avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate contaalexandru

Activitate contaalexandru

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare:
Daca am preluat calculatoarele de la o societate comerciala (care avea licente software), licentele sunt valabile in continuare si pentru societatea care a preluat calculatoarele?
Multumesc.
Buna ziua,

M-ar interesa cum se calculeaza dobanda potrivit OG 13/2011 pentru suma mentionata intr-o factura din 2009 emisa fara a avea la baza un contract.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Exista vreo cale de atac la cerere de incuviintare executare silita admisa de instanta.
Sunt debitor in acesta speta, iar cineva mi-a spus ca as putea face o opozitie.
Marturisesc sincer ca nu am gasit asa ceva nicaieri.
Ma poate ajuta cineva in acest sens?
Buna ziua,

Am un debit de recuperat (21.000 lei) de la o societate care, intrand pe RECOM Online am observat ca este in dizolvare potrivit art. 235.
Am fost la MOf si Hotararea AGA a fost publicata la 09.09.2011.
Ce pot face pentru a recupera debitul?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am desfasurat raporturi comerciale in baza unui cvc cu o societate comerciala careia i-am livrat marfa.
Mereu a platit cu intarziere. In prezent mai are un debit de aprox 7000 lei, la care am calculat penalitati de intarziere. Intentionez sa introduc o ordonanta de plata.
Pot sa-i calculez penalitati de intarziere si pt facturile emise incepand cu 01.02.2010 si sa le solicit eventual pe cale separata (ma gandesc la o actiune in pretentii)?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am cumparat un imobil. Ulterior am intentionat sa-l aduc aport in natura intr-o societate comerciala in care sunt unic asociat. In acest sens am incheiat in forma autentica un act aditional la contractul de vanzare cumparare al imobilului dar m-am razgandit si nedorind sa-l mai introduc in patrimoniul firmei nu am mai depus actele necesare la Registrul Comertului.
Problema este ca, in urma incheierii actului aditional, notarul a trimis catre Cartea Funciara cererea de intabulare, in numele societatii comerciale.
In acest moment incerc sa instrainez imobilul, dar pentru acest lucru trebuie sa obtin extrasul de carte funciara pe numele meu (persoana fizica) si nu al societatii, asa cum figureaza in prezent inscris la CF.
La RECOM, in certificatul constatator, evident nu apare imobilul in cauza.
Am formulat initial o actiune in rectificare a CF care mi-a fost respinsa si ulterior apel, de asemenea respins.
Ce solutie imi sugerati pentru a obtine rezultatul final si anume vanzarea imobilului?
Multumesc anticipat
exista urmatoarea situatie
S-a introdus o somatie de plata. Cererea a fost admisa. Debitoarea a depus cerere in anulare, cerere care a fost admisa in parte. Nemultumita de admiterea in parte a cererii sale, debitoarea a facut recurs.
Precizez faptul ca, sentinta pronuntata in urma judecarii cererii in anulare a fost data fara cale de atac.
Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie, vis-a-vis de recursul introdus de catre debitoare.

Multumesc