avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters185843

Activitate ContSters185843

buna ziua! dupa 3 ani de procese, in sfarsit s-a terminat partajul. Am legalizat hotararea definitiva si am crezut ca s-a terminat.. acum o saptamana am fost cu fata la politie sa-si schimbe buletinul expirat. mi-au cerut hotararea definitiva si copie dupa prima hotarare din fond dar pe care am atacat-o cu apel. intrebarea mea este, se poate legaliza prima hotarare desi nu este cea definitiva si irevocabila? multumesc
firma la care lucreaza sotia mea nu are o situatie financiara prea buna, patronul avand impozitele neplatite la firma si cladiri de peste 2 ani si jumatate. acum un an si jumatate seful sotiei a plecat la el in tara( are cetatenie dubla) pentru a-si putea scoate la vanzare proprietati in ideea de a-si salva firma si casele. intre timp, fara instiintare sau poate a fost furata din cutia postala au aparut pe casa si magazin sigilii, acum 2 zile. patronul trebuie sa vina saptamana viitoare in tara, despre ce poate fi vorba, cum pot afla mai repede sa-l putem anunta si ce se poate face urgent? va multumesc.
Răspuns la discuția micsorare pensie alimentara
cred ca nu m-am exprimat bine, ca nu s-a inteles bine. fiica mea primeste acum suma de 300 de lei iar instanta ahotarat acum 4 zile ca pensia e 150 lei. intrebarea era, dc inca nu e definitiva hotararea pt ca oricum vrem sa facem recurs, de cand se micsoreaza pensia fetei? marti ar trebui sa vina pensia, care va fi suma pe care o primeste? multumesc
buna ziua! sunt despartit de fosta mea sotie de zece ani iar fata noastra mi-a fost incredintata mie la divort. In decembrie 2010, fata a implinit 18 ani dar era eleva in clasa axI a. a dat-o pe mama ei in judecata pt a primi pensia si dupa 18 ani ,pana la terminarea studiilor iar tribunalul a hotarat sa admita cererea dar pe langa lucrul acesta i-a marit pensia alim. mama ei a facut recurs, dar r a fost respins. acum o luna fosta sotie a facut cerere de chemare in jud. pt micsorarea pensiei alimentare pt ca nu o mai poate plati. intrebarea mea este, dc judecatoarea a hotarat sa-i micsoreze aceasta pensie, chiar dc fata vrea sa faca recurs, de cand se pune in aplicatie aceasta hotarare?pt ca acum nu e definitiva. cand fata a dat-o in jud pe mama ei pana nu s-a dat hotararea definitiva dupa recurs, nu a primit pensia deloc.. VA MULTUMESC
Răspuns la discuția cum se procedeaza?
am stabilit deja, desi hotararea nu a fost redactata inca, sa-i dam banii peste doua zile. din acest motiv vrem acea declaratie la notar..ea este de acord si a spus ca nu face recurs dar nu am incredere in ea .aveti idee cumva cat ne costa notarul? va multumesc
buna ziua! am terminat partajul si am sa-i dau fostei sotii 26000 de euro. ii dau prin transfer bancar si declaratie la notar. va rog sa-mi spuneti si mie cat costa sa fac o declaratie la dosar prin care ea sa spuna ca renunta la orice cale de atac? ce taxe mai platesc? nu am bani prea multi si sa stiu sa ma imprumut sa nu ma fac de ras. multumesc
Răspuns la discuția achitare sulta
scuze, dar sunt 2 raspunsuri care se contrazic. virez banii si atat, sau fac act si la notar? astea erau variantele pe care le stiam si eu dar nu stiu care e cea legala, fara urmari
Discuție achitare sulta
buna ziua, am revenit cu o noua intrebare! in sfarsit dupa 3 ani de chin s-a incheiat partajul.am facut apel si la sfarsitul acestuia s-a decis ca am de plata 25000 euro. am vorbit cu fosta sotie si e de acord sa incheiem totul fara recurs. saptamana viitoare vrea sa-i virez banii intr-un cont. intrebarea mea este: e de ajuns doar sa-i virez banii in cont? cum se procedeaza? e a zis ca vine cu avocatul ei sa facem tranzactia. multumesc
trebuie sa apara raspunsul trimis la dosar de expert. eu lucrez de la 7 la 15 iar arhiva are program 9-14. intrebarea mea este, poate sotia mea sa consulte dosarul in locul meu? multumesc
Răspuns la discuția avocat si expert
va multumesc. cu obiectiunile nu prea faci nimic, e al treilea expert care vine. dar in cazul in care suma mi se pare prea mare pot preciza ce s-a intamplat si pot cere incuviintarea altui expert din motive de lipsa de incredere?