avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate popescusteli

Activitate popescusteli

buna seara,va rog sami spuneti daca in calitate de frate,am dreptul de a afla identitatea tutorelui
surorii mele care este pusa sub interdictie jud,daca am dreptul de a seziza institutii competente despre abuzuri asupra pers interz,
cat si daune pe care ar putea sa le produca administrarea nejustificata sau cu rele intentii de catre tutore
a bunurilor mobile si imobile ce apartin persoanei interzise?.
unde se pot adresa membrii familiei sau alte persoane ,daca suspecteaza existenta unor interese contrare si
in defavoarea bolnavei fara discernamant?
mentionez ca sora mea este internata intrun centru de reeducare pshihiatrica de mai multi ani,iar personalul
medical nu ofera informatii.
va multumesc
buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce se intampla sau cui revin bunurile mobile
si imobile ramase in urma decesului unei persoane pusa sub interdictie
judecatoreasca,daca acesta a avut un tutore numit de instanta, dar alta persoana
decat membrii familiei ...?
va multumesc,
In cazul unor cheltuieli judiciare sau obligatii de plata catre stat din care o suma onorariu avocat, unde trebuie platita aceasta suma ?
M-am prezentat pentru achitare la urmatoarele institutii:judecatorie,trezorerie,barou,spit,primarie,dar se pare ca functionarii de la ghiseele respective nu-si cunosc atributiile de munca,pentru ca nimeni nu vrea sa-mi elibereze chitanta . Unde se platesc?si daca le achit cum fac dovada ca am achitat,unde trebuie depusa copia?ce se intampla daca nu platesc aceste cheltuieli?sunt foarte derutat

va multumesc,
cu respect
va multumesc pentru lamurire,daca puteti spune in temeiul carui articol sau lege se decide aceasta sarcina a curatorului special,
cu stima
Conform HOTARARII nr. 852 din 14 decembrie 2013 privind modificarea si completarea Statutului profesiei de avocat, adoptat prin Hotararea Consiliului Uniunii Nationale a Barourilor din Romania nr. 64/2011 si publicata in
Monitorul Oficial nr.33 din 16 ianuarie 2014."SUBSECTIUNEA a 2^1-a
Activitatea de curator special
Art. 91^1. - (1) Avocatul poate indeplini activitatea de curator special, in conditiile legii. In cadrul activitatii judiciare, in indeplinirea acestei sarcini, avocatul are toate drepturile si obligatiile reprezentatului
legal.

As dori sa mi spuneti daca conform acestei hotarari ,avocatul investit cu dreptul de curator special ,intr-un proces in care se ivesc interese contrare care nu sunt dintre cele ce trebuie sa duca la inlocuirea tutorelui, se poate folosi de sumele de bani constituite intr-un cont bancar administrat de catre tutorele unei persoane puse sub interdictie?

cu respect,
dupa un proces in instanta ,la ultimul termen mi s-a respins
actiunea ca neintemeiata,mi s-a spus ca am drept la recurs in termen
de 15 zile de la comunicarea hotararii dar au trecut 45 de zile si nu
am primit nimic,am facut 2 cereri pentru urgentarea redactarii hotararii,
dar tot nimic.
va rog sa-mi spune-ti ce se mai poate face ..?ce cale sa urmez..?



va multumesc
buna ziua,va rog sa-mi da-ti si mie un raspuns.
eu si fratele meu am devenit singurii mostenitori a unui teren
dupa moartea parintilor,dar nu am dezbatut inca succesiunea
trecand astfel 3 ani de la ultimul deces.as dori sa stiu daca si cum
pot vinde partea mea de teren inainte de a se finaliza succesiunea..?
mentionez ca fratele meu se afla in alta tara.
va multumesc

va rog sa-mi raspunde-ti si mie la o problema ,
sunt tutorele surorii mele,care este interzis judecatoresc,
(momentan internata in centru psihiatric),
dupa decesul ambilor parinti ,sorei mele iau revenit o suma de bani
(cota parte ca drepturi de mostenitor),suma pe care instanta ma obligat
sa o depun intr-o banca pe numele ei.
recent a aparut o problema medicala a sorei mele,ce necesita o suma mai
mare de bani si care acopera costurile operatiei cu tratamentul de care
are urgent nevoie.nu stiu ce sa fac,sa scot bani din cont pentru a achita
costurile ? sau ma duc la instanta si cer voie(e posibil sa dureze mai mult
iar sorei mele sa fie prea tarziu ajutorul medical) ?

va multumesc anticipat


buna ziua,
va rog sa ma lamuriti si pe mine va rog,intr-o problema a carei rezolvare
nu o gasesc.
sunt tutorele surorii mele,care este interzis judecatoresc,trebuie
sa ma prezint in fata notarului pentru intocmirea actelor de
succesiune,printre toate documentele (nu putine)solicitate de notar
,mai trebuie o incuviintare a tutorelui sau numirea unui curator
pentru a reprezenta interzisul jud.in fata notarului,autoritatea tutelara imi spune
ca nu mai este de competenta ei,instanta spune ca un consiliu de
familie,notarul ca poate solicita un curator special,dar ceva sigur
nu stiu,va rog sa-mi spune-ti unde sau cui ma adresez ca sa pot primi
acesta incuviintare.va multumesc .
va rog sa ma lamuriti si pe mine va rog,intro problema a carei rezolvare nu o gasesc.
sunt tutorele surorii mele,care este interzis judecatoresc,trebuie sa ma prezint in fata notarului pentru intocmirea actelor de succesiune,printre toate documentele solicitate (nu putine)de notar ,mai trebuie o incuviintare a tutorelui pentru a reprezenta interzisul jud.in fata notarului,autoritatea tutelara imi spune ca nu mai este de competenta ei,instanta spune ca un consiliu de familie,notarul ca poate solicita un curator special,dar ceva sigur nu stiu,va rog sa-mi sp[une-ti unde sa ma adresez ca sa pot primi acesta incuviintare.va multumesc