avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate Bora Irina

Activitate Bora Irina

Cum pot sa anulez un contract de vanzare cumparare auto? Contractul nu a fost avizat de nici un organ fiscal: nici al vanzatorului nici al cumparatorului. S-a facut contractul, vanzatorul a luat banii, cumparatorul a luat masina, urmand ca vanzatorul sa duca contr la organul fiscal coresp domicilului si a[poi sa il dea si cumparatorului sa il inreg la org sau fiscal. Cumparatorul si vanzatorul sunt din localitati diferite.
Răspuns la discuția anulare contract de vanzare auto
Contractul nu a fost avizat de nici un organ fiscal: nici al vanzatorului nici al cumparatorului. S-a facut contractul, vanzatorul a luat banii, cumparatorul a luat masina, urmand ca vanzatorul sa duca contr la organul fiscal coresp domicilului si a[poi sa il dea si cumparatorului sa il inreg la org sau fiscal. Cumparatorul si vanzatorul sunt din localitati diferite.
Cum pot sa anulez un contract de vanzare cumparare auto
Discuție Plangere penala
Care este termenul de depunere a plangerii penale impotriva unei persoane pt savarsirea infractiunii de vatamare corporala dupa un accident?
La ce fel de zile face referire alin4 al Art. 339 din codul de procedura penala: calendaristice sau lucratoare?

"Art. 339 alin. (4) In cazul solutiilor de clasare ori de renuntare la urmarire, cand acestea au fost dispuse prin rechizitoriu, plangerea se face in termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus solutia."
La data de 11 08 2016 mi-a fost retinut permisul de conducere auto in vederea cercetarii producerii unui accident de circulatie cu victima ranita usor. Mi s-a eliberat o dovada de circulatie pt 15 zile care se poare prelungi repetat. Peste 1 luna imi va expira termenul de valabilitate a permisului de conducere. Ce trebuie facut in vederea reinnoirii permisului. Presupun ca dupa expirarea permisului nu mi se mai poate da dovada de circulatie, iar cercetarea nu s-a incheiat desi au trecut deja 6 luni. Va multumesc
La data de 11 08 2016 mi-a fost retinut permisul de conducere auto in vederea cercetarii producerii unui accident de circulatie cu victima ranita usor. Mi s-a eliberat o dovada de circulatie pt 15 zile care se poare prelungi repetat. Peste 1 luna imi va expira termenul de valabilitate a permisului de conducere. Ce trebuie facut in vederea reinnoirii permisului. Presupun ca dupa expirarea permisului nu mi se mai poate da dovada de circulatie, iar cercetarea nu s-a incheiat desi au trecut deja 6 luni. Va multumesc.
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?
Evenimentul s-a petrecut la ora 17 si 40 min., era lumina naturala, nu mai ploua, viteza era de 50-60 km/h, a derapat spatele masinii, carosabilul fiind umed, iar pt a redresa autoturismul a rotit de volan stanga, a intrat de pe banda 1 pe banda 2 incercand sa redreseze autoturismul care a patinat stanga - dreapta, a intrat pe contrasens viteza masinii scazand si a reusit sa parcheze masina pe acostament in afara partii carosabile, oprind motorul. Pe sensul de coborare celalat autoturism sec afla la circa 15-20m de locul in care era oprit primul autoturism. La aprox 5-6 m a schimbat brusc directia intrand in autoturismul in care ma aflam. Dupa producerea accidentului, la coborarea din autoturism am oservat ca in toata zona respectiva soseaua era acoperita cu o substanta uleioasa, care se observa si in pozele facute ulterior. Pompierii au fost chemati sa spele zona respectiva. Cele 2 autoturisme nu au avut scurgeri de ulei sau carburant.
Acum 2 sapt s-a petrecut urmatorul accident: Pe un carosabil umed, soferul autoturismului in care ma aflam a trecut de pe banda 2 pe banda 1, moment in care a derapat pe o pata de ulei, a atins cu laterala dreapta parapetul, a intrat din nou pe banda 2, vrand sa redreseze autoturismul, a deeapat din nou si a intrat cu autoturismul pe contrasens, apoi a iesit de pe banda de circulatie pe acostament si a oprit autoturismul langa parapet. Din fata venea un autoturism care a vazut manevrele soferului si desi prima masina era deja oprita a intrat in roata din fata dreapta si portiera, primul autoturism fiind impins mai tare in parapet. soferul celui de al doilea autoturism a avut 2-3 coaste fisurate si a fost spitalizat 7 zile, iar fiul sau care era in dreapta 1 zi (avea o vanataie la frunte) . Cine este vinovat de acest accident si ce obligatii au cei 2 soferi unul fata de celalalt? Autoturismul al doilea care circua pe sensullui nu era impiedicat de primul autoturism (fiind oprit in afara benzii de circulatie) si putea sa mearga in continuare pe banda lui. Mentionez ca uleiul se intindea inclusiv la locul opririi celor 2 autoturisme si odata cu politia si salvarea a venit si o masina de pompieri care a spalat autostrada. Am facut poze si se vede uleiul pe o portiune mare de autostrada, se vede si ca primul auto este in afara benzii de circulatie.