avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela-Mitrea

Activitate Mihaela-Mitrea

Răspuns la discuția INFIINTAREA UNUI SRL
Acte infiintare SRLde
dovada depuneri capitalului social
declaratie pe propie raspendere administrator
specimene de semnatura
cere Registru comertului
act constitutiv valabil sub senatura privata
Chitante privind plata taxelor
Societate poate functiona conform legii 31 de la data inmatricularii in Reg Com
Va pot ajuta cu infiintarea societatii,am mai fact una acum doua luni

PS Tin evidenta a catorva societatii, am atestat de inspector resurse umane si saptaman viitoare imi dauexamenul de contabil autorizat, am contactat pe cineva sa imi faca un site si reclame aferente la pretui acceptabile
onform Ledii31 in cazul SRL cu asociat unic acesta nu poate fi si salariat
Daca depasesti plafunul de 35000 euro esti obligat confrm CF sa te inregistrezi ca platitor de TVA
Eu economist trebua sa stie raspunsul
Numai situatiile financiare anuale trebuiesc certificate de un membru CCECAR
De cand dau eaman ca sa intru la CeCCar am in cap numi legi, decrete hatorari din domeniul contabilitatii, drept
Succes in continuare
Răspuns la discuția INFIINTAREA UNUI SRL
Unul dintre asociati trebuie sa aibe studi superioare Nu esti interesat de un alt asocit pentru ca si ue intentionaz sa-mi fac o firma .
Răspuns la discuția infiintare societate comerciala
Sa sti ca dupa ce sa terminat inregistraea la Reg Comertului mai trebuie sa te inregistrezi la Amninistratia Financiara sa depui anumite declari si pe la alte institutii legale Aceste lucruri nu intra in atributiile avacatiilor
Răspuns la discuția Vreau sa-mi deschid un PFA
Idea dvs este buna si laudabila dar sunt multe probleme de clarificat
PFA pe baxa de norma de venit sau PFA in sisitem real adica platim mai mult sau mai putin la stat
Este o activitate sezoniere sau o sursa constanta de venituriTrebuie sa mai angajez personal chiar zilier sau nu
Pot sa-mi cuculez singura costul de productie al produsului finit
Cunosti legea contabilitatii in partida simpla ce se aplica PFA
[editat de admin: va rog sa nu mai publicati date de identificare in mesajele scrise in forum]



Sa incercan sa lamurim lucrurile ati desfasura activitate independenda de taximetrie era legal pe vecghea lega Daca vrei sa desfasori acttivitate de taximetrie ca persoana fizica autorization trebuie sa te declari PFA la Registru Comertului cupa ce obtiti autorizatia ,devi persoana juridica si ai atat dreptuiri cat si obligatii
Drepturi sa angajez persoane cu contract de munca pe perioada determinata sau nedetminata sau la nevoie zilieri iar obligatii sa condicii contabilitaate in partida simpla care sa respecte legea contabilitatii si codul fiscal
Te pot ajuta sa te declari PFA sa angajezi persoane Pentru-ca sa modificat modul de incheiere a CIM ele ttrebuiesc facu de persoane imputernicire si tra
[editat]








Răspuns la discuția reducere comerciala
Contul 767 se foloseste in cazul reducerilor financiare sconturi pentru ca tu ai factura de la furnizor o treci in 609 Sigur e corect ca am gasit rezolvare in teste de contabil autorizat pentru care ma pregatesc
Răspuns la discuția urgent!!!!!!!
Am citit mai multe intrebari puse pe forum si am ajuns la concluzia ca ai nevoie de o persoana care sa cunoasca aspecte juridice referitorare la SC ex legea 31 legea insolventei, aspecte fiscale sau de contabilitate
Răspuns la discuția deschidere punct de lucru
Dupa ce ai obtinut cerificatul de la Reg Comertlui trebuie sa depui in anumite termen declaratii de inregistrare la ambele Admimistratii financiare.
Nu iti afecteaza celelalte impozite dar va trebui lunar sa intocmesti si sa depui decont de TVA care are anexat jurnale TVA din care reies sumele pe care le vei vira
Chiar daca este PFA esti obligat sa respecti legiile contabilitatii din Romania cat reglementarile CF [editat de admin: va rog sa nu mai publicati date de identificare in mesajele scrise in forum]