avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate petroniki

Activitate petroniki

Buna dimineata!Am avut un af in BOTOSANI,Din 2008 m-am retras din af pt ca am intrat in cresterea copilului.Ulterior ,sotul meu a decedat,iar eu m-am mutat in Iasi ,la parinti.Am 3 ani de cand lucrez in Iasi,iar acum am poprire pe salar pt un cass .Am fost in Iasi la Finante si aici apar cu 0 datorii.Am sunat la AFP BT unde apar cu 4012 lei.AS vrea sa stiu ,daca beneficiez de legea asta data in sept ,anul curent,care zice ce daca platesc debitul pp,platesc 46,2% din dobanzi si deloc penalitati?SI cum ar trebui sa procedez?Fac cerere la AFP BT,PANA PE 31 DEC?Va rog din suflet sa ma lamuriti!MULTUMESC!
Buna seara!Sunt vaduva ,am un copil de 7 ani si urmeaza sa vand imobilul facut impreuna cu tatal copilului (imobil care se afla undeva la tara),pt a cumpara un apartament PRIN PRIMA CASA.Vreau sa stiu daca exista vreo cale de a folosi partea copilului din vanzarea mostenita de el pt achizitionarea acestui apartament prin prima casa.Mentionez ca cei de la autoritatea tutelara mi-au zis ca pot folosi partea de bani a copilului numai daca achizitionez cu cash,daca nu,banutii lui vor ramane in cont pana acesta implineste 18 ani.Aceasta lege mi se pare o mare tampenie pt ca statul ma limiteaza la a cumpara un spatiu mai mic si tot statul se foloseste de banii minorului 11 ani de acum inainte.
Pt dezbaterea unei mosteniri de unde eliberez cf?de pe raza judetului unde am domiciliul sau din judetul in care sunt bunurile,respectiv ultima adresa a defunctului?
Buna ziua.acum 7 ani sotul meu a decedat ...am un fiu de 6 ani.am ramas cu o casa si un spatiu comercial pe care as vrea sa le vand.precizez ca nu am dezbatut mostenirea.am inteles ca trebuie sa platesc 1%din valoarea imobilelor?de unde trebuie sa incep cu demararea actelor?e adevarat ca pt a vinde partea copilului am nevoie de acordul autoritatii tutelare?vreau sa vand pt ce imobilele sunt undeva la tara ,iar noi de doi ani locuim la oras .multumesc!
pana la urma nu mai vreau bani de curent ,vreau doar sa paraseasca spatiul
Mentionez ca am facut acest comodat pt a-i servi respectivei persoane la camera de comert,probabil pt sediul social al firmei pe care urma sa o infiinteze,nici nu am macar o copie si eu,am mers pe incredere fiind recomandata de cunostinte.Deci comodatul nu este inregistrat nicaieri,cum Dzeu,eu cu bunul meu ,cand ea nu plateste facturile,sa nu o pot da afara???
Buna ziua,am un spatiu comercial ,am facut un contract de comodat pe perioada nedeterminata,iar respectiva persoana ,nu a platit curentul electric din septembrie in valoare de 698 lei si nici chiria(care nu e specificata in contract).I-am spus sa elibereze spatiul,dar refuza.Cum trebuie sa procedez?Va multumesc!
Răspuns la discuția Ajutor pentru orfan
Buna seara!Tocmai am primit decizia pt pensia de urmas,s-a aprobat si e in valoare de 350 lei lunar.Va multumesc ca m-ati''luminat''!
Tatal meu a avut o masina,a vandut-o ,dar fara a face vanzre cumparare.Domnul care a cumparat-o a dat-o la dezmembrari si refuza sa ii dea tatalui certificatul de inmatriculare,i-a dat numai cartea de identitate a masinii.Daca ar reusi tata sa scoata o adeverinta de la dezmembrari,nu ar putea face ceva sa o radieze?Daca exista vreo cale ,va rog sa ma ajutati!
Răspuns la discuția Ajutor pentru orfan
Va multumesc!Deja am depus dosarul,asteptam.