avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate MARIASER

Activitate MARIASER

Am primit somatie de plata de la Casa de sanatate pentru o perioada pentru care deja eu platisem la nivelul salariului minim, chiar daca in acel an am avut venituri de doar 9 lei din dividende, transmise in fisa de venituri de la SIF Muntenia.

Unde pot face sesizare pentru faptul ca sunt pusa pe drumuri, pentru faptul ca nu stiu daca mi-au fost calculate corect majorarile si penalitatile, si pentru faptul ca salariatele lor de la Casa de sanatate nu au operat la timp chitanta a carei copie le-am transmis-o.
Cei de la Protectia consumatorilor pot face ceva?
Cum se poate determina legea privind contributia de sanatate prin care sa nu mai fim obligati sa platim CASS la nivel de salariu minim pentru un an de zile daca noi avem venituri din dobanzi sau dividende la nivel de doar 40 100 lei.
Am PFA si m-am pensionat pe caz de boala.gr.II. C:(a sa fiu in legalitate trebuie sa-l inchid sau pot sa-mi angajez sotia sa se ocupe de el?
Răspuns la discuția pensie de intretinere
Din cate stiu (am avut un caz in familie), el vrea sa trimita prin posta ca sa aiba dovada ca v-a dat pensia alimentara. E o metoda acceptata, nu neaparat trebuie depusa la banca intr-un cont.
Ce articol din lege arata ca pensia alimentara se plateste in bani si nu poate fi inlocuita cu bonurile prin care s-a cumparat benzina ca ia plimbat pe copii, cu bonuri cumparate pentru mancarea in perioda cand au fost luati copii de tatal lor.
Răspuns la discuția informatii pfa
Cand ati infiintat PFA-ul vi s-a dat de la finante o declaratie de impunere unde apare ce impozit trebuie sa platiti pentru primul an si acesta se plateste pana la finalul lui DEcembrie.
Răspuns la discuția Depisire plafon TVA I.I.
Trebuie depus in decont sumele pentru TVA-ul colectat si cel deductibil exact din momentul in care ati atins plafonul.
Răspuns la discuția Decl. 112 trimestrial
Eu am inteles ca se trimit pe rand pentru cele trei luni si nu este alt program.
Răspuns la discuția cass
Da, este deductibil.
Multumesc pentru informatiI, am scris in numele surorii mele, dar nu cred ca o sa se inteleaga cu el caci nu discuta aceste probleme cu ea ci le transmite si o ameninta ca o reclama la Politie prin copiii. Si cu acest fapt nu suntem impacate, ca o denigreaza in fata copiilor si ca ii hartuieste citindu-le lor deciziile din instanta si intampinarile lui in proces, dar nu stim cum sa procedam sa-l determinam sa nu mai implice copiii in aceste probleme si cand este cu ei sa se ocupe chiar sa discute cu ei despre strict problemele lor.
E cazul totusi al surorii mele si o ameinta ca-i face plangere penala la Politie ca ii face revizia fara sa detina actele in original. El nu a vrut sa -i transmita actele in original si ea detine numai o copie. Pentru partaj stim ca este un proces lung costisitor cu toate ca ea are dovezi (fisele fiscale si actele de primire a ordonantei) ca a adus venituri in casa de 4-5 ori mai mari ca ale lui. El la pensia alimentara a adus numai declaratia de impunere la un PFA cu norma de venit si in prima faza i s-a impus sa plateasca doar 50 lei/ copil. Ce sanse are sa castige partajul numai cu proba cu inscrisuri si eventual martori, ca nu are pretentii sa mai scoata de la el decat acest autoturism pe care ea il foloseste. Cu el nu se poate discuta si ce are de transmis ii transmite prin copiii cu toate ca ea la sfatuit sa nu mai implice copiii in problemele pe care le au ei de rezolvat.