avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta Talpiga

Activitate Nicoleta Talpiga

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu ceva indrumari cum se procedeaza in cazul in care am avut un accident de munca iar inspectorii ne-au dat ca si masura sa sanctionam seful de santier cu 10% in luna decembrie conform art. 248 alin 1 lit c, se face vreo decizie , se face vreo modificare in revisal, sau doar in stat se trece reducerea salariul cu 10%??? Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Daca ma poate ajuta cineva, ce documente trebuie sa cuprinda dosarul de inregistrare in scopul de TVA.

eu am gasit:
● 2 declaratii “010”
● Balanta de verificare pe ultimii 2 ani (la data de 31 decembrie)
● Balanta la data depasirii plafonului/ jurnalul de vanzari pentru persoane fizice
● Calculul perioadei fiscale conform art. 156^1 din Codul Fiscal

daca ar fi numai cele enumerate ok dar nu stiu cum sa calculez perioada fiscala conf. 156^1 din Codul Fiscal.

VA ROG, SA MA AJUTATI:((:((:((:((
Discuție coasigurat
am si eu urmatoarea problema!!!!!! va rog daca ma poate ajuta cineva.
am un salariat si vrea ca sotia si mama lui sa devina coasigurate cu ajutorul lui. care este procedura de inregistrare sau daca trebuie inregistrate undeva aceste doua persoane si care sunt documentele necesare.
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsurile dumneavoastra.
am un angajat care are contract de munca pe perioada determinata si intrebarea mea este daca il pot trimite la somaj ??????????
Buna ziua,

Am urmatoarea problema in legatura cu completarea revisalului la cetatetii straini din UE sau NON-UE pentru ca imi cere autorizatia de munca pe care nu o are nici unul dintre ei si nu stiu cum sa completez. VA ROG SA MA AJUTATI.
buna ziua,

am o problema daca ma puteti ajuta. in declaratia initiala 112 nu am declarat un salariat pot sa fac rectificativa si sa-l declar ? primesc vreo sanctiune sau ce se intampla?
multumesc mult JESTER
buna ziua,

am o situatie si nu stiu cum sa o rezolv si de aceea apelez la dumneavoastra, vreau sa aflu care sunt formularele pentru inregistrarea unei societati in scopul de tva intracomunitar conform articolului 153^1.