avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate Sorin R

Activitate Sorin R

Buna seara. Lucrez ca asistent broker asigurari, in baza unui contract de mandat si cu contract de munca pentru o banca unde se fac asigurari credite, asigurari pentru garantii si asigurari de viata cu o companie de asigurari. Banuiesc ca ma aflu in incompatibilitate in acest moment. Ce trebuie sa fac sa nu mai fie aceasta problema? Daca raman la brokerul de asigurari pe doar pe asigurari RCA, o sa mai fiu in incompatibilitate? Multumesc.
reformulez...am voie sa vand, in acel spatiu inchiriat, atat asigurari cat si credite, LEGAL ?
La un eventual control, ce acte mi s-ar putea cere sa arat pe langa contractul de munca , contractul de colaborare si actele necesare pfa-ului ??
adycon a scris:

sigur ca poti ... numai sa respecti legea


Buna ziua.
Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta.
Lucrez cu contract de mandat pentru o firma de asigurari, detin cod raf.
Lucrez si pentru un IFN cu contract de munca part time, pentru vanzare credite de nevoi personale.
Deasemenea, am si un contract de colaborare intre mine , ca pfa , si o alta firma , tot pentru vanzare credite de nevoi personale.
Intrebarea este urmatoarea : daca imi inchiriez o locatie, pot vinde in acea locatie , in baza contractelor care le am,. atat asigurari, cat si credite pentru cele doua firme?
Multumesc.
Răspuns la discuția Accident rutier
nu am asigurare casco, am facut un calcul pentru un casco insa suma asigurata era mai mica decat pretul care l-am platit pentru masina.
In cazul in care actionez in judecata administratorul acelui drum, exista sanse realiste de a castiga procesul? Sau imi pierd timpul si banii.
Multumesc
Discuție Accident rutier
Buna ziua. In cursul diminetii din ziua de 02.10.2012 am facut un mic accident pe un drum nesemnalizat. Pur si simplu din cauza intunericului si a necunoasterii drumului nu am observat ca urmeaza curba la dreapta si trecere la nivel cu calea ferata, iar cand am incercat sa trag de volan dreapta am pierdut controlul volanului din cauza carosabilului umed si am intrat intr-un stalp.
Intrebarea mea este urmatoarea: tinand cont ca drumul nu este semnalizat corespunzator (nu exista acele semna cu curba periculoasa sau semne care sa presemnalizeze o trecere la nivel cu calea ferata - curba este cam de 90 grade), pot actiona in instanta statul sau pe cei de la drumuri , sau pe oricine altcineva pentru plata reparatiei masinii?

In plus, cei de la politia feroviara (parca asa ii spune) cerceteaza accidentul si in cazul in care vor stabilii ca as fi putut pune in pericol circulatia feroviara vor intocmi dosar penal si voi primi o amenda administrativa.

E vina mea ca drumul nu este semnalizat? Era intuneric si necunoscand drumul (este vorba de un drum comunal DC39 in localitatea Timis) pur si simplu nu am vazut ca drumul vireaza brusc la dreapta.
Astept un raspuns.
Multumesc.
Răspuns la discuția cum se procedeaza?
Multumesc pentru raspuns.In dimineata zilei de zi i-am trimis o somatie sa plateasca banii in 3 zile.Daca nu o sa il actionam in instanta.
Răspuns la discuția cum se procedeaza?
Sunt stipulate indatoriri ale mandantului si mandatarului.Pe cale amiabila nu am reusit.Mai incercam,dar o sa recurgem si la actionarea in instanta.Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.Numele meu este Marcu Sorin.Sunt agent asigurari la un broker de asigurari.De curand seful meu mi-a spus sa imi fac o echipa de agenti de care sa ma ocup eu si de la care pot lua un comision.Am recrutat in echipa un "domn",daca ii pot spune asa,cu care am semnat contractul de colaborare dupa care i-am pus la dispozitie conturile de la companiile de asigurari si polite.Acest domn a facut asigurari,pentru care refuza sa mai predea banii,ne duce cu vorba,etc.Cum se procedeaza ?Cum pot recupera legal banii de la el?Unde anume se incadreaza aceasta fapta?(talharie,furt,inselaciune etc). De ce pedeapsa este pasibil respectivul domn?Multumesc.
Buna ziua.Am si eu o nelamurire.Sunt angajat cu carte de munca la o societate cu program de 8 ore pe zi.In aceasta situatie,mai pot incheia un contract de munca cu alta firma de un program part time de 4 ore?Cum se procedeaza?E legal?