avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate stoian marioara

Activitate stoian marioara

Răspuns la discuția pensie la varsta
Multumesc de raspuns dar mai am niste completari:mama mea in momentul cand a depus dosarul a anexat si adeverinta de la primarie cu cei 4 ani si a mai depus si o adeverinta care demonstra ca a lucrat in mediu toxic sperand ca aceste doua documente ii vor completa cei 12 ani necesari dar acestea nu au fost luate in considerare. Intrebarea mea este de ce nu se pot lua acestea in considerare? Va multumesc pentru atentie.
Discuție Ajutor social
Mama mea este despartita de tatal meu de 9 ani , el e pensionar dar ea nu se poate pensiona deoarece nu are destui ani in campul muncii. E nascuta in 1951. Nefiind divortata dar locuind singura fara nici-un venit poate beneficia de vreo forma de ajutor social? Va multumesc.
Buna ziua. Mama mea e nascuta in 1951 si are in campul muncii 8 ani deoarece a fost mai mult casnica crescand 4 copii. Recent si-a depus dosarul de pensionare la varsta dar a fost respins pentru ca are doar 8 ani lucrati la un spital. Dar pe langa acestia a mai lucrat 4 ani in CAP si mai are si un spor de toxicitate pentru munca de la spital. NIci sporul nici anii de la CAP nu au fost luati in considerare desi mama a scos actele doveditoare si le-a alipit la dosar. De ce nu au fost acestea luate in considerare?
Buna ziua! Suntem 4 frati, mama mea are o proprietate in urma succesiunii dupa parintii ei, tata este despartit de mama dar nedivortat, doi din fratii mei nu vor sa se implice in intretinerea mamei. Aceasta este situatia de fapt. Intrebarea mea este: daca mama doreste sa imi dea mie si surorii mele care avem grija de ea proprietatea ei , ce trebuie facut si care ar fi cea mai simpla si ieftina varianta? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție coasigurat
Buna seara, as dori sa stiu daca firma la care lucrez imi poate plati din salariul meu asigurarea de sanatate pentru unul din parinti care nu este asigurat.
Daca tatal meu a parasit caminul conjugal in urma cu 7 ani si nu a divortat deci in acte sunt casatoriti , mama mea neavand nici'un venit, are dreptul la intretinere din partea lui? Mentionez ca tata are pensie si toti copii sunt majori.
Discuție donatie
Buna ziua. Va rog sa'mi spuneti ce trebuie sa faca mama mea in cazul in care ar vrea sa'mi doneze casa ei de la tara si ce costuri implica asta din partea noastra. Va multumesc.
Discuție titlu comun
Este posibil ca o casa sa aiba doi proprietari-respectiv frati- si daca da ce va scrie pe titlul de proprietate?
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde si pentru promptitudine.
va multumesc pentru raspunsuri dar v-as ruga sa-mi raspundeti si la intrebarea principala: poate cineva, chiar si statul sau casa de pensii sa modifice unilateral obligatiile unei din parti? Adica daca eu am contract si ma angajez sa platesc 10 RON pe luna cum poate sa ma oblige sub umbrela aceluiasi contract sa platesc mai mult?