avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1973 soluții astăzi
Forum Activitate bocanciu

Activitate bocanciu

Am efectuat niste importuri din Tailanda (cu certificat de origine tailanez) in 2011 si 2012. In 2013, urmare a unei investigatii s-a considerat ca Marfa importata din Tailanda este de fapt de origine chinezeasca si s-a extins si la Tailanda taxa antidumping care era valabila pentru importurile din China.
Exista riscul sa platesc taxa antidumping retroactiv ?
Multumesc.
Buna ziua,
Ni se refuza accesul pe un teren proprietate de stat aflat in concesiune, pentru a monta un cablu de telecomunicatii in conditiile in care un alt operator de telecomunicatii are un cablu pe acelasi traseu.
Cum putem convinge administratorul terenului (ADS-ul) si firma concesionara sa ne acorde accesul in conditiile egii 154/2012.
Multumim,
Multumesc foarte mult
Buna ziua,
In perioada 1993 - 2003 am lucrat la o reprezentanta straina si am avut salariul in valuta.
Stie cineva cum se face calculul pentru pensie pe perioada respectiva ?
Mentionez ca reprezentanta si firma respectiva s-au inchis.
Multumesc
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns.
Nu am cunostinte de contabilitate si sunt derutat de formularea din art 253, punctul 7 litera b care spune ca valoarea care se ia in considerare este valoarea de contract a cladirii asa cum este reflectata in contabilitate. Sa inteleg ca aceasta valoare de contract poate fi modificata prin evaluare ?
Multumesc! Dar la ce serveste reevaluarea intrucat valoarea daca valoarea care se ia in considerare la calculul impozitului este cea din contractul de leasing asa cum este reflectata in contabilitate?
As vrea sa stiu ce cota de impozit se aplica pentru cladirile ce fac obiectul unui contract de leasing financiar ?
Intrucat valoarea care se ia in calcul este valoarea din contract a cladirii, trebuie facuta reevaluarea in timpul contractului de leasing ?
Multumesc.
Buna ziua, am mostenit un teren agricol care la acea data era intr-o asociatie agricola.
Intrucat nu sunt multumit de rezultatele acestei asociatii, doresc sa retrag terenul din aceasta asociatie.
Ma poate sfatui cineva cum pot sa scot acest teren din asociatie ?
Multumesc.
Răspuns la discuția insolventa si achizitii publice
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Nu suntem in insolventa ci doar avem restante la plata obligatiilor la buget. Inteleg ca in acest caz am putea participa ca sustinator tehnic si financiar si sa depunem doar delaratia ca nu se situam in situatile mentionate in art 180 din OUG 36 actualizata.
Daca se poate as vrea sa mai stim cum se poate justifica un pret mic oferit. Sa intelegem ca trebuie sa justificam doar diferenta intre 85% din valoarea estimata si pretul nostru sau diferenta dintre valoarea estimata si pretul nostru ?
Ce documente ar trebui sa pregatim pentru a justiifca un pret mic.
Multumesc foarte mult.