avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate dia_dia45

Activitate dia_dia45

Buna ziua, am o problema care mi s-a ivit acuma in legatura cu o mica Parcela spatiu verde langa terenul meu. Noi avem ultima parcela iar dupa noi este o fasie ingusta de 4 m latime spatiu verde care este teren privat, este al celui care a vandut toate terenurile si fix acea bucata a ramas probabil iar bucata de spatiu verde este fix langa un canal al celor de la ANIF (apele Romane)… Noi mereu intretinem acel spatiu si taiem iarba pt ca efectiv e plin de ambrozie. Acum am completat cu ceva pamant si am aranjat frumos parcela aia si… surpriza… am fost pozati si filmati de un individ care sta undeva in spatele nostru si imediat i-a trimis proprietarului. A venit asta si ne-a facut cu ou si cu otet ca am intrat abuziv pe fasiuta lui verde pe care el oricum nu o intretine si ca ne da in judecata, la politie etc..! Doamne…, deci ce sa inteleg…, ca atunci cand taiem iarba si intretinem un loc efectiv parasit, de fapt comitem un abuz?? Pt ce anume sa ne dea in judecata? Vecinul din spate este pus pe noi pt ca …. Acum 3 ani cand ne-am mutat el trecea bine mersi pe acolo pe fasia aia, fara sa intrebe pe nimeni si ne-a stricat gardul de beton de 3 ori am platit o caruta de bani pe reparatii din cauza ca circula cu masina la nici 1 m de gard, fundatia nu a rezistat si a crapat… I-am explicat omului ca indiferent al cui e terenul, el neavand nici un documwnt depus la urbanism pt construire de drum pe o parcela de 4 m doar latime…, nu are voie legal sa treaca pe un spatiu declarat verde fie si privat, chiar daca ii permite ptoprietarul, pt ca imi strica gardul!!! Va rog mult sa imi spuneti ce este de facut in acest caz? Va multumesc anticipat.
Buna ziua. daca am o fetita de 11 ani dar fostul sot mai are un copil cu actuala concubina/sotie dar nu este divortat..., acest al doilea copil este considerat in intretinere si se recalculeaza pensia fetitei mele? Cat ar fi legal sa primeasca fetita mea:1/4 sau 1/6???
buna ziua,
de curand, administratoul a adaugat niste cheltuieli "comune" cam mari la lista de cheltuieli lunare si anume a cumparat, plantat, sapat pe terenul din jurul blocului care este pe domeniul public, nu proprietate privata, dar care cika este in administratia asociatieiilor de proprietari. S-au cumparat multe fire de gard viu, pomi de diferite feluri si marimi, a platit un nenea care sa sape tot terenul, etc etc, lista e lunga... toate aceste cheltuielor fiind de ordinul sutelor de lei. Vi se pare normal ca un proprietar sa plateasca pe banii lui si sa intretina ceea ce trebuia sa faca Primaria de fapt? Este legal sa se puna pe cheltuieli comune aceste cheltuieli, mai ales ca sapatul si alte chestii s-au platit la negru cu bon de mana..??? Pot refuza sa platesc aceste cheltuieli extra? Unde pot reclama presedintele care este initiatorul? Mentionez ca ani de zile, am plantat pe banii mei personali si am muncit gradina din jurul blocului, fara a cere asociatiei de proprietari nimik, pt ca stiam ca asa ceva nu este legal sa fac. Multumesc.
buna ziua,
spuneti-mi va rog, daca am o societate comerciala (CABINET VETERINAR mai exact) sunt obligata sa fac fac proiect de analiza de risc la securitate fizica? Mentionez ca am doar camere de filmat, nu paza fizica. Multumesc
culmea este ca degeaba scrie pe site-ul Flanco conditiile alea acolo.. caci eu nu l-am cumparat de pe site-ul flanco ci de pe site-u E-mag.... dar acolo in dreptul produsului scria ca acest produs este vandut de Flanco... Deci repet.. l-am cumparat de pe E-mag.. si mie se pare normal sa cunosc conditiile de pe site-ul de pe care cumpar... Ca ei acuma le vand produsele altor firme... este treaba lor, dar cand fac click pe produs nu ma duce pe site-ul Flanco..... unde am posibilitatea sa citesc conditiile... cum ramane???? Nu stiam ca semnarea unui aviz de insotire cetifica conformitatea produsului...! Este cumva o baza legala in toata treaba asta cu avizul? Nu am primit cerificat de conformitate ci doar avizul. Ce fac ca ANPC Ilfov le tine partea....?
am sesizat, scrie in mesajul meu. Dar atat ANPC cat si furnizorul spun ca daca am semnat acel aviz de insotire , atunci el tine loc de conformitate, desi aceasta conformitate a produsului nu a fost probata la semnare, produsul fiind ambalat....
buna ziua,
am primit un produs de mare valoare, pe care mi l-au livrat cei de la firma Flanco. Am semnat de primire colet, dar dupa ce au plecat curierii lor, am constatat cu sotul ca produsul este tamponat. Este vb despre un frigider. Am solicitat ori inlocuirea ori un discount direct proportional cu costul produsului care era ff mare. Furnizorul refuza orice si spune ca daca am semnat avizul de primire, asta inseamna ca produsul a fost livrat conform... Cum este posibil? Semnarea avizul certifica cu adevarat conformitatea produsului? Mentionez ca produsul a fost livrat ambalat, si nu era posibil sa-l fi verificat atunci pe loc si nici curierii nu mi-au spus ca semnez pt conformitate ci doar ca semnez de primire colet... ANPC spune ca doar service imi poate acorda furnizorul... Spuneti-mi va rog ce se poate face, pt ca nu mi se pare corect sa cumpar un produs scump si sa primesc un rebut...
buna ziua. Doresc sa cumpar uscatoria de la et 4 cu care am perete comun. As dori sa stiu care varianta este mai ok: cea judiciara sau cea notariala? care este mai costisitoare sau mai rapida? Plus de asta in cazul in care nu toti locatarii sunt de acord, ce se poate face? Adica, daca exista vreunul care refuza vehement sa semneze pt asta, ce procedeu as putea urma in continuare. PLus de asta, mai este inca o problema.... din cele 24 apt, exista 2 apartamente care nu au proprietar si anume unul care nu are facuta succesiunea pe copii si nici nu se poate face deocamdata..., si celalalt unde proprietarul este decedat si nu exista mostenitori...(in acel apt sta momentan de cativa ani o familie care cika l-a ingrijit in ultimii ani de viata pe fostul proprietar...). Cum s-ar putea face in acest caz vanzarea-cumpararea pt uscatorie..??? Mentionez ca exact acum 3 ani s-a vandut acoperisul blocului, si tot asa, nu au existat proprietarii acelor 2 apt... iar actele s-au semnat undeva la un notar in Oradea..., intr-un mod foarte ciudat, doar pe baza unui tabel semnat de locatari.. .... Multumesc anticipat pt raspunsurile dvs.
dl when se pare ca dvs nu ati citit postarile mele..... cum poti sa-ti dai cu parerea cand eu am scris in primele pagini ca tatal copiiilor are un salariu net de 2.000 euro, adica are de unde purs si simplu, adeverinta de venit am obtinut-o cu ajutorul ministerului justiei si nu a depus el la dosar nimik, pt ca dumnealui ca voia sa stina ascuns venitul lui.... La Parchet am facut plangere, scrie tot mai sus, dar cum nu cititi... ce sa spun..? Ce parare aveti acuma? nu este rea vointa? tot in mesajele mele am specificat ca am inceput o procedura fff lunga cu min justitiei legat de pensie de intretinere a copiiilor pe care tatal lor nu doreste s-o onoreze...
Deci despre ce vorbiti dvs domnule when? vad ca din absolut toate postarile dvs luati apararea cu vehementa a tatalui copiiilor? aveti vreun motiv anume? ca vad ca situatia nu o cunoasteti, scriind asa bla bla. Macar faceti bine si cititi inainte, va informati si abia apoi sa va dati cu parerea. Sunteti un avocat aparator al tututor tatilor, faceti parte din asociatia tata sau din asociatia cu custodia comuna? chiar nu va inteleg, scuze...
In al doilea rand nici macar copiii nu-si doresc sa plece acolo. Pe ei nu ar trebui sa-i intrebam, sa le cerem parerea? Iar in legatura cu responsabilitatea, mi-ati spus ca daca tatal nu este responsabil atunci sa fiu eu mai responsabila.. pfff Pai cum as putea sa tin eu locul responsabilitatii celuilalt parinte?eu sunt responsabila doar pt persoana mea, ca mama a copiilor. Fiecare parinte trebuie sa fie responsabil pt copilul sau, mai ales daca isi doreste sa participe la cresterea si educarea lui.. Daca tatal nu este responsabil si este dezinteresat de copii, atunci nu dam custodie comuna, domnule!!!!! nu? pt ca daca avem drepturi, implicit avem si obligatii, nu domnule? nu stiu daca dumneavoastra cunoasteti originea cuvantului "obligatii" pt ca ati folosit de foarte multe ori si exclusiv cuvantul "dreptul".
dl when.... el este informat totimpul despre activitatile copiiilor, dar, REFUZA ORICE FEL DE ACTIVITAE A COPIIILOR, pt ca nu doreste sa plateasca absolut nimik...!!!
- cu baschetul - desi este deaccord, oricum nu plateste
- chitara - nu e deacord si ncii nu plateste
- pianul - nu e deacord si ncii nu plateste
- meditatiile la matematica - nu e deacord si ncii nu plateste
- excursiile copiiilor - nu e deacord si nici nu plateste

EU NU AM CHEF SA MA TIGANESC CU EL PE ORICE TEMA.., OK? LA ABSOLUT ORICE II CER PAREREA, EL NU ESTE DEACORD !!!! PUNCT!

[Evitati scrierea cu majuscule. In online este interpretata ca limbaj agresiv iar noi nu acceptam asta pe forum]