avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate vioricadiaconescu

Activitate vioricadiaconescu

Buna ziua
Am iesit la pensie pentru limita de varsta la dat de 3.07.2004.
In Decizia de pensionare primita in data de 26.08.2024, aplicabila din 1.09.2024, la data inscrierii la pensie este consemnata data de 29.03.2001. Evident este o eroare. Cum poate aceasta eroare influenta calculul noii pensii pe care urmeaza sa o primesc si ce ar trebui sa fac ?
Va multumesc.
De curand a decedat o persoana din familie. Pe certificatul de deces emis de starea civila la rubrica date privind parintii este trecut doar prenumele acestora, la numele de familie fiind trecute doua liniute, desi decedatul si parintii sai purtau acelasi nume de familie. Puteti sa-mi spuneti daca e corect si daca ati mai intalnit documente similare intocmite astfel? Va multumesc.
Buna ziua.
Am 3 copii,
Prima s-a nascut din nastere normala. Ceilalti doi sunt gemeni nascuti prin nastere gemelara pe cale naturala. Acum ma apropii de pensionare si va rog sa-mi spuneti daca beneficiez (a intrat in vigoare) legea pentru mamele care au crescut cel putn 3 copii pana la varsta de 18 ani, respectiv daca am dreptul la reducere varstei de pensionare, cu cat timp si ce alte beneficii pot avea.
Va nultumesc.
Mama mea a decedat in 16 februarie 2022, fara sa faca succesiune dupa tatal meu decedat cu multi ani inainte (2006). Suntem 3 frati. Cand putem deschide succesiunea dupa mama noastra si cu ce costuri? Va multumesc.
Am in proprietate 2 apartamente din care unul donat de parintii mei, cu scutire de raport. Parintii au decedat. Pentru apartamentul lor nu am documentatie cadastru pentru ca atunci -1970- nu se facea. Acum eu doresc sa inchei un testament pentru aceste apartamente. Pot face aceasta daca nu am documentatie de cadastru? Multumesc.
Buna seara,
In timpul vietii lor, parintii mei mi-au facut contract de donatie cu scutire de raport pentru apartamentul lor. Ei au decedat amandoi de multi ani. Va rog sa imi spuneti daca apartamentul donat de parintii mei are caracter de mostenire (desi nu s-a facut nici o succesiune, donatia fiind cu scutire de raport) si daca este scutit de plata impozitului catre stat..
Va multumesc.
Dorind sa obtin informatii si un document referitor la situatia unui teren pe care il am in proprietate, m-am adresat biroului de cadastru din oras. Functionarul care se ocupa de aceste aspecte mi-a solicitat- pentru obtinerea documentului de care aveam nevoie - o copie legalizata dupa actul de proprietate al terenului. Este normal ca aceasta copie sa se depuna in forma legalizata la biroul de cadastru? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua
In anul 1997, luna noiembrie, parintii mei mi-au donat cu clauze de intretinere si scutire de raport, apartamentul in care locuiau, rezervandu-si dreptul de uzufruct viager al intregului apartament. Parintii au decedat si eu am intrat in posesia apartamentului.
Pe documentele de donatie, pe langa autentificarea notarului mai este o stampila a Judecatoriei prin care se precizeaza ca documentul a fost inscris in Registrul de transcriptiuni pentru uzufruct. Va rog sa-mi spuneti daca in baza acestei transcriptiuni s-a facut si trecerea apartamentului pe numele meu in Cartea funciara.
Precizez ca din momentul donatiei eu am facut plata tuturor taxelor si impozitelor aferente apartamentului.
Va multumesc.
Doresc sa fac un testament.
1. Va rog sa-mi spuneti daca in testament pot lasa o dispozitile prin care atribui mostenirea unui apartament unei persoane fizice cu conditia de a se respecta dorinta mea ca o alta persoana fizica sa beneficieze de uz viager pentru apartamentul respectiv.
2. Care este costul unui testament.
Va multumesc.