avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate invatacel

Activitate invatacel

Buna ziua. Am o intrebare la dvs. Eu inchiriez garsoniere in regim hotelier si am multi clienti (majoritatea) persoane fizice. Pana acum am emis pt fiecare factura + chitanta. Este legal sau imi trebuie neaparat casa de marcat mobila?
Discuție Eroare D112
Buna ziua,

incerc sa validez declaratia d112 si imi da urmatoarea eroare: EROARE - Creanta 05 - Contributia de asigurari sociale datorata de angajator (94) mai mare decat suma calculata (+ 5) : 76!

ce ar trebui sa fac? s-a mai lovit cineva de aceasta problema? programul e care il folosesc este saga, dar nu cred ca este de la program.

Multumesc
multumesc f mult pt ajutor
Buna ziua,

Am un IF, suntem doua persoane, vrem sa angajam o a treia persoana, intrebarea mea este..un if poate avea angajati? contract de munca? sau este o altfel de legislatie?
multumesc
Buna seara,

sunt pfa, am cateva angajate si vreau sa le platesc contributiile la bugetul de stat, trebuie sa fac o foaie de varsamant , ultima data cand am fost la administratia sector 2 rossetti dna de la ghiseu mi-a spus ca s-au schimbat conturile. De unde le iau?

multumesc
Discuție 010 sau 070?
Pentru inregistrarea salariatilor pt pfa se depune 010 sau 070?
Multumesc
Buna ziua,

1) Un PFA taxi poate angaja un alt sofer pentru desfasurarea activitatii?
2) Un PFA coafeza poate angaja (pe langa cosmeticiana, manichiurista), si personal pe postul de coafeza (de la itm bucuresti mi s-a spus ca nu poate angaja pe acelasi post pe care este deschis pfa-ul, nu pe acelasi domeniu de activitate.

Multumesc mult pt ajutor.
Buna ziua,

Inca o data va cer ajutorul, este vorba despre un pfa care de curand si-a deschis un salon, are cativa angajati (manechiurista, pedichiurista). Vrea sa inchirieze unui alt pfa camera unde se desfasoara activitatea de cosmetica. Ce document ar trebuii intocmit? un contract de colaborare, de comodat? unde inregistrez documentul respectiv? multumesc.
Buna ziua,

Revin cu o intrebare legat de un pfa.
Vrea sa isi inchirieze un spatiu pt a desfasura activitatea, sa si angajeze persoane, trebuie sa declare punctul de lucru la registrul comertului? spatiul unde o sa isi desfasoare activitatea are nevoie de autorizatie de functionare? (pfa-cosmeticiana. iar spatiul este la parterul unui bloc.)

multumesc mult pt ajutorul acordat de fiecare data cand am avut ceva sa intreb.
Răspuns la discuția PFA cosmeticiana, pot angaja?
multumesc mult pt ajutor.