avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate Ares-3

Activitate Ares-3

Cred că n-ați înțeles bine... e o datorie între persoane fizice. Cum s-ar putea transforma pedeapsa cu suspendare într-una cu executare pentru că n-a plătit? Nu e problemă de civil?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E o sentință judecătorească, nu articol în Cancan :)
Răspuns la discuția mostenire
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Daca intocmiti un contract de vanzare-cumparare/donatie acesta poate fi anulat de fratele dumneavoastra, fiindca incalca dreptul lui de rezerva succesorala.


În opinia mea, nu se poate obține anularea contractului într-o astfel de situație, ci doar obligarea la plata valorii rezervei succesorale.
Răspuns la discuția Interdicție
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adrian Dimitriu a scris:
o firma privata isi poate selecta clientii, astfel incat oricine poate fi refuzat. Chiar fara motiv.


Nu mai spuneți asta, vă rog. Nu există dreptul de a selecta clienții. S-a mai discutat asta, argumentat, de multe ori pe forum. Mă citez, că mi-e mai simplu decât să scriu din nou:

Ares-3 a scris:

Buna ziua,
Oricat de dubiosi ar parea clientii, nu aveti voie sa-i selectati pentru ca legislatia interzice asta si daca va reclama puteti fi amendata. Doar daca ati avea camere de supraveghere si ati putea arata inregistrari ca se imbata si /sau au comportament agresiv ati putea evita consecintele unei reclamatii de interzicere acces. Altfel, doar pentru ca arata dubios (orice ar insemna aia in viziunea dvs.) nu aveti, legal, dreptul de a refuza sa-i primiti sau sa-i serviti.

Codul consumului, art. 28:
Se interzice refuzul vânzării unui produs sau prestării unui serviciu către un consumator fără un motiv justificat conform prevederilor legale în vigoare.

Ordonanta nr. 137 din 31 august 2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
Art.1
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, excluderea privilegiilor si discriminarii sunt
garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
[...]
f) dreptul de acces la toate locurile si serviciile destinate folosintei publice.


www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dinde, faceți reclamație la ANPC.
Alexandra Elena a scris:
Am fost la ei, am semnat procesul verbal, am plecat cu el. Vreau sa il contest deoarece a fost intocmit de un politist local, eu gasind pe net decizia 11/2017 care spune ca doar cei rutieri au voie sa aplice amenda.

Nu ați înțeles bine decizia ÎCCJ. Polițiștii locali nu au dreptul să amendeze neprezentarea la sediul lor în urma invitațiilor lăsate în parbriz, pentru a comunica datele șoferului.
Altfel, au competența să amendeze parcarea în locuri interzise, cu condiția să surprindă șoferul în fapt. Dacă nu v-ați fi dus să le spuneți datele nu vă puteau face PV de contravenție.

Puteți contesta pentru că accesul la justiție este neîngrădit, însă nu aveți temei legal. Prin comunicarea datelor dvs. ați admis că ați parcat în loc nepermis.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
dragos_mihai0256 a scris:
Poate asociatia de proprietari, prin noua lege, sa-mi (...) amendeze

Nu.
Chiar dacă ar stabili amenzi, nu pot obliga proprietarii să le plătească.
Nu se poate, CAS și CASS sunt contribuții obligatorii pentru salariați.
Alexandru Andreescu a scris:

In tarile civilizate, oamenii nu abuzeaza de acest drept.


Așa mai merge. Recunoașteți că este un drept.
Restul e doar interpretarea dvs.

Din punct de vedere juridic discuția este epuizată, așa că închid acest topic.
Eu v-am pus legislație din epoca actuală, nu de pe vremuri. Dacă nu aveți argumente juridice vă rog să încetați.

Răspuns la discuția Permis de conducere expirat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveți nevoie de certificatul de căsătorie. Vă trebuie cartea de identitate în termen de valabilitate, fișa medicală de la o clinică autorizată și permisul vechi, plus chitanța pentru taxa de eliberare permis - 68 de lei, plătibili la CEC dacă nu se poate plăti la ghișeu.

Sutele acelea de euro pentru ce vreți să-i dați, ce să vă facă agenția/avocatul?