avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate ddanacv

Activitate ddanacv

As dori sa stiu daca se poate evita ca o societate care intruneste conditiile de microintreprindere dupa ultimele reglementari din MO 54/23.01.2013 sa treaca la acest statut.Nu exista nici o portita de scapare si daca da care ar fi aceasta?
in timpul procesului de partaj (in timpul apelului), fratelemeu, reclamantul, a facut o serie de imbunatatiri(centrala termica, termopane, acoperis, parchet) la imobilul care facea obiectul partajului, o parte din imobilul cu imbunatatiri mi-a revenit ulterior mie.Mentionez ca el locuia in tot imobilul la acea vreme si nu m-a instiintat asupra intentiei lui de a face aceste imbunatatiri ..Este corect sa le fi facut atata timp cat imobilul era functional si nu era neaparat nevoie de acestea si eu nu am stiut si nici nu mi-am dat acordul in acest sens?Care articole din codul civil ma pot ajuta intrucat m-a dat in judecata pentru a-i plati contravaloarea imbunatatirilor efectuate in timpul procesului de partaj pe partea de imobil care mi-a fost mie.atribuita? Va rog ajutati-ma cu o idee buna pentru aparare!
am castigat un proces -iesire indiviziune(am cerut un anumit lot din imobil si l-am obtinut in recurs).In timpul procesului, reclamantul care ocupa la acea vreme imobilul care facea obiectul procesului a facut imbunatatiri in sensul ca a montat centrala termica , geamuri termopan, acoperis,etc. cu toate ca acel imobil era dotat cu geamuri, usi etc , dar erau mai vechi, insa functionale.Reclamantul a deschis un alt proces acum(actiune in pretentii) prin care imi cere o anumita suma de bani ptr. imbunatatirilr facute.Am 2 intrebari
1.Daca eu locuiesc in alt oras decat cel in care este imobilul, procesul fiind initiat in orasul in care exista imobilul, este corect ca eu sa cer stramutarea procesului in orasul in care locuiesc, mai bine zis am o sansa in acest sens si care este articolul care reglementeaza aceasta situatie?(exista exceptii?)
2.Daca imbunatatirile au fost facute in timpul procesului de iesire din indiviziune este corect ca reclamantul sa fi facut aceste imbunatatiri in timpul desfasurarii procesului respectiv si mai mult,imbunatatirile sa fie facute de firma a carui administrator este reclamantul si care avea sediul social in imobilul respectiv conform unui contract de comodat?(a si dedus cheltuielile pe firma)
Răspuns la discuția pretentii imbunatatiri
dar la momentul cand eu am cerut un anumit lot nu era facuta nici un fel de imbunatatire, daca el in timpul procesului a facut imbunatatiri eu n-am putut sa-l opresc si nici nu doream sa renunt la acel lot numai pentru ca el credea ca va obtine acelasi lot pe care il doream si eu .Eu nu am bani sa fac imbunatatiri, doream cladirea sa ramana asa cum era initial.Era foarte posibil ca acel lot sa-mi fie atribuit mie cum de fapt s-a si intamplat.Trebuia sa renunt la el numai ptr. ca el facea imbunatatiri in timpul procesului?
In anul 2006 fratele meu a deschis un proces prin care s-a dezbatut succesiunea dupa mama noastra decedata.In timpul procesului, respectiv anul 2009 fratele meu a facut imbunatatiri la imobilul care facea subiectul dezbaterii, sperand sa i se dea lotul pe care a facut acele imbunatatiri.In urma finalizarii procesului,incheiat cu o actiune de indreptare eroare materiala, am obtinut lotul dorit de mine, lot care contine in mare parte imbunatatirile facute de fratele meu.Am 4 intrebari:
1.Unde ar trebui sa se judece procesul intrucat domicilul meu este in alta localitate decat domiciliul fratelui meu si a imobilului(fratele locuieste actualmente in imobilul ce face obiectul procesului)?(fratele a initiat actiunea in localitateaui de domiciliu)
2.Actiunea este initiata in numele unei societati unde fratele si cumnata mea sunt asociati si administratori, societate care are sediul in imobilul susmentionat.Daca eu nu am nicio legatura cu aceasta societate este corect sa initieze un astfel de proces?
3.Este legal sa faca imbunatatiri unei cladiri aflate in litigiu?
4.Imbunatatirile constau in acoperire partiali cu tigla,centrala gaz, varuire si reparatii exterioare , geamuri termopan.Pe mine nu ma intereseaza centrala,geamurile termopan si nici tigla.Pot sa cer sa-si ia inapoi tot ce apus si sa puna inapoi ce a fost anterior reparatiei?
Discuție masa partaj
3 frati mostenesc un imobil la care unul din frati a facut cu cativa ani in urma imbunatatiri care sunt recunoscute de instanta in cadrul procesului de iesire din indiviziune.Masa de partaj o reprezinta imobilul fara imbunatatiri sau imobilul cu imbunatatiri? Speta este ca sora mea,cea care a facut imbunatatirile, mi-a cedat partea ei si in final am castigat recursul impotriva fratelui meu, hotararea fiind irevocabila.Fratele meu a facut contestatie in anulare pe care a pierdut-o ca fiind nefondata.Apoi fratele meu a cerut indreptare eroare materiala dar referindu-se la sentinta civila de la fond care i-a si fost aprobata de instanta de la fond.Mentionez ca la recurs instanta respinge apelul ca nefondat si se intoarce in totalitate la solutia de la fond.Judecatorul de la fond care initial a calculat masa de partaj la valoare fara imbunatatiri acum 3 ani, astazi o calculeaza la valoare imobil plus imbunatatiri.Cum e corect si ce inseamna de fapt eroare de calcul; ca nu a adunat bine doua sume sau ca acum aduna la valoarea imobilului si imbunatatirile si/sau ca dupa cum sustine fratele meu s-a adunat gresit o parte din imbunatatiri la valoarea imobilului considerat in final fara imbunatatiri?
Discuție transport
am infiintat o societate de transport.Ce acte justificative trebuie puse in contabilitate in spatele facturile de transport pentru a fi in regula la orice fel de control?.Mentionez ca am contract cu clientul caruia ii facturez prestatia de transport si firma beneficiara imi trimite un preinvoice in care se mentioneaza cursele.
Va multumesc.
Am platit in primele 3 trimestre din 2010 impozitul minim(550/trimestru) fiind pe pierdere in fiecare trimestru.Ultimul trimestru(IV) este tot pierdere.Cum completez declaratia 100 din p.d.v. al impozitului pe profit pentru trimestrul IV?