avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters213190

Activitate ContSters213190

Pentru ca tot incepe acum febra,prin supravegherea bacalaureatului cu camere video/politisti se incalca vreun drept sau vreo lege ?
Am scapat doar cu amenda..procuroarea a dispus scoaterea de sub urmarirea penala !
Răspuns la discuția Alcool la volan
Revin cu un raspuns domnule giv : Am scapat cu amenda,doamna procuror a dispus scoaterea de sub urmarire penala !
Răspuns la discuția Recalculare alcoolemie
Ai noroc de a doua proba..e cam la limita superioara..Cu putin noroc,vei scapa..LEGAL,vei avea permisul mai mult ca sigur anulat + o pedeapsa data de catre judecator,acum sa speram ca vei da peste un procuror care este si el OM si intelege ca oamenii mai si gresesc,dar in masura bunului simt..tu,dupa cum vad probele..te cam incadrezi in masura de "greseala cu bun simt" daca pot spune asa..Mult noroc,vei avea nevoie..Si pregateste`te de asteptat,va dura cel putin 6 luni treaba asta ...



edit : Acum depinde insa si de multi alti factori..daca ai facut panarama cand te`a oprit,daca ai insultat in vreun fel,daca ai tipat,daca te`ai opus,daca mai ai antecedente,etc..
Daca a fost anulat,nu mai ajunge nicaieri ...ESTE ANULAT,NU SUSPENDAT ! ANULAT = NU MAI SUNTETI SOFER ! Aveti voie sa dati din nou de permis la 1 an dupa ce va executati sentinta. ( cel putin dupa legea din Romania,nu stiu legea din Italia )
Daca sentinta este de exemplu minima,de 6 luni,aveti voie sa dati de permis abia dupa ce trec acele 6 luni + 1 an,perioada de incercare = 1 an si jumatate !
Daca sentinta este de 1 an cu suspendare,aveti voie sa dati din nou examenul de conducere dupa executarea acelui an + 1 an de incercare,adica 2 ani de zile.
Inca o data,permisul dumneavoastra NU MAI EXISTA ! Trebuie sa faceti scoala de soferi din nou.
Nu vreau sa te dezamagesc...Eu am asteptat 6 luni pentru un fleac..Cu un avocat bun ai putea sa scapi,dar la cum e sistemul din Romania..
Acum 6 luni ( ieri s-au implinit ) am fost prins in trafic cu o imbibatie alcoolica in aerul expirat de 0,42 . Am fost dus la probele de sange unde mi`a iesit 0,85 pe prima proba si 0,65 pe a doua proba.Mi s-a intocmit dosar penal si mi s-a eliberat o dovada fara drept de circulatie.Timpul a trecut,si a inceput urmarirea penala..Cand a ajuns dosarul la o doamna procuroare,din cauza ca eram la prima abatere si diferenta era foarte mica intre penal si pedeapsa cu caracter administrativ,m`a scos de sub urmarire penala si am primit acasa foaia respectiva in care scria ca sunt scos de sub urmarire penala si ca mi s-a acordat o pedeapsa cu caracter administrativ de 500 de lei amenda + cheltuieli in valoare de 270 de lei.Asta se intampla pe 11.11.2011.Luni am mers si am platit toate acestea si am fost si am facut si o cerere pentru eliberarea permisului.Mi s-a spus sa astept 12 zile...Tocmai ce a intervenit ceva si am nevoie urgent de masina..Nu cumva am dreptul ca pana mi se elibereaza permisul sa cer vreo dovada cu drept de circulatie ? ( Presupun ca pedeapsa respectiva,de 3 luni suspendare a permisului,s-a executat deja,pentru ca am asteptat 6...) Va rog sa`mi raspundeti...e URGENT !

edit : Dovada este fara drept de circulatie pe o perioada de 90 de zile. 15 mai - 15 aug
Răspuns la discuția Alcool la volan
Daca ar fi doar amenda ( si nu penala :)) ) ar fi ideal,nu conteaza cat de mare ar fi :D Sa nu`mi anuleze permisul,asta imi doresc..banii vin si se duc..Ar fi nasol pentru ca sunt singurul sofer al familiei ..
Răspuns la discuția Alcool la volan
aaa si inca o chestie domnule " giv " : Mi s`a spus ca este posibil sa nu se mai ajunga in instanta ci sa ramana la nivel de parchet.Este posibil si asta ?
Răspuns la discuția Alcool la volan
Stiu ca am gresit dar...

edit : Am vrut sa spun ca mi s-a spus de catre tipul de la urmariri penale ca voi ramane doar cu o amenda contraventionala ***