avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate enachemariana_2007

Activitate enachemariana_2007

Buna ziua.
Am primit de la avocat urmatorul mesaj"La data de 15.07.2015 TB a admis fuziunea si a dispus inregistrarea la Reg.Com.a mentiunii privind fuziunea prin absorbtie,prin lichidarea fara dizolvare a soc.absorbite si transmiterea patrimoniului catre soc.absorbanta.Deasemeni s-a dispus radierea din Reg.Com.a soc absorbite,hotararea urmand sa se comunice in termen de 30 de zile"
Intrebarea mea este cand fac transmiterea patrimoniului?la 15.07.2015 sau cand primesc cerificatul de radiere.
La administratia financiara depun 010 si CUI-ul societatii absorbite sau si bilant pe 0 in termen de 30 de zile de la eliberarea certificatului de radiere,sau de la data la care TB a dispus inregistrarea mentiunii?
Buna ziua.
Am parcurs pasii proiectului de fuziune si in urma calculelor am urmatoarea situatie:
Soc.M absorbanta
Total activ net = 90.035;nr.parti sociale 21/10lei val nominala(90.035/21=4.287.38)
Soc.P absorbita
Total activ net = 4.300;nr.parti sociale 20/10lei val nominala(4.300/20=215)
Raportul de schimb = 215/4287=0.05,adica se schimba 0.05parti de la soc P(absorbita)pentru 1 parte societatea M(absorbanta)
Sau 20 parti sociale P cu o parte sociala M.
Majorarea capitalului la societatea absorbanta = 10 lei:
1 parte sociala x 10(val nominala)=10 lei.
Soc absorbanta va avea capital social 220lei distribuit in 22 parti sociale a cate 10 lei fiecare.
Cuantumul primei de fuziune:
4.300(activ net soc absorbita)-10(val.nominala a unei parti sociale)=4.280.
Ma poate ajuta cineva cu confirmarea sau cu infirmarea exactitatii calculelor facute?
Va multumesc.
Buna ziua.
Am preluat o soc. neplatitoare de tva cu doua terenuri achizitionate in anul 2007 de la persoane fizice.Terenurile au fost inregistrate in contul 211 si s-a calculat chiar si amortizare.Patronul soc. spune ca de fapt aceste terenuri au fost cumparate spre a fi vandute, deci ca si cum ar fi o marfa,obiectul de activitate al firmei fiind 6831 Agentii imobiliare.
Acum a fost vandut un teren.As avea si eu urmatoarele intrebari:
1)au fost inregistrate corect terenurile pe 211 daca sunt tratate ca si marfa?
2)a fost corecta inregistrarea amortizarii?
3)firma este neplatitoare de tva si a cumparat terenul de la pers fizica.plateste tva ,in conditiile in care valoarea de vanzare a terenului nu depaste plafonul de 65000 euro?
4)daca inregistrarile au fost facute eronat cum as putea sa rectific in contabilitate avand in vedere ca sunt inregistrate din 2007 si au fost depuse bilanturi pana la anul trecut cu aceste terenuri intrate pe imobilizari corporale?
Va multumesc anticipat.#-o
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:sora mea s-a casatorit acum 11 ani si sotul ei s-a mutat in apartamentul dobandit de ea inainte de casatorie.De o perioada nu se mai inteleg si sora mea i-a spus sa plece numai ca el nu vrea sa paraseasca locuinta.In decursul celor 11 ani cat au stat impreuna in locuinta s-au facut unele imbunatatiri (gresie,faianta,balcon termopan,etc)iar el considera ca pentru faptul ca a stat atatia ani acolo si a muncit are dreptul sa stea acolo si sa plece cand vrea el.Va rog sa-mi spuneti care ar fi calea legala de evacuare ?!
Va multumesc anticipat
Buna ziua.
O societate (A) a fost actionar la alta (B),si la sfarsitul anului 2009 trebuia sa ridice dividende in valoare de 15027 lei.Societatea B a distribuit profitul pe dividende si a platit impozitul aferent in mai 2010 numai ca nu a platit catre societatea A toata suma .A ramas un rest de 4000 lei pe care i-a virat acum.La ora actuala societatea care a primit dividendul este microintreprindere.Plateste 3% la venitul din dividende?
Va multumesc.:-/
Discuție vanzare teren
Buna ziua.
O societate neplatitoare de tva cu obiect de activitate agentie imobilara a achizitionat in 2009 un teren de la o persoana fizica.Acum doreste sa vanda acel teren tot catre o persoana fizica.Ce taxe trebuie sa plateasca ?
Mentionez ca societatea nu este platitoare de tva.
Va multumesc.
Răspuns la discuția stocuri marfa dizolvare sc
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna ziua.
Va rog un raspuns urgent la urmatoarea situatie si mii de multumiri anticipat.
Un SRL cu asociat unic doreste sa intre in dizolvare voluntara dar mai exista un stoc de marfa achizitionata din Uniune prin taxare inversa pe care efectiv nu am cui sa o vand.Cum pot lichida acest stoc si daca trebuie sa platesc TVA?
Buna ziua.
Am clienti de incasat din anii 2007 incoace.O parte din acestia sunt in faliment,altii nu,dar este stiut faptul ca banii nu mai pot fi recuperati.Eu ca si societate am platit 3% si TVA cand am facturat si m-am incarcat cu un profit pentru care la sfarsit de an am platit 16% impozit pe dividende.Intrebarea este daca pot sa-mi mai recuperez cumva TVA-ul pe care l-am platit dar pe care nu l-am incasat si cum sa lichidez contul 4111 din contabilitate.Ma poate ajuta cineva cu un sfat,eventual cu o monografie contabila?
Multumesc pentru ajutor.#-o#-o#-o
Răspuns la discuția fond sanatate dividende
Multumesc frumos.