avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate hodor dana

Activitate hodor dana

Tatal meu a lucrat in perioada 1952-1980 la CFR in functia de lacatus. Am solicitat adeverinta pentru grupa de munca pentru aceasta perioada si i s-a eliberat incepand cu data de 18.03.1969-1980. Pentru perioada 1952-18.03.1969 unitatea la care a lucrat ne-a comunicat ca nu ne poate elibera adeverinta, neavand temei legal. Este corect raspunsul lor?
Buna ziua. As dori sa stiu daca pot ramane sa lucrez la institutia de stat, mi-am depus dosarul pentru pensie limita de varsta (am facut 65 de ani) pana cand imi iese decizia de pensionare. Multumesc.
Buna. ziua. As dori sa stiu daca pot participa la un concurs de promovare in cadrul unitatii unde lucrez, intr-o functie superioara celei pe care o am, fiind angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata si aflandu-ma in perioada de proba de 90 de zile?
Daca un salariat aduce un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat cod handicap 7, statut social - pensie limita de varsta, acesta mai poate presta activitate profesionala in conditii normale (mentionez inca o data ca la data acordarii certificatului este salariat cu drepturi depline)?
Societatea mai este obligata sa-l angajeze dupa schimbarea gradului de invaliditate (apt de munca) daca acesta si-a incetat activitatea cu 2 ani in urma?
Buna ziua. As dori sa stiu care este temeiul legal pentru reincadrarea in activitate a unui salariat care a fost in pensie de invaliditate gr.III (fara prestarea activitatii profesionale) timp de 2 ani, iar apoi cu 01.08 i s-a schimbat gradul de invaliditate (apt de munca 100%). Multumesc.
Buna ziua. Pentru schimbarea locului de munca si a functiei in cadrul aceleasi societati dar in alt compartiment, in afara actului aditional la CIM mai trebuie si consimtamantul scris al salariatului, sau prin semnarea actului aditional inseamna ca este de acord cu modificarile facute?
Răspuns la discuția REVISAL
Dar in programul OSCAR?
Discuție REVISAL
Buna ziua. As dori sa stiu daca trebuie inregistrate in Revisal suspendarile de concediu medical, indiferent de numarul de zile. Multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca perioadele de concediu medical constituie vechime in munca si are influenta la calculul sporului de vechime. Multumesc