avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters201565

Activitate ContSters201565

Va rog frumos, daca stie cineva sa ma lamureasca in problema mea.
- copil minor
- parintii divortati
- incredintarea copilului catre mama
Ulterior mama decedeaza
Singurul mostenitor este copilul minor.
Ce se intampla cu mostenirea acestui copil?
Beneficiaza tatal? Adica poate vinde imobilul care-l mosteneste copilul in urma decesului mamei sale?
Ce se intampla cu sumele de bani existente in banca ale mamei decedate?
Pot fi folosite de tatal copilului?

Multumesc frumos
Discuție taxa de timbru
Va rog daca stie cineva cat este valoarea taxei de timbru pentru o revocare donatie imobil? Adica cat este rocentul? sau este fixa?
Răspuns la discuția DONATIE
Nici macar un drept de creanta?

Răspuns la discuția DONATIE
Daca proba cu inscrisuri nu este suficienta, exista martori care au asistat la discutiile dontre cei doi, iar ea(concubina) spunea ca el(concubinul) a fost prost si a trecut-o si pe ea in contract, e prostia lui si o sa plateasca. Adica radea de el. Nu e drept asa ceva. Mai exista si o inregistrare recenta, o discutie intre cei doi, in care ea(concubina) recunoaste ca n-a pus bani pt imobil, dara daca e trecuta in act o sa ia jumatate. Chiar credeti ca nu exista nici o sansa sa se faca dreptate?

Multumesc frumos
Răspuns la discuția DONATIE
Am uita sa precizezez ceva care cred ca e foarte important: Acesti bani cu care s-a platit pretul, au fost depusi de concubin (prin depuneri succesive) de-alungul a catorva ani. Era titularul contului. Ea nu poate face dovada ca a facut depuneri in acel cont. Concubina nu era trecuta nici ca imputernicit pe contul respectiv. De asemenea concubina nu poate spune ca depuneau banii intr-un cont unic pe numele concubinului, deoarece avea si ea un cont al ei personal in care-si depunea banii ei. Exista aceste extrase de cont ale ei pe care concubinulvrea sa le foloseasca in instanta. ce parere aveti? Se poate?
Discuție DONATIE
El (concubinul) cumpara cu ea(concubina) un imobil in cote de 1/2 fiecare.
Banii au fost in exclusivitate ai concubinului.Plata imobilului se face prin transfer bancar din contul concubinului in contul vanzatorului. Ulterior cei doi s-au casatorit apoi au divortat. In timpul casatoriei s-a nascut un copil. Copilul i-a fost incredintat tatalui. Ea cere acum la partaj 1/2 din imobil.
Poate El sa ceara instantei sa constate ca acea suma de bani pe care el a platit-o pt.ea, ca ea sa devina coproprietar, sa se considere donatie indirecta?
Ce alte dovezi sunt necesare in afara de plata pretului pentru a se considera o donatie indirecta?
Donatia indirecta se poate revoca ppentru survenienta de copil?
Răspuns la discuția Bani partaj?!
Cine e titularul dreptului de proprietate?
Unde s-a ajuns cu faza procesului? Apel? Recurs?
Dupa divort fostul sot a depus actiune de partaj. A taxat din suma totala de 80 mil, numai 25 mil.urmand ca pana la prima infatisare sa depuna restul de 55 mil.
Mi-a solicitat mie aceasta suma. Eu as putea sa-i dau aceasta suma pentru a se putea face partajul judiciar, dar la sfarsit taxa de timbru se imparte intre parti si as fi pusa sa platesc din nou ceea ce am mai platit.
Ce trebuie facut in acest sens? E obligatia lui exclusiva sa achite la inceput aceasta suma? Sau pot si eu? Trebuie sa fac un act oficial prin care sa recunoasca ca i-am dat bani pt. taxa de timbru?
Multumesc frumos.
Am o declaratie notariala a tatalui copilului in care acesta isi da acordul sa iasa din tara pe o perioada de 2 sapatamani.
Acum, imi spune ca a mers la acelasi notar si a anulat declaratia.

Eu la frontiera mai pot folosi acea declaratie cu acordul lui?

Multumesc
Răspuns la discuția Se poate legaliza separat?
Unde sa cer asta?
La judecatoria sectorului 6? Intreb asta pt. ca apelul pentru pensie se judeca la Tribunalul Bucuresti. Asta inseamna ca dosarul a plecat acolo. Deci de unde sa cer legalizarea numai pe divort si incredintare minor?

Multumesc frumos