avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate nicu6666

Activitate nicu6666

Răspuns la discuția Despagubiri autostrada
Va multumescPentru raspuns.Din cate stiu eu sumele au fost virate catre CNADR din 2014(cand s-a publicat in Monitorul Oficial ,persoanele expropriate si sumele aferente) care la randul lor au virat banii catre CEC,unde sunt blocati.O actiune in instanta banuiesc ca presupune destul de mult timp si cheltuieli.In situatia mea sunt peste 4000 de persoane expropriate pentru tronsonul de autostrada SEBES-TURDA.Va multumesc incaodata pentru atentie.
Cat de legal este faptul Ca mai bine de 2 ani de la publicarea in Monitorul Oficial a celor expropriati si a sumelor cuvenite ,cei in cauza nu au intrat in posesia acelor bani desi lucrarile la autostrada(SEBES-TURDA) sunt in plina desfasurare!Exista un termen legal de acordare al acestor sume?
Consiliul Local a publicat printr-o Hotarare o lista cu bunuri care exclud de la acordarea ajutorului financiar pentru executarea lucrarilor de reabilitare termica.La bunuri imobile aflate in proprietate se spune in felul urmator:Mai mult de o cladire sau alte spatii locative in afara locuintei de domiciliu si a anexelor gospodaresti.Beneficez de ajutor,daca mai am in proprietate inca un apartament?Formularea din hotarare mi se pare cam ambigua.Va multumesc!
Banii destinati despagubirilor pt.terenurile luate pt.autostrada A10 si care au fost virati in banci dar nu au fost inmanati proprietarilor beneficiaza de dobanzi?
Răspuns la discuția Decizie de pensionare
Cum as putea sa verific daca calculul punctajului mentionat in decizia primita
este corect?
Sincer am anumite indoieli intrucat am avut un salariu destul de bun(majoritatea
timpului cat am lucrat in conditii speciale am fost maistru)
Deasemenea am vazut la alti colegi cu salarii mult mai mici un punctaj realizat asemanator dar iesiti la pensie pe legea19/2000 intradevar.
As vrea sa mai intreb daca pe legea263 pentru conditii speciale se mai acorda
puctaj suplimentar(acel 50% la punct)
Adica mi se va recalcula(daca se acorda)candva pensia?
Cu stima!
Răspuns la discuția Decizie de pensionare
_Sunt nascut pe 09.0401954.
_Legea263/2010
_De la colegi care s-au pensionat,dar pe legea19/2000.

Am primit de la Casa de pensii ALBA decizia de pensionare:
-Stagiul total de cotizare realizat_47ani 10luni 5zile
-In conditii normale de munca_12ani 8luni 7zile
-In conditii speciale de munca_22ani 5luni 27zile
-Stagiu aferent grupe/conditii de munca_11ani
-Perioade asimilate_1an 3luni 23zile
-Stagiu aferent incapacitate de munca_4luni 8zile

Numar de puncte total realizate_61,03842 din care:
-conditii normale-12,85728
-conditii speciale-29,48235
-pensie suplimentara-3,95754
-puncte suplimentare pentru conditii de munca-14,74125
-Punctajul mediu anual-1,74395
Rog un sfat.
Eu stiam ca totalul punctelor realizate trebuie impartit la 26 pt. conditii specile nu la 35.
Va multumesc anticipat.
Unde anume este precizat nivelul compensatiei care se acorda pentru un caz de boala profesionala?
Sunt in posesia fiseiBP2 cu diagnostic-spondilartroza lombara profesionala prin manipulare de greutati si am depus dosarul la casa de pensii cu ceea ce mi s-a cerut,dar nicaeri in normele de aplicare a legii346/2002 nu am gasit o anexa care sa precizeze nivelul compensatiei sau al bolilor pantru care se acorda aceasta.
Cei de la casa nu au fost in stare sa-mi dea un raspuns in acest sens.
Cu stima!
As dori sa stiu daca in alte judete se calculeaza pensiile.
La casa ALBA mi-au raspuns ca nu le merge programul doar numai pentru pensii anticipate.
Am dosarul depus din decembrie 2010.
Pana in 28 martie nu au avut normele de aplicare acum le au si nu opereaza numai ei stiu de ce.
Ce ma sfatuiti?
Cu stima!
Deci legea desi exista si are aplicabilitate de la 01.01.2011 nu se poate aplica?
Parca este in lege un articol care spune ceva de genul ca guvernul sau casa de pensii POATE emite norme de aplicare(eu inteleg ca nu ar fi obligatorii in a aplica legea ca atare!)