avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate atena200092

Activitate atena200092

buna. am si eu nevoie de o informatie daca se poate. sunt angajata de 3 sapt si acum 5 zile am aflat ca sunt insarcinata (cam in 6 sapt) doresc sa continui serviciul pana cat mai aproape de 8...9 luni. acum vine intrebarea: dupa nastere mai pot continua serviciul pentru a se acumula cele 12 luni pt a putea intra in concediul pentru cresterea copilului?...binenteles acei 2 ani,minus lunile in care mai merg la serv dupa nastere. adica daca merg la serviciu 4..5 luni...atunci acele luni sa fie minus din cei doi ani. multumesc. sau daca nu se poate,atunci as avea alte posibilitati de a beneficia de concediul pt cresterea copilului?..nu stiu sa platesc lunar ceva..undeva...??
buna ziua. va rog sa ma ajutati cu o informatie. este posibil ca un administrator de bloc sa ceara proprietarului actul de propretate si/sau extrasul de pe cartea funciara in copie,desigur,dar nu inteleg in ce scop? eu stiu ca aceste acte nu se instraineaza decat in cazuri de genul vanzare-cumparare,in vederea obtinerii unui abonament...etc. si mai este posibil ca in cazul in care nu esti gasit acasa in momentul citiri contorului de apa,domnia sa sa treaca atat consum cat doreste?? si in cazul unei restante pe 3 luni,in valoare de 215 ron,se poate sa ma actioneze in instanta? va multumesc,mult si astept raspuns.
buna ziua. am o fetita de 2 ani si 2 luni cu un barbat cu care nu am fost casatorita. acesta nu s-a mai interesat delok de soarta noastra din momentul in care am ramas insarcinata. as dorii sa stiu daca il pot da in judecata pt stabilirea paternitatii si plata pensiei alimentare daca fetita are acum putin peste 2 anisori. inainte nu aveam posibilitate financiara pt a face acest pas,acum am,dar intrebarea ramane...acum,il mai pot da in judecata? va multumesc anticipat.
buna. am 27 de ani am nascut in 26 octombrie anul acesta(2011) o fetita rezultata dintr-o scurta relatie de concubinaj pe care tatal ei nu doreste sa o recunoasca pt a nu-i platii pensia alimentara. acum urmeaza si intrebarea mea; poate fi el obligat de instanta la a face testul de paternitate? si daca nu se prezinta sub nici o forma ce e de facut? iar daca depasesc termenul de un an el mai poate fi obligat sa plateasca pensia alimentara?
buna. am nascut pe 26 octombrie 2011,este prima nastere. acum am si eu o intrebare,banii care se acordau la prima nastere ,pana la cel de al patru-lea copil (nastere) se mai acorda? si inca o nelamurire,va rog frumos, sunt mamica singura nu am nici un venit (nu am avut 12 luni complete,nici ajutor social sau alte venituri) doar parintii mei detin o casa mostenire si locuinta proprie. eu am dreptul la alocatia complementara sau cea monoparentala? va multumesc anticipat.
buna. am 27 de ani,sunt insarcinata in 6 luni jumate,viitorul copilas rezultand dintr-o relatie f scurta de concubinaj. tatal a intrerupt orice cale de comunicare cu mine,implicit si cu acest copil. asa dorii sa stiu in cat timp il pot actioana in judecata pt stabilire paternitate si obligarea la plata pensiei alimentare? auzisem undeva,ca daca se depaseste termenul de un an acesta nu mai poate fi actionat in judecata pt plata pensiei alimentare...e adevarat?
buna. sunt o tanara de 26 de ani,care a ramas insarcinata(sunt in 10 saptamani)iar tatal copilului nu doreste recunoasterea copilului. mentionez ca nu suntem casatoriti,totul s-a petrecut in urma "promisiunilor" de cuplu. acum acesta a dat bir cu fugitii. ce pot face legal,pt a recunoaste copilul si a-i platii pensia alimentara?...abia de curand am aflat ca asta (nerecunoasterea copilului) nu mi-a facut-o numai mie,am inteles ca mai sunt inca vreo 2-3 femei care au patit-o cu acest om,ele nu stiu cum au actionat in continuare,dar eu doresc o procedura legala prin care sa il fac sa devina responsabil de faptele sale.