avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate eu-bob

Activitate eu-bob

Răspuns la discuția despre actiunea in constatare
de uzucapat nu poate fi vorba pentru ca nu am stat acolo,dar am platit impozitul la casa si teren si noi si coopropietarul.o mica parte din terenul nostru apartine vecinului cu care am avut o discutie,la care am picat de comun acord sa indreptam lucrurile,adica sa-i dam ceea ce e al lui.se poate face si altceva?cum se poate emite titlu de proprietate de carte prefectura?
buna seara,am sa incerc sa ma exprim cat mai corect ca sa ma intelegeti.pina de curand am avut proces deschis pentru succesiune si iesire din indiviziune,in care vroiam sa despagubesc coopropietarul.noi avem 5/8 din constructii (3/8 mostenire+2/8 contract de intretinere) si 2/8 din teren prin contractul de intretinere.aceste 2/8 sunt cota parte de mostenire a bunicii,care le-a facut contract de intretinere parintilor mei.procesul s-a suspendat din cauza caci a fost atacat in instanta contractul de intretinere,de copiii bunicii care mintind ca nu stiau de acest contract facut acum 23 de ani.casa a fost a bunicului,acesti copiii care ataca acum acest contract de intretinere pe cota de 2/8,au renuntat la cotele lor cand s-a facut succesiunea dupa tatal lor(acum 28 de ani).acum in noul proces am hotarat sa primim cota parte de despagubire,am renuntat pentru a nu mai avea probleme cu ei,sunt agresivi si inervanti.cand s-a masurat terenul pentru a se face si iesirea din indiviziune s-a gasit o diferenta foarte mare intre suprafata inscrisa in acte si cea de la fata locului.se poate deschide actiune in constatare?cine poate deschide aceasta actiune daca cei ce raman cu casa au renuntat la succesiunea dupa tatal lor,terenul bunicului.va multumesc.
buna seara,am nevoie de un imprumut si nu am cu ce garanta..doar cu un teren aflat in indiviziune.:((
Răspuns la discuția apel sau recurs
am uitat sa specific si taxele cauzate de expertize,e vorba de succesiune si iesire din indiviziune.sunt nemultumit de sulta care trebuie sa o dau in calitate de reclamant.in primul proces am beneficiat de ajutor judiciar la taxa de timbru,iar la expertize mi s-a spus ca e mai bine sa le platesc ca asa am mai multa siguranta caci sunt facute asa cum trebuie.mai pot beneficia la apel?ce trebuie sa fac?va veni dinou asistenta sociala?sau pot depune cuponul de pensie..astept raspuns va multumesc
Discuție apel sau recurs
daca fac apel sau recurs trebuie sa platesc dinou toate taxele?ce se intampla cu taxele din procesul anterior?cum se recupereaza?
cum se poate face o expertiza de evaluare teren cat mai reala?ce obiective pot fi stabilie?va multumesc
se pot cere cheltuieli de judecata daca beneficiezi de ajutor public judiciar?daca nu au fost cerute la primul termen?
Răspuns la discuția o problema...de rezolvat
s-a facut un contract pe casa defunctului,si atat.intre copiii defunctului si sotia supravietuitoare in calitate de mostenitori. daca nu s-a dezbatut succesiunea atunici bunica care este decedata din 1995 este considerata mostenitoare?daca este considerata mostenitoare cine mosteneste partea ei?cei ce au fost considerati straini de succesiune dupa tatal defunct au dreptul la mostenirea bunicii dupa sot?
buna seara,in 1984 bunicul moare si se face succesiune dupa el,si raman 2 mostenitori,restul au fost declarati straini de succesiune conform Art. 700 C.civ.se elibereaza un certificat cu bunurile defunctului(doar terenuri)fara a se specifica cotele parti ale mostenitorilor,si se face contract pe casa unde a trait bunicul pentru cei 2 mostenitori si sotia supravietuitoare.iar problema este ca nu avem certificatul de mostenitor al tatalui,sau un act pe care sa se specifice partea lui de mostenire dupa bunicul.sa se fi pierdut?sa nu se fi eliberat?dupa 10 ani tatal meu moare(unul din mostenitori).acum vrem sa dezbatem succesiunea, de unde trebuie inceput?si cum pot afla daca s-a eliberat certificat de mostenitor?
chiar daca s-au facut act de donatie si vc pe suprafata initiala?deci am dreptul la cota lui tata chiar daca el si-a donat cota lui din suprafata inscrisa initial?adica suprafata care era inscrisa in acte