avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Activitate barnavalentina

Activitate barnavalentina

Buna ziua,
La o cifra de afaceri 450.000 euro pe an, 3 angajati, cum este mai avantajos ca și taxe, PFA plătitor de tva sau alta forma ( SRL sau microintreprindere).
Mulțumesc.
Buna seara,

Am un baietel de 2 luni si urmeaza sa intru in concediu de crestere a copilului, am fost sa depun dosarul cu optiunea de 2 ani si am intrebat daca eu trebuie sa ma intorc la servici, tatal poate intra in crestere copil pana la implinirea varstei de ani a copilului ? Raspunsul a fost ca nu se mai poate, incepand cu 24 Mai a aparut un articol in care se spune ca beneficiaza de indemnizatie de cresterea copilului, doar un parinte, cel care a depus de la inceput actele.
Puteti sa-mi spuneti si mie daca a aparut acest articol si daca este asa legea?

Multumesc.
Buna ziua,

Intrebarea mea este : daca optez pentru indemnizatie crestere copil doar 1 an de zile si revin la servici mai devreme de a implinii copilul 1 an, beneficiez de stimulent 500 ron, pana implineste copilul 2 ani sau pana implineste 1 an?
Buna ziua,

Am o fetita de 1 ani si 5 luni si am facut cerere de reintoarcere la servici cu data de 01 Martie si intra sotul in continuare in concediu pentru cresterea copilului, ca urmare a acestui fapt cei de la servici mi-au spus ca nu imi pot aproba programul de lucru de 6 ore, datorita faptului ca este sotul in cresterea copilului, este legal sa-mi impuna asa ceva? si daca nu ce articol sta la baza?

Multumesc anticipat,

Valentina.
Buna ziua,

Am o fetita de 1 ani si 4 luni si am facut cererea sa revin la servici cu data de 01 Martie, imi puteti spune daca angajatorul are dreptul sa-mi refuze cererea? Deoarece nu mi-au dat un raspuns pe loc si mi-au spus sa mai astept ca ma vor suna ei, daca imi accepta cererea, eu ma pot intoarce la servici cu norma de lucru intreaga sau pot opta sa lucrez 6 ore?
Multumesc anticipat,
Valentina.
Buna ziua,

Sunt in cresterea copilului din septembrie 2009 si am doua intrebari :
1 - poate tatal copilului sa intre in continuare in cresterea copilului conform noilor reglemantari si
2 - daca eu luam 85 %, iar el acum se incadreaza la limita maxima de 3400 RON, ce indemnizatie primeste ?

Multumesc anticipat,

Valentina Gongu.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.
Cererea sa fie refuzata de catre angajator .

O zi buna,

Valentina.
Buna ziua,

A o fetita de 1 an si 4 luni, sunt in cresterea copilului si sotul vrea sa treaca in cresterea copilului, dar avem unele mici intrebari:
1 - din concediu medical poate sa intre in cresterea copilului ?
2 - se poate sa-i refuze cererea pentru cresterea copilului?
3 - la reintoarcerea din cresterea copilului sunt obligati sa-l tina 6 luni? sau il pot da afara imediat ce se reintoarce?
4 - la reintoarcerea din cresterea copilului ii poate micsora salariul?

Cu speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat si astept raspunsul cat mai repede.

Valentina.