avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1574 soluții astăzi
Forum Activitate GEORGINELA

Activitate GEORGINELA

Buna ziua ! As vrea sa intreb cum se impart bunurile daca ambii parinti sunt in ciata si exista 4 copii ? Se poate ca bunurile sa fie impartite doar la unul ? Dar daca un parinte este decedat si parintii sunt despartiti si s-a facut si partajul conform documentelor judecatoresti si fiecare parinte a ramas cu cate ceva ?
Buna ziua!Am divortat cu 2 ani in urma si conform hotararii judecatoresti trebuie sa trec la numele de fata,dar inca nu am facut asta.Daca vreau sa-i fac copilului cel mic care are 10 ani pasaport pot sa-i fac fara acordul tatalui (copii mi-au fost acordatii mie ,conform hotararii judecatoresti) iar fata are 16 ani deci are buletin.Daca vreau sa plec cu iei din tara fara acordul lui se poate.
Astept raspuns.
Va multumesc!
Buna ziua !
Daca am divortat si vreau sa plec din tara impreuna cu copii care au 9 si 15 ani(conform hotararii de divort ,copii au ramas la mine ) se poate?
Sau trebuie sa-si dea acordul fostul sot sa-i scot din tara ?
Daca stau cu el in aceasi casa si nu am facut partajul si este violent verbal cat si corporal se poate face ceva in privina aceasta ?
Va multumesc!
Astept raspuns.
Buna ziua.
Vreau sa intreb si eu ceva ,am divortat si am ales sa-mi pastrez numele de fata deci nu cel al sotului.Divortul s-a pronuntat in luna martie dar eu inca nu mi-am schimbat numele si nici nu cred ca o sa-l schimb curand.
Vreau sa va intreb in cazul acesta ca nu mi-am schimbat actele de identitate ce se intampla ?
Mai pot sa raman cu numele sotului un timp dupa divort ?
Va intreb acest lucru ca am mai multe mici afaceri in franciza,rate la banci si toate sunte pe numele meu inainte de a divorta si asta ar insemna pt mine sa merg peste tot sa duc documente pt schimbarea numelui si asa mai departe.
De aceea va intreb daca mai pot pastra numele sotului chiar daca am divortat si in hotararea de divort eu am trecut la numele avut anterior.
Astept raspuns.
Va multumesc.
Buna ziua.
Am terminat divortul in 22.03.2011 in aceasi sedinta mi-au fost incredintati si copiii.
Ce vreau sa va intreb,cand o sa-mi vina hotatarea judecatoreasca,de ce dureaza asa mult ?
Va multumesc.
Astept raspuns.
La noi la unitate se tin licitatii.As vrea sa stiu daca este gresit ca noi taiem chitanta la taxa de participare ,dar conform chitantei suma o impartim in venit si tva.Deci nu se taie factura.Si daca a-ti putea sa-mi spuneti unde as gasi o legislatie in sensul asta.
Va multumesc.
Buna ziua.
Vreau sa intreb si eu un lucrudaca se poate :
Dupa divort daca pastrez numele fostului sot mai este nevoie sa-mi schimb buletinul,permisul sau raman aceleasi ?
Astept un raspuns.
Va multumesc .
Discuție DIVORT
Dupa introducerea actiunii de divort si deja s-a ajuns la prima infatisare, daca doresc sa mai cer amanare inca o luna sau doua se poate ?
In conditiile in care eu sunt reclamantul.
Sotul nefiind de acord cu divortul motiv pentru care a spus ca nici nu o sa se prezinte.
Daca nu se prezinta la nici o infatisare se va termina si fara el sau nu(obligatoriu fiind sa se prezinte si el macar o data ).
Mentionez ca la mijloc mai sunt si 2 copii minori pe care i-am cerut tot eu.
Multumesc.
Astepr raspuns.