avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate Bias39

Activitate Bias39

Acum cateva luni am achizitionat, pe firma, un autoturism in leasing Infiniti FX30D. Intrucat mi s-a blocat efectiv cand eram pe autostrada, am solicitat furnizorului sa remedieze defectiunea prin service propiu. Atunci m-au anuntat ca nu mai asigura service in Romania, doar in Bulgaria si Ungaria. Acest lucru este inacceptabil, pentru orice problema voi avea la masina trebuie sa ma deplasez in alte tari. Nu am fost anuntat de acest aspect. Este legal????
Potrivit Hotararii 1553/2003 privind reevaluarea imobilizarilor corporale si stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, la art.1 alin.6 se mentioneaza ca pentru societatile aflate in faliment nu se va proceda la reevaluarea imobilizarilor corporale. Dar Serviciile de taxe si impozite locale solicita, potrivit Codului fiscal sa li se prezinte o reevaluare a bunurilor (cladiri) altfel impoziteaza bunurile imobile cu 30%. Hotararea nu a fost abrogata. In concluzie Codul fiscal nu ar trebui corelat cu Hotararea amintita?
Daca inainte de inceperea procedurii de faliment societatea debitoare se afla intr-o contestatie la executare, iar pe parcursul procesului s-a declansat procedura de faliment, cine reprezinta societatea in proces? Probabil lichidatorul nu va dori sa il reprezinte pe debitor, iar administratorul statutar nu mai are calitate. Lichidatorul isi insuseste contestatia la executare, dar nu il reprezinta pe asociat si nici nu are interes in aceasta cauza. Ce este de facut?
Răspuns la discuția Taxa de prima inmatriculare
Pai aici este problema, eu nu vreau sa o platesc si apoi sa ma judec cu finantele, vreau sa ma judec pentru ca ma obliga la o taxa nelegala
Am cumparat o masina pe care nu am inscris-o avand in vedere ca trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare. Pot solicita scutirea de la plata acesteia inainte de a o achita. Este un non sens sa o achit apoi sa solicit restituirea ei.
"Sa ne adunam cat mai multi" este o optica interesanta. Pana la urma datorati aceasta suma, nu? Ati achitat ? Nu ! Va prevalati de subterfugii in vederea eludarii creditorului.....
Nu cred ca asa ar trebui rezolvata situatia, parerea mea...........
Am incheiat un contract de gaj pentru o datorie cu o persoana fizica. Aceasta a garantat cu o cultura de grau pentru datoria ce o are. Cum inregistrez in Arhiva electronica acest contract? As vrea sa ocolesc notarul din cauza cheltuielilor suplimentare. Va multumesc
Răspuns la discuția lipsa procedura prealabila
Daca aveti un contract incheiat, atunci primaria si-a intemeiat actiunea potrivit OUG 119/2007, nu mai este necesara procedura prealabila. Mai mult decat atat, procedura prealabila poate fi indeplinita prin orice mijloc rapid : fax, mail..... asigurati-va ca nu este indeplinita procedura prealabila....
Parerea mea.....
Stiu si eu ca nu este similar casatoriei. Ceea ce ai scris este valabil in dreptul familiei din Romania cat si in dreptul civil. Pe mine ma interesa parerea cuiva care era in cunostinta de cauza.... Am tot cautat si nu am gasit ceva relatii pe internet
Cunoasteti care sunt drapturile dar mai ales obligatiile intr-un concubinaj de pe Riviera Franceza?
O prietena mi-a solicitat sfatul si nu am stiut ce sa-i raspund.
Prietenul ei este plecat de vreo 3 luni pe Coasta de Azur, acolo a inchiriat un mic apartament, iar acum i-a propus fetei sa vina sa isi faca formalitatile de concubinaj acolo, intrucat acest lucru il ajuta cu micsorari de chirie si beneficiaza si de reduceri la impozitul auto.
Simplul fapt ca trebuie sa mearga la Primaria din localitate si sa semneze un contract, deja este cam mult. Fata nu vrea sa se casatoreasca si are o situatie buna in Romania si studii de terminat.
Care sunt in realitate reglementarile?