avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate bruneta87

Activitate bruneta87

buna seara!lucrez in anglia de 4 ani,doar 6 luni pe an(pentru ca atat imi permite contractul)pana anul acesta am fost studenta,iar intrebarea mea este daca de acum incolo pot benefecia de ajutorul de somaj si in ce situatie?eu as vrea sa stiu daca as putea primi somaj in perioada in care sunt in Romania(noiembrie-aprilie)iar apoi in perioada mai-octombrie sa ma pot intoarce din nou la munca in Anglia.multumesc
Răspuns la discuția act de vanzare cumparare
si suma aceaa drept pret trebuie sa le-o dau ?sau doar sa fie scrisa in act?multumesc
buna seara!am si eu o nelamurire:am facut succesiunea la casa ,iar 2 frati si mama mea vor sa imi lase partile lor fara sa le dau nici un ban,eu am fost la un notar si mi-a zis ca indiferent daca fratii mei vor bani de la mine sau nu,trebuie sa faca actul de vanzare cumparare si treb sa le dau o suma modica,e adevarat?multumesc
Răspuns la discuția evaluator
am facut succesiunea si cartea funciara pt casa lasata mostenire de tatal meu,3 dintre frati si mama mea sunt de acord sa imi cedeze mie cotele lor,sotia celui de al 4 frate(care este decedat)nu vrea sa luam evalutaor cerandu-mi o suma fabuloasa in schimbul cotei ei iar eu as vrea sa iau un evaluator sa imi spuna exact cat s-ar cuveni de fiecare.sper k ati inteles.multumesc
Discuție evaluator
cat costa un evaluator pt o casa din judetul calarasi?veche de 50 de ani,din chirpici,3 camere renovate curand?multumesc
Răspuns la discuția succesiune
ma gandeam ca pot scapa de costul actului de vanzare cumparare din moment ce ii imi cedeaza,dar acum am inteles cum sta treaba,multumesc frumos pt raspuns
Discuție succesiune
buna ziua!am si eu o intrebare,am dezbatut succesiunea, fiecare dintre mostenitori si-a acceptat mostenirea(asa ne-a spus notarul ca este mai bine)iar acum 2 dintre frati si mama mea vor sa imi dea mie cotele lor fara nici un ban,iar al treilea frate vrea sa imi vanda cota lui dar nu acum,peste cativa ani.intrebarea mea este pot pur si simplu sa ma duc cu fratii si cu mama mea la notar si sa fie pe numele meu si cotele lor?sa fim doar eu si celalalt frate proprietar pe intreaga casa? mai spun o data ca fratii si mama nu vor nici un ban pe cotele lor,deci nu cred ca va fi nevoie de vreun act de vanzare cumparare.multumesc
buna ziua!sper sa ma puteti ajuta si pe mine asa cum faceti cu alti oameni.situatia mea este urmatoarea,am dezbatut succesiunea,am facut cartea funciara,unul din frati ar vrea sa imi vanda partea lui dar nu acum,ar vrea peste cativa ani,eu vreau sa renovez casa pentru ca are nevoie de imbunatatiri dar am inteles ca daca voi investi in casa ii va reveni(cand imi va vinde)si fratelui jumatate din banii investiti si ca sa nu se intample asta trebuie sa faca iesirea din indiviziune care ,de fapt,nu stiu ce inseamna,care sunt procedurile,costurile,unde trebuie sa ma duc,ce acte trebuie.multumesc
Discuție succesiune
buna ziua!am fost la notar marti sa intreb cat m costa succeiunea iar acesta mi-a spus k pe langa succesiune mai trebuie facuta si cartea funciara si actul de vanzare cumparare,intrebarea mea este
actul de vanzare cumparare nu se poate face o data cu succesiunea?adik fratii care vor sa imi cedeze mie partile lor sa o faca atunci?chair nu inteleg dc trebuie sa se faca dupa ce se face cartea funciara,multumesc
Răspuns la discuția intrebare succesiune
nu s-a dezbatut succesiunea dupa fratele meu,as dori daca se poate raspunsuri mai exacte la intrebarile mele.multumesc