avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Activitate sabinaandreea

Activitate sabinaandreea

Buna seara!
As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:
_daca un functionar public primeste o condamnare cu suspendare pentru conducere in stare de ebrietate se afla in incompatibilitatea execitarii functiei publice?
_mentionez ca savarsirea infractiunii s-a produs in ziua libera a functionarului public.Multumesc mult!
Buna seara! As dori si eu sa aflu daca o persoana fizica poata sa-si deschida o intreprindere individuala pentru a vinde kebab intr-o rulota amenajata in acest sens. Se da aviz favorabil si daca da in ce conditii, care sunt pasii de urmat?
Va multumesc!
Politistii au dreptul la compensarea cu timp liber corespunzator pentru zilele de sambata,duminica,sau sarbatori legale lucrate?
Concret intr-o luna de 31 de zile se lucreaza 21, sunt 10 zile libere,dar....din cele 21 de zile lucratoare 4 sunt lucrate sambata si duminica.Cum guvernul a interzis plata orelor lucrate peste program si in zilele de sambata si duminica,politistii pt zilele lucrate sambata si duminica au dreptul la o compensare cu timp liber?
Răspuns la discuția Data iesirii la pensie MAI

Pentru a primi un raspuns corect si tu trebuie sa dai toate detaliile,cum ar fi: in politie lucrezi in conditii speciale sau conditii deosebite?,intereseaza-te la MRU in ce conditii de munca esti incadrat si revin-o cu noile date.
Răspuns la discuția dauna totala
In cazul in care au fost indeplinite toate formalitatile,au fost depuse toate actele termenul de despagubire este clar stipulat in lege,il puteti afla sunand la BAAR(nr de tel il luati de pe net de la BAAR.ro)
Răspuns la discuția Service vs bani
Fara suparare albastrel_2,de la cineva care lucreaza in domeniul asigurarilor ma astept la mai mult,la date clare ,precise,la trimiteri catre acte legale,la certitudini nu pareri
Răspuns la discuția Service vs bani
Legea prevede in mod expres ca pagubitul poate solicita si primi despagubiri inainte de efectuarea reparatiei....de ex nu putem forta pe cineva care are o dauna de 80%sa-si repare masina .M-am confruntat cu aceasta problema si-ti pot spune ca exista diferente intre devizul facut de asiguratori si suma pe care o vei primi(adica va fi mai mica),de ex stiu ca soc nu platesc TVA-ul
Politistul judeca dupa urmele lasate la fata locului,dupa pozitia si directia masinilor inainte si dupa impact.Nu ati lovit masina vinovata,nu puteti dovedii culpa altuia.....concluziile le trageti singur.Daca loveati masina care nu a dat prioritate lucrurile stateau altfel(lucrez la pol rutiera vorbesc din practica)
Discuție Echivalare
Buna ziua
Am o nelamurire si anuma :un politist a lucrat 12 ani in grupa I-a de munca(pana in anul 2001),dupa care a mai lucrat inca 10 ani in grupa speciala,de fapt a muncit in acelasi loc de munca,de ce reducere a varstei de pensionare beneficiaza?
Va multumesc
As dori sa stiu daca perioada de 10 ani pe care un militar a lucrat-o in grupa I de munca se echivaleaza cu 10 ani lucrati in conditii speciale(si daca pt cei 10 ani lucrati in grupa I-a beneficiaza de reducerea varstei de pensionae)