG
Vreau sa infiintez o filiala a unui ong,pot sa angajez personal,acest lucru trebuie prevazut in statutul filialei ?
Presedintele filialei poate fi si angajatul acelei filiale?
Patrimoniul initial al filialei trebuie sa aiba valoarea unui salariu minim pe economie sau o alta suma?
Contractul de comodat trebuie autentificat sau legalizat.?
Va multumesc
Discuție Accident rutier
Buna ziua.Am avut un accident rutier ,vinovat fiind celalalt sofer care nu avea rca(stiu de fpvs) eu am cumparat masina si nu am facut inca actele pot sa cer eu despagubiri sau poate doar cel care apare in acte?

Va multumesc
Buna ziua .am beneficiat de masura 141.inainte de a primi suma de 1500euro imi plateam sanatatea ca persoana fara venituri acum voi plati ca pfa si ce acte trebuie sa depun la casa de sanatate.?
Buna ziua
In cazurile de vatamare din accidente rutiere de ce se constituie parte si spitalul daca victima internata este asigurata la stat?
Va multumesc
Buna ziua ,in septembrie 2010 am avut un accident de circulatie.soferul vinovat a avut polita de Italia ,eu nu am facut plangere in termen dar am actionat in instanta corespondentul din Romania al firmei de asigurare din Italia (care este de fapt o firma de brokeraj) insa instanta(in ianuarie 2013) mi- a respins cererea motivand ca firma de brokeraj nu are calitate procesuala .ce pot sa mai fac acum ?mentionez ca nu am facut recurs.Pot sa chem in instanta firma din Italia?
Va multumesc
Discuție Despagubiri RCA
Buna ziua,sora mea a avut un accident de circulatie dosarul este la parchet,dar noi am vorbit cu firma de asigurari pentru a deschide dosar de dauna si ne a zis sa aducem actele necesare dar soferul nu vrea sa ni le dea (copie dupa permis,cartea masinii) ce putem face .politia nu are voie sa ne dea acte din dosar in faza de urmarire
Mai am oalta intrebare daca soferul recunoaste ca este vinovat asiguratorul recupereaza despagubirile de la acesta?soferul nu era baut a avut viteza mare
Va multumesc
Buna ziua !In urma unui accident de circulatie am obtinut despagubiri de la firma de asigurare pe cale amiabila ,dar ei au virat doar o parte din suma si restul au promis ca o vor vira lunar .De doua luni nu au virat nici un ban.Cu ei am incheiat o declaratie la notariat prin care declar ca dupa ce voi primi suma de la ei o voi folosi pentru educatia copiilor,in declaratie nu s-a specificat data cand imi vor vira banii ne-am inteles verbal ,insa ei nu se tin de cuvant. Ce pot face ?(Pot sa ii actionez in instanta ,pot sa sun la CSA sa ii reclam?)
Buna dimineata!Am si eu o mare problema.Am fost agent asigurari si am avut venituri doar din asigurari,acum trebuie sa platesc la sanatate 80.000 000 lei vechi din anul 2010,2011,2012 .Ce pot face sa contest aceasta suma( in instanta )? ,cand se prescrie 2010.?
Va multumesc.
Buna ziua ,as dori sa stiu care este procedura infiintarii unei filiale de catre un ong(asociatie) ?Ce presupune o filiala a unui ong :are stampila proprie ,poate angaja,are contabil propriu,ce acte poate sa faca ?
Fratele meu a fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu suspendare pentru vatamare corporala din culpa(accident de circulatie). El si asiguratorul sunt obligati sa plateasca 12 000 despagubiri civile si 70000 despagubiri morale.Firma de asigurari poate sa recupereze despagubirile platite de ea de la fratele meu sau el nu va plati nimic ci doar firma de asigurari?in ce cazuri asiguratorul poate recupera de la soferul vinovat despagubirile platite ?Va multumesc