avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate OAIDA-ANETA

Activitate OAIDA-ANETA

Buna seara
Sunt nelamurita: daca am iesit din perioada de somaj si nu mai am nici un venit inseamna ca nu mai sunt asigurat? Nu mai pot beneficia nici de minimum de asigurari medicale ca sa nu mai vorbesc de un card de sanatate international pentru ca nu am de unde obtine o adeverinta de salariat si nici un cupon de ajutor de somaj? Inseamna ca ar trebui sa platesc asigurarile de sanatate "cash" la Casa de Asigurari? Cum ar trebui sa procedez? ma poate lamuri cineva?
Multumesc
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
multumesc
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
11.09.1956 ,angajata la data de 18.08.1975
Buna ziua
Am 55 ani si 35 ani vechime in campul muncii.Am fost in somaj pana pe 18 oct 2011. Am intrebat anul trecut la Casa de Pensii si mi s-a spus ca ma pot pensiona anticipat dupa 11 martie 2012. Intrebarea mea este daca dupa ultimile modificari facute Legii pensiilor acest lucru mai este posibil. Cei de la Casa Pensiilor iti spun linistiti sa vii cu dosarul si vedem....
Multumesc
Buna ziua
Ce trebuie facuta daca mi s-a terminat ajutorul de somaj si nu am nici un venit deocamdata si doresc sa obtin un card de sanatate international? Mentionez ca pana acum am cotizat timp de 35 ani , dar acum nu am nici un venit.
Multumesc
In cazul in care sotul decedeaza si are credite bancare , iar sotia supravituitoare nu are proprietati care ar putea fi executate (nici impreuna nu au avut proprietati) se poate executa partea din mostenire ce ar reveni celui decedat dupa moartea mamei.
as dori sa stiu cat poate dura examinarea si intocmirea unui raport de evaluare a unui dosar de restituire in numerar a unei suprafete in extravilan? dosarul a ajuns la ANRP in aprilie 2011 si nu mi s-a comunicat pana in prezent decat ca a fost inregistrat si urmeaza a fi verificat si "propus pentru selectare"?!?!
la telefon mi s-a raspuns pe un ton nu tocmai civilizat ca nu am "toate numerele de inregistrare". In afara de a face un drum-probabil inutil- pana la ANRP cum as putea prceda pentru a afla mai multe?
Multumesc
Sunt divortata si am o fiica ; fostul meu sot s-a recasatorit si actuala sotie are un fiu:fostul meu sot are de la tatal decedat(mama lui traieste inca)o parte din apartament;in cazul in care mama lui decedeaza sau el fiica mea si a lui este mostenitoare a intregii parti sau intra in partaj cu actuala sotie si fiul ei?
Multumesc
Buna ziua
Imi poate spune cineva unde as putea gasi o lista cu toate dosarele trimise de prefecturile de judet si depuse la ANRP? Eventual informatii despre stadiul dosarului? Pe site-ul lor nu sunt decat informatii cu caracter general.
Multumesc