avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters219511

Activitate ContSters219511

Răspuns la discuția Restituire diferenta taxa timbru
Stati linistit/a ca si eu sunt in aceeasi situatie in Deva, deoarece procedura de verificare de la ANAF a taxei auto dureaza din cauza birocratiei! pentru ca cei de la ANAF trebuie sa ia legatura cu instanta( ca cica poate o fi un dosar in instanta pe rol de recuperare a taxei)! apoi asteapta dupa instanta pana ne ia dracu'! scuze ca si eu is nervos:D
Răspuns la discuția Ordinul prefectului
sigur cei de la primarie nu au trimis solicitarea d-vs catre prefectura care de obicei rezolva astfel de cazuri in 21 de zile. mai trimiteti odata tot prin primarie ptt ca asta e "drumuil" birocratic; altfel puteti sa puneti o solicitare la secretariatul prefecturii cu nr de integistrare; macar ii pistonati un pic, ptr ca au termen de raspuns in 30 de zile nu ca cei de la primarie!
contractul de munca trebuie sa aibe cel putin un nr de inregistrare la firma la care v-ati angajat; numai in acest fel decurg obligatiile angajatorului fata de d-vs.
Buna seara tuturor,

Trebuie sa platesc urgent noua taxa de inmatriculare(de mediu) la masina cumparata recent (masina cumparata din Romania de la proprietar din acelasi judet) si ma impiedica cei de la finante pe motivul ca nu au normele meodologice primite in acest sens!

E adevarat ca nu se pot face orice fel de inmatriculari auto acuma, sau e doar o imbarligatura birocratica?!

Multumesc.
Răspuns la discuția Obligatia de a face
E complicata poveste d-vs ptr ca aici sunt implicati locatarii, firma si d-vs. dar daca aveti majoritatea semnaturilor de la locatari, o sa castigati in instanta, deoarce adunarea gemerala a asociatiei hotareste cu 50% + 1
buna seara,

cate masini trebuie sa am ca sa infiintez o firma de taximetrie si cat d vechi?
e edevarat ca trebuie minim 2 masini si cu vechime mai mica de 2 ani?

multumesc

[Editat - puteti discuta aceste aspecte prin mesaje private]
Răspuns la discuția ajutorul de caldura
buna,
conditia este sa nu aveti venitul mediu pe membru de familie mai mare decat venitul mimin pe economie si se acorda si celor care au sobe pe lemne.
numai ca de la primarie va mai solicita si extras de cont de la banca ca sa vada ce economii mai aveti. asta in cazul in care primariia va vireaza lunar in cont o anumita suma de bani.
Buna seara,

Conf legii 50/29 iulie 1991 este necesar acordul vecinilor pentru ca Primaria sa autorizeze constructia unui atelier de tamplarie.

La ce distanta de locuinta vecinului trebuie sa fie acea constructie sa primeasca autorizatie de la Primarie?

Multumesc.
doar am vorbit personal cu comisarul garzii de mediu din deva! si cand i-am explicat ca nivelul zgomotului se ia dupa normele lor metodologice(i-am pus NM in fata, cum ca se ia nivelul zgomotului in conditii de functionare la mazima capacitate a utilajelot), stii ce mi-a zis? ca de la prieten la prieten, nu exista legislatie care sa reglementeze asa ceva!
O sa-l I-l dau in judecata pe el personal, ca altceva nu-mi mai ramane de facut1 dar nush ce lege reglementeaza asa ceva, ca sa incep actiunea asta!?
Nu stiti un avocat in domeniul protectiei mediului?


va multumesc pentru consolare ca eram tare ravasit

[Editat - puteti contacta membrii forumului prin mesaj privat]
Am scris si la minister si mi-au dat raspuns ca problema mea a fost trimisa spre solutionare in teritoriu, adica tot la Deva, cu toate ca le-am explicat clar ca aici s-a facut acest abuz prin inregistrea zgomotului fara a pune in functiune toate utilajele)! Nici macar nu mi-a explicat ce lege reglementeaza masurarea nivelului zgomotului!
Din cate am inteles sunt niste norme metodologice care, dupa cum spuneti si d-vs, is aplicate dupa bunul plac al celor care vin sa ia masuratori! halal legislatie! Cu cat spaga e mai mare, asa se aplica mai eficient in favoarea celui care o da!
Chiar nu exista o lege in acest sens?!!!!!!!!!