avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Bazavan

Activitate Bazavan

Am si eu o problema.o angajata a firmei mele nu a anuntat ca este insarcinata.am aflat azi ca a nascut,la servici nu s a prezentat....ce trebuie sa fac sa nu am probleme...trebuie sa anunt la ITM?ce ma sfatuiti
Am si eu nevoie de ajutor.nu stiu cum sa procedez.in anul 2011 am infiintat o intr individuala pentru functionarea unui bar.una din firmele de distributie a intrat in faliment in anul 2012.mentionez ca si au incetat activitatea dar nu am fost instiintati .la data respectiva aveam restanta de plata catre ei suma de 4000lei,si ambalajele aferente dar dupa care ei nu au venit niciodata.mentionez ca firma mea functioneaza in mehedinti iar lichidatorul este din timis.am primit in urma cu 3 luni o hartie de la ei in care mi se cerea o suma enorma,56000lei,calculand si ambalaje,penalizari la pret ambalaje.le am trimis o recomandata incercand sa le explic ca noi nu putem plati asa ceva,deoarece firma respectiva nu s a prezentat sa si ridice ambalajele.acum ne au actionat in instanta.nefiind in tara nici nu pot sa ma ocup de proces.v as ruga sa mi spuneti ce se intampla daca ei castiga procesul?mentionez ca nu am bunuri pe care s ar putea pune sechestru.va multumesc
Răspuns la discuția Anulare titlu de proprietate
imi pare rau sa va spun dar m am lovit de o problema asemanatoare si pot sa spun ca m am luptat cu morile de vant.eu doream anularea unui titlu care la baza avea un titlu provizoriu care era un fals grosolan dar din pacate in aceasta privinta legislatia are multe lacune iar administratia atat cea locala cat si cea judeteana merge mana n mana,isi acoperta greselile si ce este mai grav nimeni nu i trage la raspundere pentru greseli singurele sanctiuni fiind de mustrare sau 15% din salariu!incercati inainte de orice sa consultati un jurist specializat pe fond funciar.
Răspuns la discuția blocare lucrare cadastru
dar daca alta persoana care are teren in aceeasi tarla in care detin si eu teren are in derulare lucrarea de cadastru la OCPI nu este posibil sa intervin la OCPI?mentionez k eu am angajat o persoana autorizata pentru cadastrarea intregii tarlale deci consider ca daca se incearca efectuarea unei alte lucrari de cadastru pe un teren din aceesi tarla va fi incurcata lucrarea generala a intregii tarlale deoarece sunt mai multe probleme de pozitionare!
Răspuns la discuția blocare lucrare cadastru
chiar nu este nici o posibilitate de a interveni in executia unei lucrari de cadastru avind in vedere ca sunt afectatate mai multe persoane.varianta cu instanta este o varianta prea incurcata si de durata.oare nu si da seama nimeni ca totul ar fi mult mai simplu de rezolvat la OCPI?!
Detin mai multe terenuri intr o tarla pentru care primaria nu are planul parcelar.pentru a mi putea efectua cadastru pe terenurile mele am fost nevoit sa cadastrez intreaga tarla.primaria a refuzat din motive suspecte sa aprobe respectiva lucrare.daca o alta persoana cu teren in respectiva tarla incearca sa cadasteze o bucata de teren si sunt alti proprietari afectati de pozitia terenurilor cum se procedeaza pentru a bloca respectiva lucrare.
Am o problema la care nu reusesc sa i gasesc rezolvarea.de curind am deschis un restaurant cu bar cu program non stop.mentionez ca este situat la minim 200metri de alte locuinte iar dupa ora 22 muzica este doar in interior.la sfirsit de saptamina,vineri de obicei,la cererea clientilor am incercat sa organizam petrecere cu lautari.toata lumea era foarte multumita mai putin o persoana care pina acum mi a facut 7 reclamatii la politie prin 112.dupa fiecare reclamatie politia a venit si a luat declaratii la toti vecinii,care sunt mai aproape de local.nimeni nu este deranjat toti sunt incintati ca se poate organiza la sfirsit de saptamina ceva frumos,insa ea o tine pe a ei la 22 si un minut suna la 112.ce pot face?in baza cercetarilor politiei si a declaratiilor martorilor pot sa o acctionez in instanta?politia n ar trebui sa se sesizeze ca sunt apeluri false catre 112 deoarece e singura persoana care reclama?
Răspuns la discuția sigla sau reclama
va multumesc pentru raspuns.as mai avea o nelamurire.daca faci dovada ca esti inscris la un curs poti sa treci la activitate un cod pe profilul respectiv la infiintarea unei intreprinderi individuale?
Răspuns la discuția sigla sau reclama
poate sa contina si imagine si cuvinte?trebuie mai intii sa infiintez intreprinderea individuala sau tot la infiintare se solicita si sigla?la registru comertului nu prea vor sa dea informatii parca nu pentru asta ar fi platiti!
si eu ma lovesc de aceasta problema si nu stiu ce sa mai fac.de un an am luat de exemplu aprobare de la primarie ca sa fac pe banii mei o lucrare parcelara la 2 tarlale si dupa ce ca nu au vrut sa ma ajute cu acte nici macar nu vor acum sa o semneze deoarece trebuie sa o semneze primarul asa spune legea.