avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate EvelyneOfelia

Activitate EvelyneOfelia

Și-a cumpărat o mașină pe numele lui
Soțul meu este unic intretinator al familiei. Și-a făcut multe datorii și nu mai aduce banii necesari acasă pentru întreținerea mea, a familiei, și plata facturilor și obligațiilor către stat. cum asi putea proceda sa-mi revină parte din retribuția lui pentru a rezolva aceste probleme?
o persoana care este in stimulent de insertie poate sa intre in concediu de ingrijire copil oricand pe durata celor 2 ani fara a fi concediat?
Un barbat nascut la 21 februarie 1953 cu o vechime in campul muncii de 39 de ani la ce data se poate pensiona pentru limita de varsta? Va miultumim
vrem sa optam pt stimulent de insertie la data nasterii copilului Poate opta pentru stimulent de insertie o persoana care si-a luat concediul de odihna pe anul respectiv (sau o parte din el) inainte de nasterea copilului? De exemplu pana in luna iunie cand se naste copilul cate zile de concediu de odihna ne putem lua fara a pierde stimulentul? Multumim
Răspuns la discuția stimulent de insertie
daca sotul este concediat pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii juridice sau a falimentului angajatorului la mult timp dupa ce s-a nascut copilul mai poate intra din somaj in CCC? Multumim
Urmeaza sa avem un copil dar eu sunt casnica Sotul meu lucreaza cu carte de munca de 2 ani dar acum firma merge prost si se pare ca au nevoie de tot mai putini oameni La nasterea copilului daca sotul opteaza pentru stimulent de insertie si firma nu mai are nevoie de serviciile lui ce poate sa faca? Poate cere indemnizatie pentru cresterea copilului pana isi gaseste alt loc de munca? In aczul acesta cum e mai bine sa optam pentru 1 an sau 2 ani (ca nu am inteles care e diferenta) Daca incepe lucrul la un nou loc de munca si cere stimulent de insertie poate fi demis pe perioada stimulentului de la al doilea loc de munca? Multumim mult
Tatal meu, nascut in anul 1953 doreste sa afle daca poate sa iasa la pensie anticipsat. Acesta are 39 de ani si 3 luni vechime Se poate pensiona anticipat in luna iunie a acestui an? Va multumim mult
Eu nu lucrez, sunt in intretinerea sotului si in luna iunie 2013 urmeaza sa avem un copil Sotul meu lucreaza cu carte de munca de mai bine de 2 ani Poate beneficia el stimulent de insertie in cazul in care eu sunt casnica? Cand si unde ar trebui sa ceara acest drept,cat tim poate beneficia de acesta si care e valoarea stimulentului? Pe parcursul acordarii caestui stimulent isi poate schimba locul de munca? Multumim
In urma cu 2 ani am cumparat un imobil iar acum constat ca vechii proprietari nu si-au schimbat nici acum buletinele (acestia avand multe datorii prefera sa-si declare o falsa adresa) Am primit de curand un contract de-al lor cu Enel-ul pt un alt domiciliu ei declarandu-si domiciliul la mine acasa Vreau sa va rog daca puteti sa ma sfatuiti, faptul ca ei isi declara domiciliul la mine acasa pe mine ma poate afecta? Nu vreau sa ajung sa fiu plimbata prin tribunale din cauza lor Oare ce ar trebui sa fac in acest caz? Va multumesc mult pentru ajutor