avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1140 soluții astăzi
Forum Activitate alinacasaru

Activitate alinacasaru

Ce ați făcut pana la urma? Cum s-au interpretat veniturile din chirii?
Bună ziua! As dori sa știu dacă se poate sista indemnizația de creștere copil în condițiile în care obțin venituri din închirierea unui apartament. Asta în condițiile noilor modificări la codul fiscal. Mulțumesc.
Răspuns la discuția conditie -coasigurat la sanatate
Intrebarea e: in cazul alegerii acestei variante, sa zicem ca fac rost de adeverinta de salariat a mea, dau declaratie ca sotul e co-asigurat, etc., sunt suficiente aceste acte?sau mai e necesara vreo hartie cum ca serviciul meu a platit in plus si pentru co-asigurat?
Buna, as vrea sa stiu daca ai rezolvat cumva situatia, sunt si eu in aceeasi situatie in prezent, si nu stiu de unde sa incep si unde sa termin cu dovada asigurarii sociale. Cum se procedeaza?Ati rezolvat pana la urma prin dovedirea calitatii de co-asigurat a sotului?
Nu sunt de acord cu raspunsul de mai sus, pentru obtinerea cartii de rezidenta trebuie sa dovedesti ca platesti asigurarea sociala de sanatate. Oricine poate plati asigurarea facultativa de sanatate, prezentand niste acte la CASMB-ul sectorului de care apartine.
[ link extern ]
Răspuns la discuția prelungire carte de rezidenta


Update: Pentru timbrul fiscal se pare ca nu se poate plati taxa extrajudiciara la CEC, incercati-va norocul in alta parte, eu am avut noroc si am facut rost de un timbru fiscal de 4 lei.
Pentru asigurare, mai nou mi s-a cerut ca sa dovedesc ca asigurarea a fost platita pe tot parcursul celor 5 ani. Cum au mai existat goluri in perioada de munca a cetateanului strain, nu stiu care e urmatorul pas. Dosarul mi-a fost acceptat insa a trebuit sa semnez o hartie prin care imi asum ca in 10 zile ( si alea nu lucratoare, da? deci 10 zile se implinesc sambata, oare lucreaza sambata ORI?:O ) iar cand am atras atentia asupra termenului cam scurt, a dat din umeri....stiu ca am mai facut chestia asta odata si dureaza. in cazul in care persoana straina nu are venituri, deci in cazul meu, lunile cu goluri, se va duce la CASMB o declaratie notariala cum ca nu au existat venituri (dar la mine, pentru anumite luni?), cu un certificat constatator de la ONRC (care dureaza 3 zile) si alte acte enumerate aici [ link extern ]
Exista alta varianta?Se poate obtine de la CNAS, CASMB sau din alta parte o situatie pentru cetateanul strain in care sa apara perioadele unde nu apare ca asigurat?exista asa ceva?asta ca sa nu bat drumul degeaba pana la unul din sediile lor?
Sunt si eu in aceeasi situatie, pentru sotul meu, as vrea sa aflu daca se poate daca ati rezolvat cumva aceasta situatie, si cum...Data anterioara a fost nevoie de plata asigurarilor dar nu s-a impus pe ce perioada de timp, daca nu ma insel am platit pentru un an. Si nimeni nu a mai avut nimic de comentat. Actele si cerintele se schimba se pare in functie de an, de ziua si de anotimpul in care suntem...Concret, eu am adus o adeverinta de la serviciul sotului cum ca se vireaza sumele pentru asigurari dar nu acopera toata perioada de la ultima prelungire a cartii de rezidenta. Si care nu e suficienta mai nou. Am si sunat la ei inainte, nimeni nu mi-a zis concret ca asigurarea medicala trebuie sa acopere toata perioada de 5 ani de la ultima emitere a cartii de rezidenta iar sotul a mai avut goluri intre job-uri. Solutii?
Răspuns la discuția prelungire carte de rezidenta
date obtinute azi :

Sunt doar cateva acte comune cu ceea ce este publicat pe site-ul ORI...Sfatul meu e sa va duceti acolo daca aveti nevoie de vreo informatie. Pe incercate :)
Acte necesare pentru prelungirea cartii de rezidenta in cazul cetatenilor straini non-UE casatoriti cu cetateni romani:
Repet - din citarea hartiei postate la sediul ORI
- cerere ( la sediu nu am gasit un exemplar)
-chestionar (idem mai sus, ce contine el e un mister)
-pasaportul cetateanului strain (original/copie)
-CI cetatean roman (original/copie)
-certificat casatorie (original/copie)
-declaratie scrisa a strainului din care sa rezulte ca acesta nu are incheiata o alta casatorie (se va da la ghiseu)
-declaratie scrisa a cetateanului roman din care sa rezulte ca acestia convietuiesc la adresa declarata (se va da la ghiseu)
-dovada asigurarii sociale
-dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care se declara ca are resedinta
- adeverinta medicala din care sa rezulte ca nu sufera de boli care sa puna in pericol sanatatea publica
-taxe, destul de important,
260 lei (contravaloarea permisului de sedere)
contul nu mai e acelasi fata de ceea ce e pe site. de asemenea nu se precizeaza unde se plateste, doar contul era mentionat CN Imprimeria Nationala - sper ca l-am notat corect:
IBAN RO 05 CECEB30033RON2244514
Timbru fiscal de 4 lei.

Pentru ca traim in Romania, de ce sa fie informatiile corecte pe site-ul unei institutii publice de maxim interes ?

Succes!
Răspuns la discuția Obligatiile cetateanului strain
Raspunsul e bun si eu am mers pe lege si cand am fost la politie, un sediu din sectorul 3 Bucuresti, politistul cu care am vorbit mai avea un pic si pufnea in ras.....:) Asa se intampla daca esti prea corect. Puteti incerca sa urmati sfatul nu cred insa ca va face vreo diferenta.